milagros208
08.09.22,07:36
Zdravím. Nemám veľmi skúsenosti s príplatkami za soboty, nedele a sviatky, keďže v tieto dni u nás zamestnanci prácu nevykonávajú. Chcela by som sa spýtať,či musím vyplatiť príplatky za sobotu, ak zamestnanci (učitelia) vykonávajú prácu (turistický krúžok) v sobotu a za túto činnosť dostávajú odmenu 5€ za hodinu (všeobecne bez ohľadu aký deň v týždni), t. z. 300€ za 60 hodín, ktoré sú vopred dohodnuté. Ďakujem.
ivka70
08.09.22,05:41
kruzok je sucast ich pracovnej naplne? Davas im snad za tie hodiny aj mzdu?
Alebo robia kruzky mimo svojho uvazku a teda nespadaju do ich pracovneho casu a robia to na dohodnuty fix?
Cize aky pracovnopravny vztah maju a s kym uzavrety na pracu v turistickom kruzku
milagros208
08.09.22,06:00
No žiadny pracovnoprávny vzťah nie je na činnosť krúžku uzavretý. V podstate mňa ako zamestnávateľa nezaujíma kedy krúžok budú vykonávať. Dohodnutá je len odmena 5€ za hodinu a preplatenie 60 hodín. Z toho mi v podstate vyplýva, že dostane dohodnutú odmenu a nič viac neriešim? A čo sa týka takýchto zamestnancov, ktorí vykonávajú krúžkovú činnosť na dohodu o pracovnej činnosti. Je tam tiež dohodnutá odmena za hodinu a počet hodín. Tiež ma v tomto prípade nezaujíma, či náhodou prácu nevykonával v sobotu? Ďakujem.
ivka70
08.09.22,06:06
Ako moze niekto vykonavat pracovnu cinnost bez akehokolvek vztahu? Robi to na cierno? To asi treba doriesit, lebo ak to robia ak ozamestnanci skoly, maju narok na mzdu aj pripatky za so, ne a pod. Tam musi byt nejaka ina zmluva s odmenou 5 eur. Podlaman by tiez mali mat uzavretu dogodu o PC, lebo aj hodinami poto mprekracuju maximalny tyzdenny pracovny cas a museli by to mat ak onadcas ....

Pri pracovnikoch, ktori ju vykonavaju na DoPC treba riesit aj priplatky za soboty a nedele, lebo tie sa aj dohodarov tykaju.
milagros208
08.09.22,06:28
Neviem si celkom predstaviť, aby na každú činnosť, ktorú zamestnanec vykonáva nad rámec svojich pracovných povinností, mal nový pracovnoprávny vzťah. Takéto činnosti sú zaplatené ako odmeny. A učiteľ má ako náplň práce uvedenú výchovno-vzdelávaciu činnosť, Krúžky s touto činnosťou súvisia a je za to dohodnutá odmena. A v prípade dohodárov. Vykonávať túto činnosť v sobotu zamestnávateľ nenariadil, zamestnanec sa takto rozhodol sám.
ivka70
08.09.22,06:33
Z pracovnopravneho hladiska tam vidim kopec problemov, kedze v tkom pripade ide o riadny pracovny cas. To sa neda obist tym ,ze dohodnete fixnu sadzbu/odmenu. Co by ste robili napriklad v pripade pracovneho urazu v sobotu na takomto vylete?
A zamestnanec tu pracu v sobotu vykonava so suhlasom zamestnavatela, to znamena, ze je to nadcas a praca v sobotu, aj ked nebola priamo nariadena.

Preco ide uzavriet DoPC s externym clovekom ale s vlastnym zamestnancom nie?