cerveny
28.08.22,10:58
Auto po roku začalo hlásiť problém s olejom. Hladina oleja je pod minimálnou úrovňou. Môžem kúpiť olej rovnakého typu a jednoducho ho tam doliať? Alebo musím ísť autom do autorizovaného servisu?

edit: Našiel som hotline na 24/7 servis, povedali mi že doplnením oleja auto záruku nestráca, ale je potom nutné objednať sa čím skôr na výmenu oleja. Ďakujem všetkým za rady.
buchač
28.08.22,09:09
Ak ide o problém (nie o občasné doliatie pár deci oleja), tak by bolo vhodné ísť do servisu. A pri novom aute s nábehom pár stovák (tisícok) kilákov by sa olej nemal strácať-spaľovať.
Veď auto je predsa v záruke, tak nech sa starajú.
pavol54
28.08.22,10:02
Ak je v záruke tak by som auto hneď odstavil hoci aj na najbližšom parkovisku a volal do autorizovaného servisu, lebo týmto by si si mohol porušiť záručné podmienky. Nech to riešia, hoci aj poslaním odťahovky
duves
28.08.22,10:09
Kolko treba doliať?
buchač
28.08.22,10:23
duves (Dnes 13:09) Kolko treba doliať?
==============
Píše, že " Hladina oleja je pod minimálnou úrovňou."
Nie je známe info, o aké konkrétne auto sa jedná...ale v tomto prípade by som povedal, že aspoň taký liter by bolo potrebné.
cerveny
28.08.22,10:54
To je pravda len je nedeľa a kto vie kedy budem objednaný do servisu. Auto už zajtra ráno potrebujem, preto by som bol ochotný si túto "drobnú" vadu opraviť sám a hneď. Auto má 15 t kilometrov.
duves
28.08.22,10:55
A kolko cm pod minimálnou úrovňou? Lebo to nenapísal. Možno to auto tak zišlo z linky. Že bolo na minimálke. No tak 3-4 decka sa dolejú. Ja by som to nedaval do servisu.
avalik
28.08.22,12:39
Nové autá majú nastavenú časovú (365 dní) a km (po 15k km) signalizáciu. V servisnej knižke máš intervaly garančných prehliadok - dodržuješ? V rámci garančnej prehliadky sa mení aj olej.
Doplnenie:
Určite máš v návode k autu vysvetlenú žltú signálku oleja - aby si nezabudol na výmenu, žlté signálky sú pripomienky, ak by svietila na červeno, tak vtedy je problém a musíš auto odstaviť a volať asistenčnú službu.
misoft
28.08.22,14:32
Pekná volovina! Je to rovnaké, ako keby si napísal, že nesmie dobíjať mobil, lebo je v záruke. Alebo nenatankovať benzín, lebo je v záruke? Nedoliať vodu do ostrekovača, lebo je v záruke?
Takže prevádzkové kvapaliny sa dopĺňať môžu (alebo skôr - musia) po stanovenú hladinu podľa mierky. Teda i v záruke sa môže/musí dopĺňať benzín, olej, voda - pretože sú to kvapaliny, ktoré prevádzkou sa MÍŇAJÚ. Keby ich nedoplnil a niečo by sa s motorom stalo - ani záruke by mu nepomohla - servis by sa pýtal, či kontroloval hladinu oleja, či ho doplnil. Ak by povedal, že nie - tak by si opravy zaplatil, pretože by si sám poškodil motor.
buchač
28.08.22,15:29
misoft (Dnes 17:32)
Teda i v záruke sa môže/musí dopĺňať benzín, olej, voda - pretože sú to kvapaliny, ktoré prevádzkou sa MÍŇAJÚ.
=====================
Ty máš aké auto ?
Nepýtam sa, že aké si mal autá...nepýtam sa, aké má auto tvoj syn. Pýtam sa...AKÉ MÁŠ AUTO ?

Ozaj...s tou vodou a dokonca s benzínom (naftou) si robíš prdel....či ?
pavol54
28.08.22,16:22
dnešné autá majú cyklus výmeny oleja 30 000 km dokonca dukato 45 000 km. to nie sú škody 105 kde som menil po 6000 km, takže zase si sa vyjadril k niečomu čomu nerozumieš .výrobca v záručnej knižke píše: 1.asistenčná služba je 24 hodín denne. 2.záruka končí nevykonaním úkonov údržby autorizovaným servisom tak buď tak láskavý a nemínuskuj . To že je dlhý interval nezbavuje povinnosti vodiča robiť kontroly
pavol54
28.08.22,16:25
volaj asistenčnú službu máš ju v servisnej knižke
pavol54
28.08.22,16:29
pri výstupnej kontrole pri predaji (dobrý servisák ti to aj ukáže) musia byť všetky náplne medzi ryskami
bjuty smis
28.08.22,17:06
nie môžeš, ale musíš...
mari2x
28.08.22,17:21
přiměřene
avalik
28.08.22,17:52
čo musím?
buchač
28.08.22,18:12
pavol54 (Dnes 19:22) dnešné autá majú cyklus výmeny oleja 30 000 km dokonca dukato 45 000 km. to nie sú škody 105 kde som menil po 6000 km, takže zase si sa vyjadril k niečomu čomu nerozumieš .výrobca v záručnej knižke píše: 1.asistenčná služba je 24 hodín denne. 2.záruka končí nevykonaním úkonov údržby autorizovaným servisom tak buď tak láskavý a nemínuskuj
=====================
Pre budúcnosť daj, že na koho reaguješ...aj keď mi je jasné, že nie na mňa, ale na Misofta.
A ani mínusku som nedal...predpokladám, že to bol majkli, nakoľko aj mne urval.

Dnešné autá majú rôzny cyklus výmeny oleja...a teda to nie je jednoznačne tých 30000km...toto je skôr hraničný limit a nie doporučenie.

Záruka nekončí nevykonaním údržby autorizovaným servisom...tu je skôr iný aspekt, na ktorý je nutné prihliadať...viď odbornejší výklad.
https://www.topspeed.sk/poradna/musite-ist-s-autom-v-zaruke-do-autorizovaneho-servisu-/6108
pavol54
28.08.22,18:34
reagoval som na misfta, čo sa týka servisných km som sa naštval a vytiahol údaje z mojich servisných knižiek. iste ak jazdíš v prašnom teréne nebudeš riskovať hranicu .
majkii
28.08.22,19:50
buchač
A ani mínusku som nedal...predpokladám, že to bol majkli, nakoľko aj mne urval.
´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´ ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´ ´´´´´´´´´´´´´´´´´´
netáraj mínsku som pavlovi nedával a nebol ani dôvod
misoft
29.08.22,04:40
buchač (Včera 18:29) misoft (Dnes 17:32)........
-----------------------------------------------------------------
Prdel si nerobím - prečítaj si, čo napísal pavol54 - že ak doplníš olej, tak stratíš záruku. Ty sám si pritom napísal, že olej sa prirodzene míňa, pretože sa aj čiastočne spáli,.. - takže kde vidíš problém?
Pavol54 si mýli pravidelné prehliadky s bežnou údržbou. Pri pravidelných prehliadkach sa mení olej - to je fakt, ktorý sa nedá poprieť - vymenia komplet náplň, pretože tak to určil výrobca (buď p určitej dobe/najazdených kilometrov - dokonca to v servisných knižkách aj tak píšu). Ale Pali napísal vyslovenú volovinu - " Ak je v záruke tak by som auto hneď odstavil hoci aj na najbližšom parkovisku a volal do autorizovaného servisu, lebo týmto by si si mohol porušiť záručné podmienky. Nech to riešia, hoci aj poslaním odťahovky" - no nie je to VOLOVINA? Zasvieti ti kontrolka oleja - zistíš, že máš málo oleja - budeš volať servis, odťahovku, keď ten olej môžeš doplniť, pričom do pravidelnej výmeny máš ešte rok, alebo 10000 km? Skôr si myslím, že Pali i na svojich traktoroch tak postupoval - volal servis, aby mu doplnili, olej do traktora a nečudoval by som sa, ak by volal aj v prípade, že by mu na traktoroch bolo potrebné dofúkať pneumatiky.....
A kladne kvitujem, že si sem hodil ten link, ktorý de facto potvrdil fakt, že doplnil olej sa môže a záruka sa nestratí. - to skôr adresuj Palimu - on je na toto "odborník". Ja pridám ďalší
https://www.autoviny.sk/novinky/123270/pozor-podla-zakona-moze-od-112022-niektore-opravy-na-aute-robit-len-autorizovany-alebo-nezavisly-autoservis
Ale to sa väčšinou týka autorizovaných opráv a prehliadok - pri bežnej údržbe a kontrole by predsa nejakú záruku nemal stratiť.
buchač
29.08.22,04:57
majkii (Včera 22:50) buchač
A ani mínusku som nedal...predpokladám, že to bol majkli, nakoľko aj mne urval.
´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´ ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´ ´´´´´´´´´´´´´´´´´´
netáraj mínsku som pavlovi nedával a nebol ani dôvod
==============================
Pekne si spapal háčik...aj s navijákom. Ale to je jedno.

Pavlovi si nedal mínus...šak mne je jedno.
Mne si ale dal...a preto vyskakuje otázka.
Akože bol dôvod ? Akože nemám pravdu ? Nože daj nejaké argumenty...
buchač
29.08.22,05:13
misoft (Dnes 07:40) buchač (Včera 18:29) misoft (Dnes 17:32)........
-----------------------------------------------------------------
Prdel si nerobím - prečítaj si, čo napísal pavol54 - že ak doplníš olej, tak stratíš záruku. Ty sám si pritom napísal, že olej sa prirodzene míňa, pretože sa aj čiastočne spáli,.. - takže kde vidíš problém?
==================
Problém vidím v tom, že si posplietal do tých svojich fantazmagórii dolievanie vody do ostrekovačov a doplňovanie paliva.

Mal som jedno auto...dolieval som olej pravidelne a častejšie. Aj v recenziách sa objavil tento fakt...ale pri vyššom nájazde kilometrov.
Lenže tu sa bavíme o cca ročnom aute, ktoré nie je ešte ani len poriadne zabehnuté.
Takže o akej bežnej údržbe a dolievaní oleja tu básniš ? Takýto fakt je na reklamáciu a nie na údržbu !!!
Ak sa olej stráca, kontrolka svieti, tak čo s tým ? Na jednej strane doleješ olej, aj dôjdeš do cieľa...no na strane odkiaľ vieš, či v servise neprídu na nejakú závadu a neuznajú reklamáciu a budeš si musieť náklady hradiť sám ? ...a to sú už iné pálky.

Apropó...možno vieš, možno nie...ale sú autá, ktoré majú kontrolku, ktorá upozorňuje, že koľko kilákov zostáva do servisu. Ak to prešvihneš, tak riadiaca jednotka automaticky a bez ďalšieho upozornenia auto proste vypne a ostane stáť.
pavol54
29.08.22,06:39
Dušan neprekrúcaj moje slová. napísal som "mohol by si stratiť záruku po doplnení oleja, preto treba volať autorizovaný servis" nikde som nenapísal že "stratí záruku", potom som doplnil asistenčnú službu. Rozhodujúce je ich stanovisko Ak povedia doliať ta doliať ak povedia odstaviť a čakať tak čakať ale treba konať podľa ich pokynov. Pri dobre vyrobenom aute výrobca zaručuje že sa olej NESPÁLI počas servisného intervalu, ak sa stráca tak niečo nie je v poriadku.
bjuty smis
29.08.22,07:00
och, to nepatrilo pod teba.:)
.a vidím, že už to má aj vyriešné..
majkii
29.08.22,07:15
buchač (Dnes 07:57)
Pekne si spapal háčik...aj s navijákom. Ale to je jedno.

Pavlovi si nedal mínus...šak mne je jedno.
Mne si ale dal...a preto vyskakuje otázka.
Akože bol dôvod ? Akože nemám pravdu ? Nože daj nejaké argumenty...
-------------------------------------------------------------------------
jáj to bol háčik? Ale to si nemusel, veď sme si už písali že hráme takú milú hru, ty mínusku mne, aj tebe, škoda háčika.
Ja tie tvoje príspevky už ani nečítam a ani ma nezaujímajú po tých tvojich osobných útokoch.
comodo
29.08.22,19:18
ak to nevyreklamuješ , v budúcnosti sa toho auta nezbavíš. Poznám taký prípad a trvalo to dlho. Pretesňovali vaňu a snažili sa presvedčiť že je to podľa normy a to išlo o väčší úbyok než nejaký liter na 15000. Nakoniec vymenili motor.