Peter Fox
05.09.22,21:43
Ahojte,

chcel by som sa opýtať, či si ešte aj dnes môže živnostník evidovať služby dodané počas mesiaca v nejakom fakturačnom programe, na konci mesiaca si vytlačiť súhrnnú faktúru, podpísať ju (podpis vyžaduje odberateľ) a odoslať odberateľovi ako PDF prílohu e-mailu?

Alebo sa to takto robiť nemôže, kvôli príliš veľkému počtu transformácií účt. záznamu? Viem, že v Zákone o účtovníctve je počet transformácií obmedzený, nejako sa ale neviem rozhodnúť, kedy v takomto prípade dochádza k transformácií účt. záznamu a či je to 1x alebo 2x. Vopred vám ďakujem za odpovede.
avalik
06.09.22,06:55
Čo máte v zmluve/objednávke? Fakturuje sa po každej dodanej službe, alebo mesačne?
O aké služby ide?
Peter Fox
06.09.22,11:58
Z hľadiska zmluvy/objednávky je takýto postup v poriadku a zmluvné dojednania spĺňa. Tu nejde o to, že by bol nejaký problém medzi dodávateľom a odberateľom, Odberateľ služieb nemá nič proti tomuto postupu (dokonca to podpisovanie faktúry sám vyžadoval - i keď to nevyžaduje zákon). Fakturuje sa mesačne, ide o počítačové služby, ale s tým tiež nie je problém.

Moja otázka smeruje k tomu, či sa faktúra môže vytlačiť, podpísať, naskenovať a poslať odberateľovi a neporuší sa tým náš Zákon o účtovníctve - konkrétne pravidlá o transformovaní účtovných záznamov do inej podoby.
avalik
06.09.22,13:00
môj účtovný program umožňuje pri generovaní faktúry pridať naskenovaný podpis ... a aj obrázok "pečiatky" BEZ PEČIATKY - pre inštitúcie, ktoré nechápu, že nie je povinnosť používať pečiatku

takže či tlačíš a podpíšeš a nasledne naskenuješ a odberateľovi pošleš sken podľa dohody, je to v poriadku, ty si dáš do účtovníctva podpísaný originál alebo môžeš elektronickú verziu, ten istý súbor čo si poslal odberateľovi
Peter Fox
06.09.22,16:27
Vďaka za odpoveď - pochopil som to teda tak, že prvé vytlačenie faktúry (pred podpísaním) sa asi nepovažuje za transformáciu účtovného záznamu. To som potreboval vedieť. Okrem iného aj kvôli tomu, aby som mal jasno v tom, či je možné neskôr napr. daňovej kontrole predložiť elektronickú verziu faktúry (sken s podpisom) a nebude sa to považovať za dvojitú transformáciu tohto istého účtovného záznamu.