Erricco
30.08.22,21:24
Pozdravujem,

Kúpil som pred časom od súkromnej osoby parcelu typu C v extraviláne obce. Parcela má na liste vlastníctva výmeru 7661m2 no po zbežnom premeraní na skdeodesy podľa hraníc parcely je jej veľkosť len ca 4990m2 (čo mi neskôr potvrdil i Geodet). Súsediaca parcela, ktorá má v liste vlastníctva výmeru cca. 6670m2 má však po premeraní hraníc parcely na skgeodesy cca. 9100m2 (čiže skoro navlas viac ako čo chýba mne). Problém je, že takto je mapa zakreslená už od roku 1955. Pôvodný majiteľ je ale v tom, že hranica je niekde inde (chcem ho požiadať o doloženie nejakého podkladu).Geodet chce tiež skusiť riešiť s katastrom možnosť prešetrenia, nakoľko "stratených" 2700m2 z C parcely ktorá má mať cez 7660m2 je "trošku" väčší bordel v papieroch ... s katastrom mám už svoje skúsenosti, keď 2x urobil chybu pri prepise pozemku pod mojou garažou (najprv ho neprepísal pri kúpe na mňa a neskôr ho prepísal na ineho človeka, ktorý kupoval druhú garáž od pôvodného majiteľa v tej istej lokalite - o pár garáži daľej), takže o ľudoch tam pracujúcich mám svoju mienku ...

moje otázky :

1. čo má väčšiu právnu hodnotu, list vlastníctva s danou výmerou, alebo nákres ?
2. ak sa nepodarí s katastrom z nejakej príčiny danú vec úspešne doriešiť, môžem odstúpiť od kúpnej zmluvy (riadna kúpno-predajná zmluva pozemku, vzor vypracovaný právnikom, platba na účet z účtu v plnej výške) a žiadať vrátenie peňazí od pôvodného majiteľa ? Do kedy tak môžem urobiť ?
Mária27
30.08.22,21:14
Zložité, treba riadne prešetriť. Požiadaj o opravu chýb v katastrálnom operáte podľa § 59 katastrálneho zákona.

1. Podľa § 8 katastrálneho zákona Katastrálny operát tvoria dokumentačné materiály potrebné na spravovanie katastra (§ 7). Ide v prvom rade o súbor geodetických informácií, ktorý tvoria katastrálne mapy. V § 3 je vysvetlené - Základné štátne mapové dielo, katastrálne územie, pozemok, hranice, katastrálna mapa ...
Na druhej strane vklad ako zápis vlastníckeho práva je právotvorný, dokladom je list vlastníctva (rozhodnutie katastra).
Chyba môže byť tak v nesprávne vyhotovenej mape ako aj v nesprávne vyhotovenom liste vlastníctva - evidentne chyba katastra, ktorú treba identifikovať.

2. Odstúpiť od zmluvy bude možné podľa § 597 občianskeho zákonníka.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/162/20191001#paragraf-7
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20191201
Erricco
31.08.22,07:52
Pozdravujem, ďakujem za rýchlu odpoveď. Možnosti opravy chyby sú podľa vás aké ? Buďto mi upravia hranicu pozemku podľa výmery (aj keď ako som spomínal už vyššie, rozdelenie parciel tak ako sú, som našiel už v historických mapách min. od roku 1955), alebo mi môžu len tak odpočítať tých 2700m2 z listu vlastníctva, akože hups, chybička sa stala ?
Mária27
31.08.22,08:51
Tak alebo tak podľa toho, aké doklady sú v katastrálnom operáte. Napr. zabudli vymeniť mapu pri nejakej zmene vlastníctva v rozlohe, alebo zle opísali údaje do LV. Ak je tam rozdiel, treba ho nájsť a opraviť. Údaje katastra sa považujú za správne, kým sa nepreukáže opak.
Erricco
11.09.22,15:58
Ano, to chapem, ale ak som kupil pozemok z vymerou 7661m2 a teraz mi to kataster "opravi" na cca. 5000m2, tak mi fakt ostáva len odstúpenie od zmluvy, alebo vrátenie pomernej časti kúpnej ceny, nie ?
Mária27
11.09.22,16:17
No, ešte by bola možnosť, že ak sa ti ten pozemok páčil tak, ako si videl, a za tu cenu, čo si zaplatil, vezmeš to ako fakt. Nakoniec, cena pozemku nie je konštanta.
Ale najskôr sa pokúste všetci traja preveriť nejasnosti.
Erricco
11.09.22,16:43
ten pozemok som preplatil už tak, ale bral som to tak že platím za takú rozlohu ako je uvedená aj v liste vlastníctva. Komu inému veriť ak nie štátnej inštitúcii ? V prípade že by došlo k úprave veľkosti pozemku smerom nadol, som v strate cez 17 000 Euro a to je si myslím dosť ...
Mária27
11.09.22,17:36
paragraf na odstúpenie som ti dala
Erricco
11.09.22,18:11
jop. ďakujem
BeneConsult
15.02.23,22:04
.
romana147
16.02.23,05:36
prišiel sisi po 5 mesiacoch robiť reklamu ?????????