renatan
29.09.06,11:24
Prosím o radu,ak máte niekto podobné skúsenosti :

Vlani bola dcéra na brigáde v zahraničí, zaplatila určitú čiastku za sprostredkovanie práce, ale dopadlo to všetko dosť katastrofálne. Bola síce v Taliansku na nejakej farme, ale zárobok prakticky žiadny a zaobchádzanie ako v kriminále. Podotýkam, že bola upozornená, že je to práca na čierno, ale aj tak to chcela skúsiť.
Po roku sme sa dozvedeli, že viacerí udali sprostredkovateľku a vraj musela vracať peniaze. Skôr som nič nepodnikala, lebo som si myslela, že sme stratili doklad o úhrade, no a nedávno mi náhodou prišiel pod ruku.
Ide o to, že nemali podľa výpisu z Obchodného registra povolenie na sprostredkovanie práce ( to je vraj nejaké špeciálne), v živnostenskom liste mali asi 25 rôznych činností od reklamy snad až po predaj zubných kefiek, ale nič o práci. Na základe toho by som chcela niečo podniknúť, už len preto, aby nemohli oklamať ďalších ľudí. Ale čo???? Poraďte, či ísť na políciu, úrad práce, alebo kam vlastne?
sgm
29.09.06,10:57
Povolenie na sprostredkovanie práce v zahraničí vydáva miestne príslušný úrad práce a sociálnych vecí. Seriózna firma, ktorá sa zaoberá uvedenou činnosťou má toto povolenie vystavené na každom viditeľnom mieste a sú aj úradom práce kontrolovateľní. Určite by som skúsila sa obrátiť na úrad práce, aby mi tam poradili. Veľa šťastia vo vybavovaní.
Bea
kuzma.miroslav
29.09.06,11:17
Vychádzajúc len z informácií v príspevku si myslím, že je možné doručiť žiadosť o prešetrenie Obvodnému úradu, odboru živnostenského podnikania, príp. aj Inšpektorátu práce, aby sa podnikateľke pozreli na jej praktiky a "naparili" jej pokutu alebo inú sankciu.
Ďalšou otázkou je trestná a súdnoprávna rovina. Ak by došlo k trestnému činu (napr. podvodu), je možné podať trestné oznámenie. Ak by išlo len o škodu, je možné podať žalobu na súd. Otázkou zostáva časová náročnosť a vymožiteľnosť. Pre začiatok sa treba rozhodnúť aspoň pre "živnostenský úrad" a inšpektorát práce.