Nina130986
24.08.22,21:00
Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať, je úplne v poriadku ak si investor chce na svojom pozemku postaviť troj poschodovú bytovku, ale nie je možné plán výstavby napadnúť ak je jeho pozemok medzi rodinnými domami, dĺžka pozemku je cca 120m no šírka je 14m. Pán investor sa poistil a celý pozemok vyňal a vytvoril, pozemok v pozemku" čo pre nás ako, susedov" (nepriamych vzhľadom na to, že susedí sám so sebou) znamená, že nemusíme byt oboznámení ani súhlasiť ani namietať, územné konanie sa nás nebude týkať. Z oboch strán susedí už s jestvujúcimi rodinnými domami. Ak sa to pánovi podarí konkrétne môj pozemok bude ukrátení o slnečné lúče, nehovoriac o Tom kam budú smerovať okná. Svoj dom mám 5 m od jeho hranice. Prosím je vôbec toto možné povoliť? Ďakujem za odpoveď.
Chobot
24.08.22,19:52
O tom, či to je možné povoliť alebo nie rozhoduje stavebný úrad v rámci územného konania alebo spojeného stavebného a územného konania. V prípade bytovky ale bude územné a stavebné konanie samostatné.

Aj keď nie si vlastník priamo susediaceho pozemku, tvoje právo podať námietky voči jeho zámeru v rámci územného alebo stavebného konania nie je obmedzené. Ak uvedieš, že danou stavebnou činnosťou budeš dotknutá, tak sa stavebný úrad bude zaoberať tvojimi námietkami. Tie ale musia byť vecné s prípadnými dôkazmi, nie typu - mne sa nepáči, že niekto vedľa môjho domu postaví bytovku...

Či ti bude zaslané oznámenie o začiatku územného konania alebo nie zase záleží od rozhodnutia stav. úradu. Ten totiž môže oznámenie o začiatku zverejniť vyhláškou na obecnej tabuli alebo na ich stránke. Treba sledovať stránku a informačnú tabuľu na miestnom úrade a až začne stav. konanie, tak podať námietky.

Ako stav. úrad posúdi tvoje námietky nikto dopredu nevie povedať.
romana147
24.08.22,20:13
u nás kedysi 14 z 27 ( asi investor použil matematiku ) poslancov odsúhlasilo predaj pozemku bilovi vymeraný tak, že po náš panelákový bol 1 meter