Ella2
28.08.22,18:48
Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o odpoveď na moju otázku. Sme občianske združenie, občas poriadame pre našich členov odborné prednášky, kde by sme mali vyplácať lektorom odmenu. Nemáme zamestnancov, nie sme zamestnávateľmi, ani neplánujeme. Radi by sme vedeli, akou formou máme vyplatiť odmenu lektorom, aby to bolo v poriadku. Lektori sú väčšinou zamestnanci, niektorí aj SZČO. Ďakujem za odpovede.
avalik
28.08.22,17:43
SZČO - živnostník vystaví faktúru, tu nie je problém
Iní môžu vykonať prednášku na základe autorskej zmluvy, tu ale musia mať registráciu na DÚ. Ak s nimi neuzavriete dohodu o nezrážaní zrážkovej dane, tak urobíte zrážku a tým to budú mať vysporiadané.
Alebo na zmluvu o dobrovoľníctve a preplatia sa im len cestovné nahrady.
No a posledná možnosť, zamestnať ich na dohodu.
Ella2
29.08.22,06:51
Ďakujem pekne. Ide nám o to, čo najjednoduchšie vyriešiť toto odmeňovanie. O autorskú zmluvu tu nejde, netýka sa to duševného diela lektorov. SZČO je jasné. A pri dohodároch by sme museli byť zamestnávateľom a platiť mzdára, čo je pri veľmi malých príjmoch občianskeho združenia nákladné. Preto hľadáme cestu bez dodatočných nákladov.
Mila123
29.08.22,07:12
buďte konkrétna prednáška sa týka čoho? fakt to nepatrí pod autorský zákon?
Ella2
29.08.22,13:01
Naše občianske združenie šíri východné učenia. Takže lektor neprednáša vlastnú tvorbu, ale tým že je viac vzdelaný v tejto oblasti, nováčikom prednáša základy tohto učenia, duchovných praktík.
avalik
29.08.22,13:32
Keď má lektor záujem "šíriť"učenia, tak by nemal mať problém byť vašim členom a šíriť vašim členom učenie bezplatne. ;)
Ak to ale chce mať zaplatené, tak sú len možnosti, ktoré som uviedla. Google nájde vysvetlenie k autorským príjmom.
Mila123
29.08.22,14:56
Ella2.....i tak som presvedčená, že autor prednášky môže pracovať na základe autorského zákona............§ 2 ods. 1 AZ
romana147
29.08.22,15:59
" Naše občianske združenie šíri východné učenia." = fuj
no ale ak najjednoduchšie , tak
( ste takí divní ) vyzbierajte na začiatku prednášky po 10 evri
a na konci ešte po 5 evri

ps
a keby bol niektorý nováčik superspokojný, môže prihodiť 50 !
Ella2
30.08.22,11:01
Dobrý nápad, ale koná sa to väčšinou on-line, takže účastníci zaplatia na účet o. z. stanovenú čiastku a my potom musíme nejakou formou vyplatiť lektorov.