sitka55
09.09.22,11:39
Dobrý deň. Prosím vás o radu, názor, pohľad na vec: mám uzatvorenú nájomnú zmluvu, kde sú energia a nájom uvedené v jednej sume. Čo som sa dočítala, tak je takáto zmluva neplatná. Zaujíma ma čo to znamená pre nájomníka - neplatná a ako by sa to riešilo. Či môžu nájomníka vypovedať zo zákonných dôvodov uvedených v občianskom zákonníku, alebo? Ďakujem veľmi pekne.
buchač
09.09.22,09:44
Je veľký problém požiadať o opravu zmluvy ?
Mária27
09.09.22,18:34
Zákonné dôvody výpovede prenajímateľom sú v § 711 občianskeho zákonníka - medzi nimi takýto dôvod nie je. V § 710 máš možnosti skončenia nájmu.

Zmluva o nájme bytu nemusí byť ani písomná, vtedy sa má vyhotoviť o jej obsahu zápisnica (§ 686), čo môže byť akýkoľvek záznam o tom, čo užívaš za akú cenu. Trestom za nepresnú zmluvu môže byť napr. poškodenie bytu a tvrdenie, že taký bol ... sankcie sa neuvádzajú.

Ty ako nájomca môžeš na vysokých cenách energií v tejto dobe získať, keď budeš pri nedoplatku tvrdiť, že všetko máš uhradené v dohodnutej cene nájmu, teda vrátane energií.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20191201
jelalim
09.09.22,18:48
sitka55 s takymto nazorom, by takmer ziaden hotel na svete fungovat nemohol. Najomna zmluva je platna a vcelku vyhodna pre najomnika.
sitka55
10.09.22,11:35
Ďakujem za názor :)
sitka55
10.09.22,11:42
Ďakujem za rady :) Ide o to, že prenajímateľ chce dvihnúť nájom a energie + rozdeliť to. Inflačnú doložku v zmluve nemám, čiže to nemôže urobiť. Možno by som sa s ním aj dohodla na miernom zvýšení ( v nájme som spokojná ) ale za predpokladu, že ak sa nájom a energie rozdelia, tak paušálne. Uvidíme .. v každom prípade, teda tak ako je postavená zmluva teraz, že to nie je rozdelené, nemôže ma napadnúť, že zmluva je neplatná? A ešte určite sa neregistroval na daňovom úrade, čiže zrejme by to bolo pre neho nevýhodné. Ďakujem.
sitka55
10.09.22,11:43
Problém by to ani nebol, len sa pýtam, či ak by to ostalo takto hrozí mne nejaký "postih".
dmc
14.09.22,06:09
a kde si sa dočítala že je takáto zmluva je neplatná ? A ty máš prístup k registráciam na daňovom úrade ??? naozaj ??? a prečo ťa to trápi. Máš zmluvu o najme podľa zákona o krátkodobom nájme alebo podľa občianskeho zákonníka ? Ak podľa občianskeho zákonníka tak ťa to trápiť nemusí. Najprv si ujasni základné veci a potom ostatné.