Emka2022
24.09.22,13:47
Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť, som od 30.5.2022 vypisaná na PN-ke. Pani Dr. ma ešte stále vypisuje, ako PN, aj keď by som uz rada nastúpila do práce, ktorú si musím hľadať. Je to už dlho. Pracovala som ako opatrovateľka - vyčerpanie dôvod Pn-ky. Nedostávam žiadne nemocenské, preto som na PHN. Z toho sa prežiť nedá, rada by som naozaj nastúpila do práce, tak ako som pracovala pred tým. Pani Doktorka hovorí , že na PN možem byť aj rok vypisaná a že môžem požiadať o invalidné, neviem ktorý stupeň. ani koľko to robí finančne??
- to nechcem. to z mojej strany naozaj nepojde. Čo s tým môžem urobiť?
Ďaľšia otázka: kto mi platí Zdravotné poistenie, ked som na PHN
Vedeli by ste mi poradiť?
ivka70
24.09.22,16:10
Za poberatela davky v hmotnej nudzi plati zdravotne poistenie stat.
Poziadat o invalidny dochodok mozes aj skor ako po roku PN.
Treba si pozriet, ci diagnoza dava nejaky predpoklad na uznanie invalidity. A ci vzhladom na vek mas dostatocny pocet odpracovanych rokov.
Vycerpanie asi dovodom na ID nebude.
https://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
veronikasad
25.09.22,08:22
Koľko máš rokov?
veronikasad
26.09.22,02:31
Namiesto doplnenia odpovede zmazes časť príspevku, takto sa odpovede nedockas...
Katy a R
26.09.22,09:26
O inv. dôchodok môžeš požiadať hocikedy - len je otázne v tvojom prípade, že či to má význam? Ak ti to doporučuje doktorka, tak z hľadiska diagnózy by ti mohla výjsť nad 40% znížená schopnosť pracovať, ale dôležité je aj, či máš dosť rokov poistenia?? Takže toto si over na SP - lebo momentálne za teba nikto dôchodkové poistenie neplatí - možno v minulosti ako opatrovateľka si mala nejakú dobu, prípadne by si si mohla doplatiť za dobu štúdia, ak by ti niečo chýbalo.
Vyžiadať individuálny výpis poistenca si môžeš aj mailom https://www.socpoist.sk/kontakty/48000s
Samozrejme - ak si nájdeš robotu a budeš zvládať, nikto ti nič zakazovať nebude ;) Aspoň vyskúšať môžeš .
Emka2022
26.09.22,09:42
ďakujem, samozrejme ja chcem pracovať, som ešte mladá, a prácu si verím, že zvládnem, potrebovala som si oddychnuť