hikoma
29.09.06,13:24
Prosím o pomoc!
Do akej odpisovej skupiny by ste zaradili nerezové zábradlie v hodnote 249tis. Sk? Ďakujem za skorú odpoveď.
gu100
29.09.06,11:46
Prosím o pomoc!
Do akej odpisovej skupiny by ste zaradili nerezové zábradlie v hodnote 249tis. Sk? Ďakujem za skorú odpoveď.

nemalo by to byt ako zhodnotenie budovy? je to konstrukcia ktora patri k budove...
danusi
02.10.06,13:05
Ak to neslúži samostatne, to asi nie, tak určite je to pevne späté s budovou. Takže 20 rokov, 4. skupina
gu100
02.10.06,14:05
Prosím o pomoc!
Do akej odpisovej skupiny by ste zaradili nerezové zábradlie v hodnote 249tis. Sk? Ďakujem za skorú odpoveď.

a bolo tam predtym nerezove zabradlie?
nemohlo by sa to povazovat povazovat za opravu :) ?

uvedte viac podrobnosti...
boitana
12.12.06,14:06
zdravim vsetkych, mam HIM ako su vybavenie Fitnes centra-napr Biceps, lýtka v stoji-su to stroje , prosim moze mi niekto poradit ze ci som to dobre zaradila -do 2 odpis skupiny KP 36.40.13-dakujem
ANNAP
12.03.07,07:32
prosím, nie je k dispozícii www-stránka klasifikácie produkcie, kde sa dá hľadať podľa KP alebo názvu atď. žlté knihy štat.úradu sú uź zmenené novelou 632 / 2002, a mám len zákon , poradte....
dagmar vajdova
16.04.07,08:35
Choď na Štatistický úrad Slovenskej republiky.
Olice
23.04.07,10:07
prosím, nie je k dispozícii www-stránka klasifikácie produkcie, kde sa dá hľadať podľa KP alebo názvu atď. žlté knihy štat.úradu sú uź zmenené novelou 632 / 2002, a mám len zákon , poradte....
Prikladám ako pomôcku tento súbor:
http://www.statistics.sk/webdata/slov/edicny/vysvkp.doc
Olice
12.06.07,04:54
Dobrý deň všetkým poraďákom.
Prosím Vás aký kód KP by ste pridelili stavbe kotolne, ktorá bola vybudovaná v už existujúcej budove?
Súčasťou kotolne je teplovodný prevádzkový celok, tzn. centrálny nezávislý systém teplovodného vykurovania včítane zabezpečenia výroby teplej úžitkovej vody a technickej pary.
apo
10.03.08,18:36
Prikladám ako pomôcku tento súbor:
http://www.statistics.sk/webdata/slov/edicny/vysvkp.doc


Uvedený link už nefunguje.

Stiahol som iné dokumenty zo stránky ŠÚ SR.

:)Mne pomohli, ako prílohy sa nedajú použiť sú veľmi veľké.

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=1924

Tu sú k dispozícii na stiahnutie v riadku:

Štatistická klasifikácia produkcie, verzia 2003

Stiahni dokumenty: Systematická časť a Vysvetlivky

Vo vysvetlivkách sa tiež dobre hľadá, sú tam popisy produktov zahrnutých ako aj vylúčených z konkrétneho kódu.

apo
Olice
10.03.08,18:44
Uvedený link už nefunguje.

Stiahol som iné dokumenty zo stránky ŠÚ SR.

:)Mne pomohli

apo
Máš pravdu, ten už nefunguje, ale funguje tento.
http://portal.statistics.sk/files/Sekcie/sek_200/Klasifikacie/kp_vysv.rtf

Ak máš ničo iné, čo by mohlo pomôcť a si ochotný sa podeliť budem rada :)
Olice
10.03.08,19:00
Uvedený link už nefunguje.

Stiahol som iné dokumenty zo stránky ŠÚ SR.

:)Mne pomohli, ako prílohy sa nedajú použiť sú veľmi veľké.

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=1924

Tu sú k dispozícii na stiahnutie v riadku:

Štatistická klasifikácia produkcie, verzia 2003

Stiahni dokumenty: Systematická časť a Vysvetlivky

Vo vysvetlivkách sa tiež dobre hľadá, sú tam popisy produktov zahrnutých ako aj vylúčených z konkrétneho kódu.

apo
Už nám to tu: http://www.porada.sk/547973-post3.html aj Rozálka pekne zosumarizovala, ale aj tak ďakujem :)
apo
10.03.08,19:16
Rozbalím to a pozriem, niekedy je ozaj ťažko nájsť kam čo patrí. Teraz som zaradil vysokozdvižný vozí, ten je OK.

Pri kolesových čelných nakladačoch, budeš chodiť kolom dookola a stále nebudeš mať istotu či do 2 alebo 3. My sme dávali všetko do 2 a pri DK to prešlo, lenže podľa posledných dohľadávaní mám pocit, že tieto nakladače, nie BANSKÉ patria do 3. Sú to nakladače vyrábané voľakedy v Detve, také čo sa dajú stretnúť aj na ceste, alebo je ich vidieť pri stavbách, alebo skládkach alebo aj na smetiskách.

V nakladačoch stále nemám istotu.

apo
Olice
11.03.08,06:14
Rozbalím to a pozriem, niekedy je ozaj ťažko nájsť kam čo patrí. Teraz som zaradil vysokozdvižný vozí, ten je OK.

Pri kolesových čelných nakladačoch, budeš chodiť kolom dookola a stále nebudeš mať istotu či do 2 alebo 3. My sme dávali všetko do 2 a pri DK to prešlo, lenže podľa posledných dohľadávaní mám pocit, že tieto nakladače, nie BANSKÉ patria do 3. Sú to nakladače vyrábané voľakedy v Detve, také čo sa dajú stretnúť aj na ceste, alebo je ich vidieť pri stavbách, alebo skládkach alebo aj na smetiskách.

V nakladačoch stále nemám istotu.

apo
Ja s týmto priame skúsenosti nemám, ale trošku som sa na to pozerala.
V prílohe č. 1 k zákonu č. 595/2003 v odpisovej skupine 3 KP 29.22 (položka 3-14) sú zatriedené zdvíhacie a dporavné zariadenia.

Do 3 odp.skupiny by som skôr začlenila toto:
29.22.13 Zdviháky; zdvíhacie zariadenia a podobné zariadenia používané na zdvíhanie vozidiel

Z: Zdviháky a hevery, hydraulické a iné
TZ: Garážové zdviháky automobilov (stacionárne alebo mobilné)

29.22.16 Výťahy, skipové výťahy, eskalátory a pohyblivé chodníky

Z: Nákladné výťahy, osobné výťahy, pohyblivé schody a pohyblivé chodníky
TZ: Rekonštrukciu výťahov, ktorá nevyžaduje stavebné úpravy
V: Stavebné nákladné výťahy (29.22.14), rekonštrukciu výťahov, ktorá vyžaduje stavebné úpravy (45.31.30)


Tie čelné nakladače, by som dala do 2. odp. skupiny KP: 29.22.18

Pozerala som v 3. diely KP, ktoré vydal ŠÚ v roku 1995 (žltá kniha)a tam som našla zatriedené v KP 29.22.18 toto:
naberacie vykladače korčekové a kolesové
nakladače - okrem jednoúčelových pre poľnohospodárstvo
zvláštne nakladacie a vykladacie zariadenia
marcik
26.05.08,12:30
Listujem tu ale chcela by som poradiť. Mám podnikateľa ktorý preradil tatru 148 zo súkr.vlastníctva do majetku firmy, doklad o jej kúpe zatiaľ nenašiel. Zaradila som ju hneď ako založil firmu do podnikania ale so vstupnou nulovou hodnotou,bez odpisov. Chcem sa spýtať či to tak môže byť nakoľko doklad o kúpe nemá?Ďalej kúpil na auto funkčnú hydr.ruku / 48tis/, vymenil ju za poškodenú. Môžem urobiť zhodnotenie auta?Alebo odpisovať samostatne a aká by to bola klasifikícia?A ešte jedna otázka, akk by kúpil ďalšie auto /100tis./ ale len na náhradné diely ako na to ? Bolo by to ako náhradný diel a tiež by to bolo zhodnotenie? Účtujeme JU a neplatca DPH.Ďakujem.
marcik
26.05.08,14:13
Posúvam...
apo
26.05.08,14:40
Majetok, ktorý podnikateľ vloží do podnikania je možné odpisovať vo všeobecnosti, ale je nutné mať doklad o cene. Ak uvedené auto mal v držbe napríklad od roku 2004 tak v roku 2008 už nemá čo odpisovať, lebo takto je to nikde ošetrené v zákone o dani z príjmu a riadim sa týmto postupom od začiatku ako robím účtovníctvo.

Na ostatné otázky je odpoveď, že nič neodpisuješ. Výmena ruky je býmena teda oprava ak nová ruke nemá nejaké mimoriadne iné parametre ako mala pôvodná.

Tatra na náhradné diely sa zaúčtuje ako réžia a to čo zostane pôjde do zberu surovín a bude ostatný príjem.

Bude dobre ak sa urobí súpis náhradných dielov, ktoré sa získajú a na konci roka sa objavia vo výkaze majetku ako zásoba materiálu.

Pozdravujem.

apo
marcik
27.05.08,04:10
Zdalo sa mi že tie diely majú dosť vysokú cenu aby to DÚ nebral ako zhodnotenie, hoci sa jedná len o opravu, u starého auta je to len o opravách.Auto kúpil v r.2007 a začal podnikať v 2008 ale doklad o kúpe zatiaľ nenašiel, takže zatiaľ bez odpisov,ak by ho našiel myslím že 1odp.skupina 4r. ale už len 3roky odpisovania.Ďakujem za pomoc!
marcik
06.08.08,09:47
Prosím ešte k tejto téme, podnikateľ našiel doklad o kúpe tatry ktorú kúpil súkromne, doklad je z r.2007 na sumu 200tis. zacal podnikať v r.2008, preradila som tatru z osobného užívania do podnikania ku dňu začatia podnikania, odpisová skupina 2, zaradila som ju ako 34.10.54. Možem zaúčtovať kúpnu zmluvu ako výdavok na nákup majetku / zriaďovacie náklady/VNZD/, a následne odpisovať a tak to dostať do VOZD? /a zaujímal by ma ten rok 2007, ten sa berie ako prvý rok odpisovania?Bolo by to takto dobre?
apo
06.08.08,09:53
Problém tejto tatry tak ako je postavený patrí do JÚ, alebo dane z príjmu.

Ale odpoviem.
Ak kúpa tatry v roku 2007 bola zapísaná v technickom preukaze na meno kupujúceho už nie je o čom účtovať v súvislosti s nadobudnutím.

Založíš kartu dlhodobého hmotného majetku s dátumom nadobudnutia v roku 2007 a odpis za rok 2007 je už daňovo prepadnutý.

apo
danulka2277
15.01.09,13:51
poradte, prosim, kam mam zaradit technologiu precerpavacej nadrze na hnojovicu. nasla som 293265 zariadenia na ustajnenie HD, spracovanie vykalov, v odpisovej skupine 1, odpis na 4 roky. je to mozne? dakujem
sonasmidova
27.02.09,12:31
štatistická klasifikácia produkcie podla zakona 632/2002 bola zrušená, ak dobre viem ( 559/2008 ),
aj zmena zakona 595/2003, vid zakon 60/2009, je tam priloha na zaradenie majetku do odpisovych skupin.....
je to podla CPA2008 ..... štatistický urad, klasifikácie
sonasmidova
27.02.09,12:36
pozor, z.632/2002 bol zrušený vyhlaskou zakone 559/2008.
A už aj 595/2003 ma novu prilohu na zaradenie do odpisovych skupin, vid 60/2009, pricom aj vstupna hodnota sa meni od 1.3.2009.
apo
27.02.09,12:46
štatistická klasifikácia produkcie podla zakona 632/2002 bola zrušená, ak dobre viem ( 559/2008 ),
aj zmena zakona 595/2003, vid zakon 60/2009, je tam priloha na zaradenie majetku do odpisovych skupin.....
je to podla CPA2008 ..... štatistický urad, klasifikácie

Klasifikácia produkcie ako taká byť zrušená nemohla. Snáď ŠÚ SR zobrali patent (na rozum) pri priraďovaní produkcie podľa klasifikácie.

Prosím čo to je CPA2008, kde sa dá získať.

Ja mám z netu, možno z Porady stiahnutú klasifikáciu produkcie, ktorá má v úvode tento text:

Štatistická klasifikácia produkcie - KP 1. revízia (ďalej len klasifikácia)je národná verzia klasifikácie produkcie podľa činností CPA 2002 (Statistical classification of products by activity in the European Economic Community), ktorú vydal Štatistický úrad Európskej únie EUROSTAT nariadením komisie (ES) č.204/2002. Tým nahradil Štatistickú klasifikáciu produkcie CPA (Statistical classification of products by activity in the European Economic Community) vydanú Nariadením rady (EEC) č.3696/93. Toto nariadenie je záväzné vo svojej celistvosti a je priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch Európskej únie a nadobúda účinnosť 1.1.2003.

Domnievam sa, že používam a posielam poraďákov na správny zdroj klasifikácie.

Prosím upresnime si to, lebo by som bol veľmi nerád ak sa ja riadim zlým materiálom a čo horšie posielam na tento dokument aj iných poraďákov.

Ďakujem.

apo
Olice
27.02.09,16:17
Ja si to vysvetlujem takto:

Do konca roka 2008 sme ako pomôcku pri zaraďovaní do odpisových skupín (pokiaľ to nebolo možné určiť podľa prílohy č. 1 k ZoDzP č. 595/2003) používali Štatistickú klasifikáciu produkcie verzia 2003 (identifikátor KP 2003)

Od 1.3.2009 je účinný zákon 60/2009, ktorým sa mení a dopĺňa 595/2003 a tým aj príloha č. 1 k zákonu, a môžeme ako pomôcku používať Štatistickú klasifikáciu produktov podľa činností verzia 2008 (identifikátor CPA 2008).

V klasifikácii produkcie (bolo) a v klasifikáciii produktov (je) rozpísaný hmotný majetok podrobnejšie a niekedy nám práve toto uľahčilo zatriedenie hmotného majetku do jednotlivých odpisových skupín.

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=1924
apo
27.02.09,16:54
Ak som dobre porozumel je nutné sa poobzerať po aktuálnom dokumente, ale v podstate sa nič nemení.

Snáď v klasifikácii pribudli nové popisy, lebo častokrát som bol udivený o akých drobnostiach sa klasifikácia veľmi podrobne zmieňuje a inak bežné a dôležité výrobky sa tam nenájdu.

Napríklad posledne som hľadal vozidlo s cisternou na prevoz ropných produktov. Cisterny sú, ale ako dopravné zariadenie s cisternou sú uvedené iba hasičské autá.

To je príklad zo včera, staršie si nepamätám.

Pozdravujem.

apo
Olice
27.02.09,17:19
Ak som dobre porozumel je nutné sa poobzerať po aktuálnom dokumente, ale v podstate sa nič nemení.

Snáď v klasifikácii pribudli nové popisy, lebo častokrát som bol udivený o akých drobnostiach sa klasifikácia veľmi podrobne zmieňuje a inak bežné a dôležité výrobky sa tam nenájdu.

Napríklad posledne som hľadal vozidlo s cisternou na prevoz ropných produktov. Cisterny sú, ale ako dopravné zariadenie s cisternou sú uvedené iba hasičské autá.

To je príklad zo včera, staršie si nepamätám.

Pozdravujem.

apo
Aktuálny dokument som priložila v príspevku č. 25 (priložený link).
Katarina
27.02.09,18:00
Dobrý deň všetkým poraďákom.
Prosím Vás aký kód KP by ste pridelili stavbe kotolne, ktorá bola vybudovaná v už existujúcej budove?
Súčasťou kotolne je teplovodný prevádzkový celok, tzn. centrálny nezávislý systém teplovodného vykurovania včítane zabezpečenia výroby teplej úžitkovej vody a technickej pary.

Dala by som to ako technické zhodnotenie budovy.
bolek
27.04.09,06:45
Prosím Vás do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili
elektromechanický zdvihák nos. 3t
montážny stôl
vyvažovačku kolies
Ďakujem veľmi pekne
Olice
28.04.09,06:21
Prosím Vás do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili
elektromechanický zdvihák nos. 3t
montážny stôl
vyvažovačku kolies
Ďakujem veľmi pekne
Táto istá otázka je zadaná duplicitne v tejto téme http://www.porada.sk/t51343-p7-odpisy-a-odpisove-skupiny.html
artina_10
18.05.10,11:08
Prosím, kto mi pomôže? Už mam hlavu v smutku...
Potrebovala by som nejaky relevantny predpis, ktorý ukladá povinnosť preklasifikovať majetok, ktorý bol aktivovaný pred rokom 2010, podľa nových kódov CPA? (V dôsledku zmeny klasifikácie produkcie došlo aj k preradeniu majetku z odpisovych skupin - z 3 do 2 a z 2 do 1 - Potrebujem vedieť, ci musim majetok zaevidovany do konca roku 2009 preklasifikovať vo firemnom pocitacoom systeme alebo nie.
saman
24.02.11,09:53
Ak potrebujete zatriedit produkt podla Štatistickej klasifikacie produktov podla cinnosti (CPA), a viete kód colného sadzobníka (CN), tu nájdete prevodovú tabuľku: http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=29929.