petkor
29.09.06,15:27
:mee: Dobry den,

ospravedlnujem sa, urcite sa to tu uz sto-krat preberalo. A dokonca viem, ze reagujem neskoro, ale predsa by som to chcela napravit . Mam zivnostnika, ktory je zaroven zamestnancom. Za rok 2005 mal prijem zo zivnosti 92.173,- Sk, ale ciastkovy zaklad dane mu vysiel 0 Sk. Predpokladam, ze k 8. augustu 2006 mal povinnost prvy-krat platit odvod do socialnej poistovne. Mozete mi, prosim, poradit, v akej vyske ich mal platit? Moze teraz doplatit za tie dva chybajuce mesiace, alebo radsej ma zaroven Soc.poistovni poslat list, aby v tom nemali chaos?
Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved.
Pepa
29.09.06,13:37
Mal platiť min. z MM tzn. zo 6900,- Sk - odvody vo výške 2288,- Sk.
Do SP je treba doručiť výpis z DP /ak tak neurobil/ a registračný list FO.
JankaO
29.09.06,13:39
:mee: Dobry den,

ospravedlnujem sa, urcite sa to tu uz sto-krat preberalo. A dokonca viem, ze reagujem neskoro, ale predsa by som to chcela napravit . Mam zivnostnika, ktory je zaroven zamestnancom. Za rok 2005 mal prijem zo zivnosti 92.173,- Sk, ale ciastkovy zaklad dane mu vysiel 0 Sk. Predpokladam, ze k 8. augustu 2006 mal povinnost prvy-krat platit odvod do socialnej poistovne. Mozete mi, prosim, poradit, v akej vyske ich mal platit? Moze teraz doplatit za tie dva chybajuce mesiace, alebo radsej ma zaroven Soc.poistovni poslat list, aby v tom nemali chaos?
Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved.


Najprv ale musí byť do Soc. poisťovne prihlásený ako SZČO, bude mu pridelené číslo - VS, suma je 2288,- Sk/ mesiac a list netreba prikladať, treba doplatiť zameškané odvody na príslušný VS.
petkor
29.09.06,14:58
Dakujem velmi pekne za rychlu pomoc, moc ste mi pomohli. Hned idem tie resty napravit.
Zelam pekny vikend.
beroun
29.09.06,16:40
To čo bolo napísané je o.k., ale netreba zabudnúť na maximálne vymeriavacie základy v sociálke - myslím na to že ak vymeriavacie základy zamestnanca a SZČO presiahnu 1,5 násobok (pre NP) prípadne 3-násobok (u IP, SP, SDS) priemernej mzdy v hospodárstve za rok 2005 (17.274,- Sk) SZČO môže platiť nižší odvod alebo dokonca žiadny. Výnimku tvorí len poistné do rezervného fondu solidarity ktoré sa platí v plnej sume (je vylúčené zo súbehu SZČO a zamestnania).
danusi
02.10.06,13:49
Ja som tiež zamestnaná aj SZCO. Ak vyšiel daňový základ zo živnosti 0, podľa mňa netreba platiť odvody, nakoľko minimum už má splnené u zamestnávateľa. Aj keď dosiahol tieto príjmy, nie je IBA SZCO! Lepšie sa informovať na sociálke.
Pepa
02.10.06,14:12
Ja som tiež zamestnaná aj SZCO. Ak vyšiel daňový základ zo živnosti 0, podľa mňa netreba platiť odvody, nakoľko minimum už má splnené u zamestnávateľa. Aj keď dosiahol tieto príjmy, nie je IBA SZCO! Lepšie sa informovať na sociálke.
Nesúhlasím.
SP - ak príjmy presiahnu 12-násobok min. mzdy /za rok 2005 82800/ vzniká povinnosť platiť odvody min. z MM /t.č. 2288,- Sk/ aj keby bola SZČO v strate.
Monika Kováčová
02.10.06,17:19
Ja som tiež zamestnaná aj SZCO. Ak vyšiel daňový základ zo živnosti 0, podľa mňa netreba platiť odvody, nakoľko minimum už má splnené u zamestnávateľa. Aj keď dosiahol tieto príjmy, nie je IBA SZCO! Lepšie sa informovať na sociálke.

Danusi oprav si svoj príspevok, nie je to pravda, informuj sa na sociálke. Hrubý príjem zo živnosti za predchádzajúci rok ak je vyšší ako 12x 6900,- Sk vzniká ti povinnosť platiť odvody aj do sociálnej poisťovne od 1.7.2006. Príspevok pred tebou hovorí o maximálnom vymeriavacom základe, to je niečo iné a ten je správny.;)
sta
08.01.07,05:31
Vopred sa ospravedlňujem, určite sa to tu už preberalo....neviem to v rýchlosti nájsť. Ak som od 1.1.2007 SZČO a zároveň aj zamestnanec. 10.1. dostanem ŽL, mám povinnosť prihlásiť sa do ZP a SP ako SZČO? Ak áno v akom termíne? do 8.1.? Alebo do 8 dní od vydania ŽL? :confused:
Marína
08.01.07,09:39
Do ôsmich dní od dátumu nadobudnutia rozhodnutia právoplatnosti ŽL a tento býva zhodný s dátumom vystavenia ŽL. Ako SZČO si povinná sa prihlásiť do ZP.
sta
08.01.07,09:50
Do ôsmich dní od dátumu nadobudnutia rozhodnutia právoplatnosti ŽL a tento býva zhodný s dátumom vystavenia ŽL. Ako SZČO si povinná sa prihlásiť do ZP.

Ďakujem :) Teraz už len keby som vedela aký bude ten dátum rozhodnutia právoplatnosti....na živnostenskom mi povedali, že si mám prísť pre ŽL 10.1.2007, ale do ohlásenia som si dala dátum začatia živnosti 1.1.2007. :o A do SP sa prihlásim, až keby mi za r. 2007 vznikla povinnosť platiť? Nemusí sa im tiež do 8 dní oznámiť, že som sa stala SZČO?
beroun
17.01.07,23:37
Sociálna poisťovňa: povinné poistenie je u Vás "hudbou ďalekej budúcnosti". Podľa súčasne platného zákona ak za rok 2007 presiahnete minimálny obrat (príjmy) tak do 30.06.2008 podať výpis z daňového priznania a od 01.07.2008 sa najneskôr do ôsmych dní prihlásiť na Registračnom liste FO ako SZČO (môžu sa aj obidve veci vybať skôr, napr. v máji a vyhnúť sa tak zbytočným radám).
Zdravotná poisťovňa: nad tým by som sa veľmi nepozastavoval, lebo bez fotokópie Živnostenského listu Vás aj tak neprihlásia.
ADRIANA33
19.01.07,20:02
Koľko sú minimálne príjmy za rok 2006,ktoré sa nemajú prekročiť? A koľko za rok 2007 ?
Lydka R
19.01.07,20:30
Koľko sú minimálne príjmy za rok 2006,ktoré sa nemajú prekročiť? A koľko za rok 2007 ?
Za rok 2006 je to 91200 Sk. Dvanásťnásobok minimálnej mzdy platnej k 1.jan. roka v ktorom sa zisťuje príjem za predchádzajúci rok.