JaroslavB.
08.09.22,09:28
Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť s niekým kompetentným ohľadne nasledujúcej situácie

Boli sme na pobyte v hoteli, kt. sme si rezervovali cez portál Hotels.com. Pri odubytovaní nám bolo odmietnuté poskytnutie faktúry s odôvodením, že hotel dostáva od Hotels.com sumu očistenú o províziu a teda nemôže vystaviť faktúru

Obrátil som sa teda na Hotels.com, kde mi bolo vysvetlené, že oni nie sú poskytoval ubytovania a teda nemôžu vystaviť faktúru. Potvrdenie o ubytovaní vraj slúži ako doklad o zaplatení.

Zamestnávateľ ale odo mňa požaduje daňový doklad, čo potvrdenie o ubytovaní nie je

Čiže každý si ma prehadzuje ako horúci zemiak...

Ako mam ďalej postupovať?

Ďakujem
Tweety
08.09.22,07:51
Žiadať ubytovacie zariadenie, teda to, kde ste boli ubytovaní, o vystavenie faktúry za ubytko a potom mať doklad o jeho zaplatení. Bez toho zam-ľ nemôže nič preplatiť.
JaroslavB.
08.09.22,07:57
No to ale hotel odmieta. Časť z ich vyjadrenia:

"...Nám z tohto portálu chodí už suma očistená o províziu, teda faktúru Vám vystaviť nevieme.

Pobyt Ste neplatili nám, ale hotels com, rovnako je to napríklad aj s cestovnými kanceláriami, hostia nedostávajú u nás účet keďže úhradu nerobili priamo u nás. "
ivka70
08.09.22,08:51
Doklad ti musi dat ten, komu si za pobyt platil.
A musi mat tie parametre, ktore vyzaduje zakon.
Hotelu si nic neplatil, ten ti nemoze dat ziadny danovy doklad.
Ak ti hotels.com nevedia alebo nechcu taky doklad vystavit, mas smolu, vybral si si "nespravneho" poskytovatela sluzby a uplatnit si rekreacny prispevok na tento pobyt nemozes.

Napr. zlavomat to ma krasne poriesene a bez problemov sa da faktura od neho uplatnit pri rekreacnom prispevku.
https://www.zlavomat.sk/magazin/642-rekreacny-prispevok-vsetky-informacie-navod-uplatnenia-cez-zlavomat
ivka70
08.09.22,08:52
Nemoze ziadat ubytovacie zariadenie, lebo ubytovaciemu zariadeniu nic neplatil, nemoze od nich dostat danovy doklad.
avalik
08.09.22,19:20
Ubytovacie zariadenie ti musí vydať doklad o poskytnutí služby (zákon o ochrane spotrebiteľa) aj keď platba prebehla cez tretiu osobu.
V tomto doklade (potvrdení) bude uvedené:
- identifikácia poskytovateľa rekreačného pobytu,
- identifikačné údaje zamestnanca, pre ktorého je doklad vystavený,
- uvedenie osôb, ktoré sa spolu so zamestnancom zúčastnili pobytu,
- popis poskytnutých služieb,
- časové vymedzenie poskytnutého rekreačného pobytu,
- informácie o cene a dátume úhrady za pobyt (tu môže byť uvedené, že platba cez hotels.com a číslo rezervácie)

K tomu priložíš potvrdenú rezerváciu z hotels.com aj s potvrdením o úhrade a výpis zo svojho účtu k tejto platbe.

Zákon hovorí o "preukázaných výdavkoch zamestnanca", nehovorí "faktúre" a ani "daňovom doklade".
Povinnosť vystaviť "faktúru" je daná zákonom o DPH a aj tam nie je povinnosť vystaviť faktúru pre "spotrebiteľa" - nie je to ani zdaniteľná osoba a ani právnická osoba.
Pojem "daňový doklad" naša legislatíva nepoužíva od r. 2004 kedy nadobudol účinnosť zákon 222/2004 o DPH, a tento pojem nahradil slivom faktúra.
Zákon o dani z príjmov a ani zákon o účtovníctve tiež neobsahujú slovné spojenie "daňový doklad".