Benko
15.09.22,07:53
Poprosím o radu
Pani sa vráti po 6 rokoch z rodičovskej do zamestnania - zatiaľ má klasický prac.pomer ako odchádzala na pevú materskú s príjmom cca 1200 eur. Po návrate jej bude ponúknuta dohoda s minimálnou mzdou. Zostáva jej dovolenka z troch materských - predpokladá, že na tú dohodu bude robiť len dva mesiace a potom odíde, len si nevieme rady s tou dovolenkou, či vyčerpať alebo preplatiť po dvoch mesiacoch a s akým priemerom. Celkom má 60 dní dovolenky - 3 materské.
Ďakujem
Mila123
15.09.22,06:02
použijete pravdepodobný zárobok , podľa § 134 ZP, taký aký by zrejme dosiahla na svojom prac. mieste keby pracovala........čudovala by som sa nastupujúcej z MD, že podpíše dohodu o zmene prac. zmluvy a dostane minimálnu mzdu........
avalik
15.09.22,06:40
Prečo by mal zamestnanec pristúpiť po návrate z RD na dohodu zmenu pracovnej zmluvy v jeho neprospech? A zvlášť ked má toľko nevyčerpanej dovolenky?

Ak nemá priemer na výpočet dovolenky, vypočíta sa prevdepodobný.
A tam by ste mali brať do úvahy aj to, ako by sa jej zdvíhal zárobok ak by pracovala.
HR Art
16.09.22,05:10
Ideálne je nechat jej tu dovolenku vycerpat.
Tweety
16.09.22,07:44
S tým ponúknutím dohody nepostupujete v súlade so ZP. Predsa platí §157 odst. 2 Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

A aký priemer na dovolenku? Podľa §134 pravdepodobný. Dovolenku, ktorú si nemohla vyčerpať pre čerpanie M a RD, si vyčerpe po nástupe do práce. Pozri ZP §113.
veronikasad
16.09.22,09:27
Navysovali ste jej mzdu pred nástupom na MD kvôli vyššiemu materskemu?
Benko
19.09.22,15:04
Je to jej nápad, firma nemá činnosť už dva roky, mala skončiť po materskej. Pracu bude mať až o dva mesiace asi preto chce byť zamestnaná aj na tie dva mesiace.
Benko
19.09.22,15:06
Nie, plat sa jej nezvyšoval, od nástupu mala taký, je to konateľova neter.
Benko
19.09.22,15:08
Ďakujem za reakciu a radu. Už som vpredu písala ako to je, ale tie dva mesiace aj keď na dohodu si dohodla ona a konateľom.
Mila123
19.09.22,15:08
nikto nepracuje na jej prac. mieste? po 3 RD má ten istý plat? ukončí sa jej PP?
Benko
19.09.22,15:09
Ďakujem za reakciu. Už som hore písala, firma nemá činnosť dva roky, mala mať ukončený PP po materskej. Ale nie som konateľ a i spoločník.
Tweety
19.09.22,15:19
Veď nastúpi na svoju pôvodnú pozíciu, počas VD bude čerpať D a potom PP skončí. Žiadnu špekuláciu s Dohodou netreba(aj tak by to bolo nezákonné). Ak dostane výpoveď z organiz. dôvodov, vznikne jen nárok aj na odstupné, aj na preplatenie prípadne nevyčerpanej D.
avalik
20.09.22,04:55
Čiže sa ukončí PP dohodou k určitému dňu. A dva mesiace bude ešte pracovať na DOPČ/DOVP s dohodnutou mesačnou odmenou vo výške MM?
veronikasad
20.09.22,07:34
Teda nejde sa evidovať na úrad práce, ale bude vo firme pokračovať napr.na dohodu o pracovnej činnosti? Alebo si dohodou myslela dohodu o zmene pracovnej zmluvy?
slavka226
10.10.22,11:24
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako by mal vypočítať zamestnávateľ priemer na preplatenie dovolenky a odstupného po RD. Môj zamestnávateľ tvrdí, že priemer ma byť vypočítaný z min. mzdy, pretože moja prac. pozícia počas RD zanikla a tým pádom by som nedostala plat, ktorý som mala pred RD. Čiže tvrdí, že môj predpokladaný zárobok je min. mzda.