Terezap
29.09.06,12:49
Podnikateľ omylom zaplatil na ČS PHL platobnou kartou manželky. Ako sa to môže teraz zaúčtovať?
sta
29.09.06,10:57
v PÚ to dáš cez ID ako záväzok voči nemu, ak ho berieš ako zamestnanca tak účet 333AU, súvsťažne s príslušným nákladovým účtom. A potom to vyrovnáš cez pokladňu ako 333/211, ja si tam dávam poznámku platba súkromnou kartou. Občas sa to stane nášmu konateľovi, keď prekročí limit na karte a musí platiť v hotovsti a žiadnu u seba nemá, tak použije svoju súkromnú kartu. :rolleyes:
Terezap
29.09.06,11:05
Ďakujem za odpoveď, ale zabudla som uviesť, že účtujem v JÚ.
sta
29.09.06,21:59
V JÚ by som to dala tiež ako výdavok ovplyvňujúci základ dane, len teda neviem, či to dať cez pokladňu alebo prostredníctvom ID, ale priložila by som tam kópiu tej stránky výpisu z účtu, na ktorej je to odpísané. :)
Terezap
29.09.06,22:03
Aha, takže dám normálne do výdavkov a priložím výpis z účtu. Ďakujem moc a prajem dobrú noc.
Marína
30.09.06,05:49
Účtovať ako VOZD cez ID a priložiť k nemu výpis z osobného BÚ+doklad o nákupe PHL, pretože finanč. prostriedky neboli vydané ani cez pokladňu, ani cez BÚ.
apo
01.10.06,19:13
Aha, takže dám normálne do výdavkov a priložím výpis z účtu. Ďakujem moc a prajem dobrú noc.

Doplním.

V JÚ aj v PÚ dávam všetky nákupy hradené kreditnou kartou do ostatných závázkov a cez BÚ likvidujem záväzky. Ak sa použije nesprávna karta, alebo zamestnanec uhradí výdavok zo svojho osobného účtu likvidujeme cez pokladňu a prtiložíme ako bolo spomenuté výpis z účtu.

apo
Muška
01.10.06,19:48
Prečo tak komplikovane. Sú to elektronické peniaze.
K takto uhradenému bloku z RP sa chovám presne ako k bloku uhradeného "riadnymi" peniazmi.

Prikladám citát od "eviny" z jednej dosť obsiahlej témy, ktorá tu už bola rozoberaná:

-Zákon o obchodných reťazcoch č. 358/2003 zo 4.7.2003 vysvetľujeu v § 2 písmeno b úhradu v hotovosti:

úhradou v hotovosti zaplatenie peniazmi v hotovosti, ako i zaplatenie platobným prostriedkom nahrádzajúcim peniaze v hotovosti, najmä platobnou kartou alebo poukážkou oprávňujúcou na odber tovaru,
apo
02.10.06,08:10
Prečo tak komplikovane. Sú to elektronické peniaze.
K takto uhradenému bloku z RP sa chovám presne ako k bloku uhradeného "riadnymi" peniazmi.

Prikladám citát od "eviny" z jednej dosť obsiahlej témy, ktorá tu už bola rozoberaná:

-Zákon o obchodných reťazcoch č. 358/2003 zo 4.7.2003 vysvetľujeu v § 2 písmeno b úhradu v hotovosti:

úhradou v hotovosti zaplatenie peniazmi v hotovosti, ako i zaplatenie platobným prostriedkom nahrádzajúcim peniaze v hotovosti, najmä platobnou kartou alebo poukážkou oprávňujúcou na odber tovaru,

Tento naoko komplikovaný postup som zvolil z toho dôvodu, aby som mal doklady k DPH ako aj k dańovým výdavkom sústredené do dvoch evidencií, to je záväzkov a pokladne. Nepáči sa mi keď pri bankových výpisoch sa prikladajú ďalšie doklady.

Pri omyloch s použitím platovných kariet potom nerobím výnimku.

apo
Muška
02.10.06,12:06
Apo,
registračný blok bez rozdielu ako bol uhradený zaúčtujem kam patrí. Nepátram z akej karty platil.

Ak to platil kartou zo svojho podn. účtu, tak keď príde výpis z banky, tak to zaúčtujem ako "Priebežné položky"

Ale niekto to účtuje aj ako "Osobná spotreba"
Terezap
02.10.06,13:34
Ešte raz Vás poprosím o pomoc. Podnikateľ mi oznámil, že manželke chce tie peniaze vrátiť. Dám mu ich z pokladne, k tomu výdavkový ale ako čo? Nebudem to mať tým pádom 2x odpočítané? Už som sa celkom do toho zamotala. Kto ma vymotá?
Ďakujem
Jozef I
02.10.06,13:38
Ešte raz Vás poprosím o pomoc. Podnikateľ mi oznámil, že manželke chce tie peniaze vrátiť. Dám mu ich z pokladne, k tomu výdavkový ale ako čo? Nebudem to mať tým pádom 2x odpočítané? Už som sa celkom do toho zamotala. Kto ma vymotá?
Ďakujem

bloček o nákupe zaúčtuješ normálne do pokladne, môžeš priložiť aj bankový vypis z manželkinho účtu, a normálne peniaze vyplatíš podnikatelovi. On ich odovzdá manželke. Nič nemáš 2 x. :)
Terezap
02.10.06,13:43
Aha, no vidíš. Už je mi to jasné. Takže už žiadne interné doklady, ale priamo cez pokladňu. Moc, moc ďakujem.
sta
02.10.06,13:43
prípadne ak si tú platbu súkromnou kartou účtovala cez ID, tak mu to môžeš vyplatiť v hotovosti ako "osobnú spotrebu" - výdavok neovpylvňujúci základ dane.
Marína
02.10.06,13:55
Účtovať ako VOZD cez ID a priložiť k nemu výpis z osobného BÚ+doklad o nákupe PHL, pretože finanč. prostriedky neboli vydané ani cez pokladňu, ani cez BÚ.
Stále ste ma nepresvedčili, prečo účtovať cez pokladňu. Skresľuje to stav finanč. prostriedkov v pokladni. Súhlasím so sta.
Netka
25.03.08,19:23
Stále ste ma nepresvedčili, prečo účtovať cez pokladňu. Skresľuje to stav finanč. prostriedkov v pokladni. Súhlasím so sta.

Ako skresľuje to stav v pokladni? Veď tie peniažky naozaj z pokladne vydáš ... tomu z koho účtu bola platba realizovaná, nie?