nepravnik
15.09.22,10:17
Po rozvrhu výťažku chce poslať správca konkurzu peniaze oprávnenému iba na bankové konto, inak sa vyhráža, že do odošle do nejakej súdnej úschovy a peniaze prepadnú! Občan žije v meste a na riadnej adrese trvalého bydliska v SR, čo je v spise aj uvedené. Ďakujem, hlavne prosím pekne poraďte rýchlo, veľká vďaka. Správca sa vyhráža nejakými inými - veľkými nákladmi za to odoslanie!! . Slovenská pošta to bez problémov vykoná cestou poštovej poukážky, a to do sumy 15000,- za 8,- EUR,
avalik
15.09.22,08:45
prečo má občan problém zriadiť účet v banke, či zaplatiť poštové poplatky?

ak je suma nad 5000 musí to ísť cez tretie ruky
Dáša_
15.09.22,08:51
Príde na to, koľko to je peňazí. Lebo zároveň platí aj zákon o obmedzení platieb v hotovosti. A tam by už mohol byť problém
nepravnik
15.09.22,13:08
Ďakujem za reakciu, ale pri všetkej úcte a vďake za odpoveď si dovolím pripomenúť, že neriešim dôvod prečo má, alebo nemá občan účet v banke, jednoducho je to tak, a niet povinnosti aby ho mal. Je mi aj známe, že suma do 5000,- EUR sa v prípade právnickej osoby, podnikateľov a pod musí prevádzať cez tretiu ruku /teda Banku/ a suma do 15000,- EUR môže byť iba v styku občianskom.
Otázka je: ako, akým spôsobom má povinnosť /možnosť/ v rámci zákona poslať správca konkurzu vymožené peniaze oprávnenému ak je oprávnený občan.
Napríklad: Súd musí vrátiť omylom zaslaný väčší preplatok ako bolo v predpise od občana /napr. na súdne trovy/ a občan / z akýchkoľvek dôvodov nemá bankový účet/, tak mu to súd musí nejak poslať. Ja si myslím, že by to mal poslať asi bežne poštovou poukážkou. Veď aj občan má právo súdu poslať peniaze / za rôzne poplatky/ alebo šekom /čo aj súd automaticky dokladá do výzvy/, alebo prevodom na účet.
Podotázka - a môže si za ten úkon poslania poštou účtovať nejaké náklady.
Dúfam, že som to objasnil, a teším sa na odpoveď.
nepravnik
15.09.22,13:09
Prosím pozrieť na môj komentár avalikovi
nepravnik
15.09.22,13:09
Je to cca 12000,- EUR
Mila123
15.09.22,13:23
t.č. je stále mimoriadna situácia, kde platí, že sa nesleduje výška vyplatených peňazí v hotovosti......
Dáša_
15.09.22,13:24
podla mna do 15 tisíc v hotovosti môže platiť iba nepodnikateľ. Keď je podnikateľ, tak všetky platby nad 5tisíc musia ísť cez banku. Je jedno, či platí občanovi, štátnej inštitúcii alebo podnikateľovi.
nepravnik
16.09.22,09:48
Dík za reakciu, prosím neviem či si môžete prečítať môj komentár čo som poslal aviatikovi, tam je zrejmé, že o výškach platieb viem, Otázka je: ako, akým spôsobom má povinnosť /možnosť/ v rámci zákona poslať správca konkurzu vymožené peniaze oprávnenému ak je oprávnený občan.
Mária27
24.09.22,17:28
Zákon 394/2012 zakazuje akékoľvek platby v hotovosti bez ohľadu na ich právny dôvod, okrem výnimiek presne definovaných v zákone( napr. sociálna poisťovňa). Toto je pre podnikateľov
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/platby-v-hotovosti#VynimkyZoZakona

Správca je súdom ustanovená osoba, robí (môže robiť) len to, čo má v zákone napísané. Ak to nemá v zákone, vyhláške či pokynoch ministerstva, robil by nad rámec svojich povinností, nik by mu to ani nezaplatil.
Z účtu možno poslať peniaze cez poštu takto https://www.posta.sk/sluzby/postovy-poukaz-na-vyplatu
Prikladám aj Poštové podmienky, časť POŠTOVÝ POUKAZ NA VÝPLATU