ludm
03.09.22,14:00
Firma bez nášho súhlasu použila v exteriéri namiesto vonkajšej vápenno-cementovej omietky omietku určenú do interiéru. Ako postupovať ďalej, nakoľko majiteľ firmy je presvedčený o správnosti svojho postupu, na danú omietku použil lepidlo DBK-FAS, sieťku a zase to isté lepidlo. V tomto štádiu sme to zistili a zastavili. Jedná sa novostavbu z tehál bez zateplenia. Aký zvoliť ďalší postup, prípadne či má niekto skúsenosti s takýmto postupom? Ďakujem
Chobot
03.09.22,14:45
"na danú omietku použil lepidlo DBK-FAS, sieťku a zase to isté lepidlo" - tomuto nerozumiem. To akože dal omietku, potom na omietku lepidlo so sieťkou a zase lepidlo?

A ako vieš, že dal vnútornú omietku?

Predpokladám, že nešlo o fasádnu omietku. Ak išlo o hrubú omietku, tie sú určené tak do exteriéru, ako aj interiéru. Jedine Feinputz interior (vrchná omietka) nemôže ísť von.

Napíš presný typ a značku omietky.

V projekte máš akú skladbu steny?
ludm
03.09.22,15:15
Ďakujem za odpoveď. Omietku som žiadala strojovú vonkajšiu Baumit MPA 35. Použitá bola vnútorná omietka MPI 25.
ludm
03.09.22,15:33
Zabudla som doplniť, že pri danej vonkajšej omietke na sa nepoužívajú žiadne lepidlá, ale priamo sa vkladá sieťka v 2/3 do omietky bez požitia akýchkoľvek lepidiel.
Chobot
03.09.22,21:25
Omietka MPI25 je skutočne omietka určená podľa výrobcu do vnútorného prostredia, ale neviem prečo. Ono zas tak veľký rozdiel medzi týmito omietkami nie je. Základné zloženie majú rovnaké, vnútorná má na rozdiel od vonkajšej jemnejšiu štruktúru, lebo je skôr určená na finálnu vrstvu (vonkajšia zrnitosť max. 1 mm, vnútorná 0,6 mm) plus má pridaný perlit (podľa mňa kvôli hmotnosti).

Je na tebe čo urobíš. Či to dáš firme odstrániť budeš trvať na MPI35-ke, alebo to riskneš. Ak majiteľ povedal, že to tak robili, tak b y to malo vydržať. Možno dohodnúť nejakú zľavu, alebo nejaké peniaze zadržať, že im to vyplatíš po roku, ak sa nepreukážu žiadne závady.

Určite ale dávať to dole nemá asi veľký zmysel - škoda peňazí, roboty a času.

Neviem, ako sa to bude správať v exteriéri, ale nemyslím, že by to opadlo alebo odulo sa. Možno ak sa na ňu nanesie ešte exteriérová vrchná omietka, tak to je v pohode. Treba to ale nechať ešte vyschnúť pár dní. Podľa mňa, ak je to zakryté lepidlom, tak sa omietke nič nestane. Aj v minulosti sa dávali na dom vápenno-cementové omietky a držalo to.

Nerozumiem, prečo dali takú omietku? Chceli ušetriť? Aký materiál si účtovala firma? MPI35? MPI25 je lacnejšia asi o 10-20%.

Nerozumiem tiež, prečo sa to nezatepľovalo? Takýto problém by nevznikol. Aby si po 2-3 rokoch nezistila, že tie tvoje tehly nie sú až tak tepelnoizolačné a budeš potom zateplovať.
mari2x
04.09.22,03:06
"Základné zloženie majú rovnaké"
mudrovanie = ked sa kedysi na dedine steny bielili, tak int/ext mali zloženie zhruba rovnaké
voda + hasené vápno
ale z praktického dôvodu :D NEBOLI ! rovnaké
ludm
04.09.22,05:30
Ďakujem za odpoveď, nesúhlasím s Vami. Ak si zákazník objednaná vonkajšiu omietku, tak si ju objednal preto, že ju potrebuje do exteriéru.
Ak má platiť faktúru, tak majú byť fakturované skutočné materiály, ktoré boli použité.
Ak Vám niekto napíše, že použil na 122 m2 100 vriec omietky pri hrúbke 1,5 cm a pritom skutočná spotreba by mala byť podľa plochy a použitej
omietky 55 vriec, asi by ste tiež nesúhlasili. Namiesto radosti z dokončenia domu, musím riešiť neserióznosť a bezohľadnosť podnikateľa a to asi by mrzelo každého, kto venoval čas a peniaze na stavbu rodinného domu a túžil po pokojnom živote.
ludm
04.09.22,05:47
Ďakujem za odpoveď aj užitočné rady, čo sa týka platenia faktúry a záruky.
Ja tiež nechápem prístupu firmy, pretože pri ploche 122 m2 a hrúbke omietky 1,5 cm sa veľa na materiáli neušetrilo a dokonca vyfakturovali 100 vriec omietky.
Faktúra je vystavená 30.8.2022 a splatnosť do 13.9.2022 a pýta sa, kedy už ju splatím.
Žiaden návrh na opravu, prípadne záruku na nimi zvolenú omietku neprišiel. Naozaj som nečakala, že v závere namiesto radosti z bývania, budem riešiť neserióznosť firmy.