Terezap
29.09.06,10:57
Zamestnali sme po prvý krát dohodára z úradu práce. Mám však ešte neaké nejasnosti a tak Vás prosím o pomoc.
- mesačne odrobí 14 dní po 4,5 hod. Chceme mu dať stravné lístky. Môže mu za ne zamestnávateľ uhradiť 48,95 Sk?( nie je to v rozsahu 5-12 hod)
- ak použije svoje vozidlo na prac. účely môžme mu vyplatiť náhradu ? Nebude s tým problém na úrade práce, keďže môže zarobiť max. 3.200,-Sk?
Ďakujem.
Tatiana
29.09.06,09:31
Zamestnali sme po prvý krát dohodára z úradu práce. Mám však ešte neaké nejasnosti a tak Vás prosím o pomoc.
- mesačne odrobí 14 dní po 4,5 hod. Chceme mu dať stravné lístky. Môže mu za ne zamestnávateľ uhradiť 48,95 Sk?( nie je to v rozsahu 5-12 hod)
- ak použije svoje vozidlo na prac. účely môžme mu vyplatiť náhradu ? Nebude s tým problém na úrade práce, keďže môže zarobiť max. 3.200,-Sk?
Ďakujem.Porušila by si tým zákon o cestovných náhradách. Stravné je nad 5 hodín. Jedine keby ste v zmluvne to ošetrili, ale ja by som aj tak to dala aby sa to nezahrňovala do základu dane ale ako pripočítateľná položka. A k používaní súkr. vozidla na pracovné účely taktiež by som to ošetrila v dohode a uviedla, že zamestnávateľ súhlasí s používaním vozidla na služobné cesty pre dohodára.
Terezap
29.09.06,10:02
Tánička prepáč, ale vôbec nerozumiem Tvojej odpovedi. Čo sa týka stravy.
Nárok na jedno teplé jedlo má ak odpracuje viac ako 4 hod. Áno ?
Akou sumou mu teda môže zamestnávateľ prispieť na stravu ?
A k tým cestovným náhradám. Stačí teda ošetriť v dohode a môžme mu preplácať náhrady? Vyplatím mu odmenu za prácu 3200,- Sk + náhradu za použitie vozidla? ÚP nebude mať námietky ? Na našom mi nevedeli odpovedať.
sta
29.09.06,10:06
Zamestnali sme po prvý krát dohodára z úradu práce. Mám však ešte neaké nejasnosti a tak Vás prosím o pomoc.
- mesačne odrobí 14 dní po 4,5 hod. Chceme mu dať stravné lístky. Môže mu za ne zamestnávateľ uhradiť 48,95 Sk?( nie je to v rozsahu 5-12 hod)
Myslím, že dohodári vôbec nemajú nárok na stravné lístky, teda ak zamestnávateľ mu chce nejaké dať, môže, ale pôjde to mimo dane. Pretože práca na DoVP patrí medzi práce vykonávané mimo pracovného pomeru a zamestnanec je podľa §11 Zákonníka práce "fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu...." a pri DoVP nemôže ísť o závislú činnosť.

- ak použije svoje vozidlo na prac. účely môžme mu vyplatiť náhradu ? Nebude s tým problém na úrade práce, keďže môže zarobiť max. 3.200,-Sk?
Ďakujem.

s tým druhým prípadom som sa ešte nestretla,tak dúfam,že ti poradí niekto skúsenejší.
sta
29.09.06,10:16
Ešte k tomu stravovaniu, zametnávateľ je povinný podľa §152 ods.1 zákonníka práce zabezpečiť zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie. Ale v odseku 2 sa píše: "Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny".
Tatiana
29.09.06,10:29
Tánička prepáč, ale vôbec nerozumiem Tvojej odpovedi. Čo sa týka stravy.
Nárok na jedno teplé jedlo má ak odpracuje viac ako 4 hod. Áno ?
Akou sumou mu teda môže zamestnávateľ prispieť na stravu ?
A k tým cestovným náhradám. Stačí teda ošetriť v dohode a môžme mu preplácať náhrady? Vyplatím mu odmenu za prácu 3200,- Sk + náhradu za použitie vozidla? ÚP nebude mať námietky ? Na našom mi nevedeli odpovedať.Áno. Ospravedlňujem sa. Je to nadštyri hodiny stravné. U nás poniektorým dohodárom, zamestnávateľ prispieva na stravu 55%. Zo sociálneho fondu vôbec. Ale to všetko ide ako nedaňový náklad. Takto to máme ošetrené aj v kolektívnej zmluve.
Tatiana
29.09.06,10:37
s tým druhým prípadom som sa ešte nestretla,tak dúfam,že ti poradí niekto skúsenejší. U nás sú vyplácané aj cestovné náhrady- služobné cesty aj u dohodárov, ale je to všetko zahrnuté v zmluve o dohode o vykonaných prác, že aká sadzba náhrady mu patrí za používanie súkromného vozidla. Mali sme aj kontrolu z daňového úradu a dopadla dobre.
liba2
29.09.06,10:39
........A k tým cestovným náhradám. Stačí teda ošetriť v dohode a môžme mu preplácať náhrady? Vyplatím mu odmenu za prácu 3200,- Sk + náhradu za použitie vozidla? ÚP nebude mať námietky ? Na našom mi nevedeli odpovedať.
Do dohody do ostatných dojednaní uveď, že v prípade potreby mu budú poskytnuté cestovné náhrady v rozsahu zákona o CN.
Tatiana
29.09.06,10:48
Do dohody do ostatných dojednaní uveď, že v prípade potreby mu budú poskytnuté cestovné náhrady v rozsahu zákona o CN.Ďakujem Ti Liba2 za pridelený súhlas a taktiež aj ostatným, nechcela som sa k tomu vyjadrovať ale trošku sa má to dotklo od odpovedi od Sta:.........tak dúfam,že ti poradí niekto skúsenejší.
Nehovorím, že som veľmi skúsená, ale chcem pomôcť, pokiaľ má niekto iný názor na danú otázku tak na to je Porada...
sta
29.09.06,10:56
mimotemy ja som sa teda nechcela nikoho dotknúť...tým "skúsenejším" som myslela niekoho, kto sa s takým prípadom už stretol, ja som s tým doteraz skúsenosť nemala. A tiež nechápem, prečo si ten môj príspevok zobrala osobne, ja som reagovala na Terezinu otázku nie na tvoj príspevok.:o
Paula
29.09.06,11:06
Niekedy stačí kliknúť na znenie zákonov, prilepených na hlavnej stránke, napríklad na ten o CN:)

§ 1
Predmet úpravy


(1) Tento zákon upravuje poskytovanie cestovných náhrad, náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=103) k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru") a pri výkone práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=103) v zahraničí

a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 1)
b) členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to dohodnuté,
d) osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon.
Terezap
29.09.06,21:32
Ďakujem Vám pekne všetkým za odpovede a Váš čas. Dohodárovi ošetrím v dohode cestovné náhrady. A teraz ma napadlo. Ak ho pošlem na cestu dlhšiu ako 5 hodín, môžem mu vyplatiť stravné 89,- Sk na základe cesťáku?
liba2
30.09.06,04:47
Ďakujem Vám pekne všetkým za odpovede a Váš čas. Dohodárovi ošetrím v dohode cestovné náhrady. A teraz ma napadlo. Ak ho pošlem na cestu dlhšiu ako 5 hodín, môžem mu vyplatiť stravné 89,- Sk na základe cesťáku?Áno, postupuješ ako pri zamestnancovi a uplatňuješ zákon o CN.