a170
24.08.22,17:13
Mama dôchodkyňa ( žije sama s nízkym dôchodkom) si privyrábala na dohodu o vykonaní práce, aby pokryla svoje mesačné náklady. Bohužiaľ v utorok nešťastne spadla v práci a má zlomený členok. Bol spísaný na mieste záznam, fúkala (nenafúkala) , z práce ju odviezla záchranka. Vzhľadom k tomu, že niekoľko mesiacov bude PN a dôchodok má veľmi nízky chcem sa opýtať či sú nejaké poistenia/dávky, na ktoré má nárok. Ak áno tak cez koho (zamestnávateľ, sociálna poisťovňa atd) o ňu žiadať a aký je postup? Na internete som o tejto téme našla veľmi málo a len všeobecné formulácie, bez praktického postupu a vysvetlenia. Preto by som bola vdačná keby mi niekto pomohol zorientovať sa v danej problematike. Ďakujem.
Chobot
24.08.22,15:39
Predpokladám, že ona nemá žiadne poistky, či už úrazovú alebo inú, ktorá by jej pokryla výpadok príjmu, keďže to je komerčné, za čo sa platí a ona na to asi nemá príjem.

Takže zostávajú jedine nejaké zákonné poistenia. Ale tým, že je dôchodkyňa, tak v rámci pracovného pomeru (či už na riadny pracovný pomer, alebo na dohodu) , keďže dôchodcovia nie sú povinne nemocensky poistení, tak nebola nemocensky poistená a nemá nárok na nemocenské dávky počas PN, lebo dostáva dôchodok.

A predpokladám, že zo mzdy si asi neplatila dobrovoľné nemocenské poistenie.

Otázne teraz je, či išlo o pracovný úraz alebo nie. Teda myslí sa tým, či za úraz zodpovedá zamestnávateľ alebo nie.

Bol úraz nahlásený inšpektorátu práce? Ak áno, aké bolo stanovisko IP? Ak to nie je pracovný úraz, tak podľa mňa nemá nárok ani na nemocenské dávky ani na iné náhrady. Počas PN bude poberať iba mesačný dôchodok.
a170
24.08.22,15:59
Ďakujem za reakciu. Komerčné poistenie nemá, presne ako píšete, pri nízkom príjme ťažko platiť poistky a ani nemá dobrovoľné nemocenské poistenie. Na inšpektorát práce by mal nahlásiť úraz zamestnávateľ či? Vie si nejako overiť či nahlásil, respektíve neskôr sa dopátrať k stanovisku (je odvtedy deň, takže stanovisko asi ešte nebude) Ak by to bol pracovný úraz mala by nejaké nároky? Podľa mňa to ale pracovný úraz bol, stalo sa to počas pracovnej doby, pri výkone práce ked si išla zobrať pracovné náradie sa pošmykla na mokrej podlahe.(podlaha nebola celá mokrá, teda nebolo to o tom, že by vedela, že je napríklad čerstvo umytá a nedala si pozor, ale na dvoch malých miestach bolo malé množstvo vody a nevšimla si to)
kopretinka
24.08.22,17:17
kamka2020
25.08.22,05:30
a čo tak úrazové poistenie, ktoré platí zamestnávateľ?
Chobot
25.08.22,06:50
Podstatou úrazového poistenia je to, že poisťuje sa zamestnávateľ. Teda jeho zodpovednosť za vzniknutý pracovný úraz - takže musí ísť o pracovný úrad, za ktorý zodpovedá zamestnávateľ. To zatiaľ určené nebolo - alebo to aspoň A170 neuviedla, či nevedela povedať.

Neovládam až tak podrobne oblasť soc. poistenia, ale dá sa to pozrieť na stránke soc. poisťovne:

https://www.socpoist.sk/urazove-poistenie-dug/48009s

prípadne tu sú informácie priamo o úrazovej dávke a ako si ju uplatniť:

https://www.socpoist.sk/urazovy-priplatok/1297s

alebo sa rovno informovať v príslušnej pobočke soc. poisťovne. Tam povedia presnejšie, či mala vôbec úrazové poistenie a či má z neho nejaké nároky.
kopretinka
25.08.22,18:42
veď som ti to písala už včera večer
veronikasad
25.08.22,18:55
Bol spisany záznam o pracovnom uraze?
veronikasad
25.08.22,19:12
Zamestnávateľ je povinný spísať aj s dohodárom záznam o pracovnom uraze, kde bude podrobne uvedené ako k úrazu došlo. Ak sa zamestnávateľ úplne nezbavi zodpovednosti za pracovný úraz, aj dohodár má nárok na urazovy priplatok. Treba si dať vystaviť PN-ku a na nej zaškrtnúť, že žiada o urazovy priplatok. Na nemocenské mu nárok nevznikne...
Po skončení liečby môže požiadať:
- náhradu za bolesť
- náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia
Ak sa zamestnávateľ čiastočne zbaví zodpovednosti za pracovný úraz, dávky budú pomerne kratene.
Treba dať pozor čo zamestnávateľ uvedie do záznamu o pracovnom uraze, ak popis nezodpovedá skutočnosti, pred podpisom žiadať opravu - kópiu by mal dostať aj zamestnanec
mari2x
26.08.22,03:12
Na záznam býva formulár
pozor na lieky tlmiace bolesť - tlmia aj logiku
bezpečák z-ľa postupuje inak, ak vyzerá PN viac ako 42 dní