Berry212
29.09.22,23:15
Dobrý deň,
mám problém s radiátorom v jednej izbe. Vždy po zapnutí na hodnotu 4 alebo 5 sa rozohreje, ale do cca 15 minút postupne vychladne aj napriek tomu, že v izbe je stále zima. S radiátorom v druhej izbe taký problém nie je, na 5ke kúri nepretržite.
Skúsili sme odkrútiť hlavicu a bez nej je radiátor súvisle celý rozohriaty.
Chápem teda správne, že je to asi chybná termostatická hlavica? Mám pocit, ako keby chybne "čítala" teplotu v izbe, preto hneď uzavrie ventil a radiátor vtedy vychladne.
Mohla by som si to overiť tak, že vymením túto hlavicu s tou, ktorú mám v druhej izbe kde radiátor funguje správne? Samozrejme viem, že potom bude treba kúpiť novú, len potrebujem istotu, že je chyba práve v tej hlavici a nie niekde inde.
Domovník totiž nie je veľmi ochotný, takže by som si to radšej vyriešila sama.

P.S.: Radiátor je odvzdušený, aj u susedov na najvyššom poschodí, takže tam problém nie je. A ako hovorím, bez hlavice ten radiátor kúri dobre.
Je teda moja teória pravdepodobne správna?

Vopred ďakujem.. :)
buchač
30.09.22,04:26
Ja len k tomu domovnikovi.
Nie každý je vyučený vodár alebo kúrenar.
Prečo by mal on niečo opravovať, za čo nie je plateny ?
Čo tak prehodiť hlavice a vyskúšať, či sa to bude prejavovať aj naďalej ?
duves
30.09.22,05:01
Ak máš na mysli takúto manuálnu klasiku - https://www.bola.sk/termostaticka-hlavica-honeywell-thera-3-t6001-s-pripojenim-m30-x-1-5, tak áno, mám skúsenosti, že hodnota 3 nie je 3 na inej. Prečo neviem. Ale ak chceš mať elegantné smart riešenie, tak skús toto, napr. https://lnk.sk/dxfo. Ja mam asi 4 -5 rokov Danfoss, taky starší system. Teraz su tie nové systemy nastavené na komunikačný protokol Zigbee.
Na hlavici je teplomer a v smartfone nastavíš napr. 22 st. tak to drží presne.
Chobot
30.09.22,07:50
Áno, tvoja teoria je správna. Teraz to len treba odskúšať v praxi. Prehodíš tie dve hlavice a snáď zistíš, v čom je chyba.

Ono je ešte možné, že daná hlavica ,je v poriadku, len nie je správny typ na tvoj ventil, ktorý je na radiátore. Ak sú tie hlavice rovnaké a urobí to aj s tou druhou, tak to bude ten prípad. Ak sa ventil s vymenenou hlavicou uzatvorí, tak treba kúpiť iný typ hlavice. Ak bude fungovať, tak môžeš kúpiť takú istú hlavicu.
sito
30.09.22,18:13
:D

"mám problém s radiátorom v jednej izbe. Vždy po zapnutí na hodnotu 4 alebo 5 sa rozohreje, ale do cca 15 minút postupne vychladne aj napriek tomu, že v izbe je stále zima.

A nie je problém v hlave?

"S radiátorom v druhej izbe taký problém nie je, na 5ke kúri nepretržite."

Ak potrebuješ kúriť nepretržite aj na tom radiátory s vadnou hlavicou?

"Skúsili sme odkrútiť hlavicu a bez nej je radiátor súvisle celý rozohriaty.

Nechaj ten radiátor bez hlavice, bude hriať tiež nepretržite.

Význam hlavice nie je v tom, aby radiátor hrial nepretržite, ale môže. Však to zaplatia ostatní spolubývajúci v dome cez m2. Ty nie si eskimák, že?
sito
30.09.22,18:16
Však píše.

"Skúsili sme odkrútiť hlavicu a bez nej je radiátor súvisle celý rozohriaty."

Ak by bol ventil zaseknutý, tak by bez hlavice nehrial, že? :D
mari2x
01.10.22,13:38
Klasická hlavica 12 eur / inteligentná 212 = inteligentný človek nekupuje :D inteligentnú hlavicu, lebo ak je spotreba zatepleného BD okolo 60 kWh/m2/rok, tak mu pri optimistickom odhade hlavica ušetrí za rok 10 kWh/m2 = 200 kWh na hlavicu-izbu. vlani bola cena tepla z plynovej kotolne okolo 7 centov, ak preženiem, tak stúpne na 15 centov , takže za rok ušetrí hlavica (200 x (15-7 ) ) okolo 16 evri.
sito
01.10.22,14:33
:D

Inteligentný človek, pochopí. Chladničku, termostat v nej. Nastaví si ho na určitú teplotu v chladničke, ak je teplota dosiahnutá termostat odstaví kompresor, chladenie chladničky.

Môže aj toto, tiež sa jedná o termostat.

Na stenu oproti oknu si dá teplomer. Môže položiť aj teplomer na radiátor. Najlepšie, ak vonku mrzne, večer nastaviť hlavicu na nulu. Ráno pomaly otáčať hlavicu v smere hodinových ručičiek do doby pokiaľ hlavica neotvorí prívodný ventil do radiátora. Počká až hlavica ventil zasa odstaví, pozrie teplomer na stene, ak na ňom nie je teplota 21 - 22 °C znova pomaly potočí hlavicou doprava dokiaľ zasa neotvorí ventil. To treba opakovať až pokiaľ na teplomery na stene nie je teplota 21 - 22°C. Miesto si treba zaznamenať, poznačiť a v prípade vyšších mrazov mierne potočiť smerom hodinových ručičiek, a opačne. Mrazy klesajú, otočiť mierne hlavicou doľava.

Niekoľko tu prítomných si to vyskúšalo pred rokmi, keď sa ešte za teplo platilo v Sk.

Pred mala náklady na kúrenie 60 000 sk. Po roku praktizovania a pol roku čakania na ročné vyúčtovanie ju náklady za kúrenie prekvapili, boli 30 000 Sk. cca 1 000 €.

:D
duves
01.10.22,15:32
Ved toto si krasne opísal a teraz by som chcel vidiet, ako to kto bude aplikovať v praxi. Ked napr. opustí byt do práce a zabudne ventil zavriet. :-)
sito
01.10.22,16:23
Ale veď to je vec každého vlastníka bytu, ktorá sa týka každého vlastníka bytu v dome. Náklady domu na vykurovanie sú spoločné náklad domu a rozpočítavajú sa v ročnom vyúčtovaní na jednotlivé byty v dome!

"... teraz by som chcel vidiet, ako to kto bude aplikovať v praxi."

Teraz to neuvidíš! Ale, ale ak si to niekto vyskúša od 1.1.2023 do 31.12.2023 a do 31.5.2024 dostane ročné vyúčtovanie a ak bude mať chuť sa pochváliť, čo mu to spravilo s podielom jeho bytu na spoločných nákladoch domu, napíše. Potom si to budeš môcť prečítať.

"Ked napr. opustí byt do práce a zabudne ventil zavriet."

Noo, tak to by o jeho inteligencii neveštilo nič dobré, že? Ty keď odchádzaš z bytu nikdy nezabudneš odstaviť chladničku, mrazničku, aby si ušetril peniaze za energiu? :D

Ak si nájde optimálnu polohu klasickej hlavice, môže ju pri odchode z bytu na dlhšiu dobu privrieť o jednu - dve bodky, nie o jeden stupeň na na stupnici hlavice, tým mu klesne teplota o 1 - 2 °C.

Ale ako som písal, je to vec všetkých a každého bývajúceho v bytovom dome. Šetrenie? Jedna vec je energia a druhá vec sú €.

:D:D:D
mari2x
01.10.22,16:27
AJ MNA BY TO PREKVAPILO !!!!!!!!!!!!!! klapec so sitkom, kde si TY reálne videl byt, čo mal kúrenie za 1000 evri ?????????????????????????
mari2x
01.10.22,16:36
NEROZUMIEM , čo tu ten Duvesko vymýšla
" zabudne ventil zavriet." - - nemá to nič s logikou kúrenia, ani šetrenia :D
na Nový rok otočím termohlavicu na 6 , lebo mám IBA 6 a do Silvestra s nou NEBABREM !
mari2x
01.10.22,16:40
BEZ HLAVICE KúRI DOBRE, lebo nič neblokuje pružinu vo ventile, ktorá ho otvorí naplno
Berry212
01.10.22,16:48
Myslím "nepretržite" v zmysle pokiaľ sa izba nevykúri na teplotu, pri ktorej na hodnote 5 má byť vyhriata.. Tak ako v druhej izbe, kde to funguje správne a vypne sa až vtedy, keď sa daná teplota dosiahne.. :) To, že sa vypne po 15 minútach aj keď je v izbe stále zima asi správne nie je.. :)
Viem ako má fungovať termostatická hlavica, ale ďakujem za doplnenie.. :)
sito
01.10.22,16:55
mari2x (Dnes 19:27) ... , kde si TY reálne videl byt, čo mal kúrenie za 1000 evri ?????????????????????????

O tých nákladoch 60 000 Sk a potom 30 000 Sk. tu písala ženská niekedy okolo rokov 2010 - 2014, ak jej to ozaj spravilo 30 000 Sk tak v dnešnej Mene je to 30 000 : 30 = 1 000.

Nechce sa mi hrabať v porade, ale ak sa tebe chce, hľadaj. :D

"na Nový rok otočím termohlavicu na 6 , lebo mám IBA 6 a do Silvestra s nou NEBABREM ! "

Aj tak sa dá, tvoja vec! Ale pocítia to všetci, ktorí bývajú s tebou v dome.
mari2x
01.10.22,16:57
čo pocítia ? !
sito
01.10.22,17:00
:D:D:D

No teplo, tepelnú pohodu a úhradu, náklady za teplo na vykurovanie domu.
mari2x
01.10.22,17:02
sitko ekvitermika UK bola v mojej kotolni už pred 1985, pre nejakých 30 - 35 000 m2 podlahovej plochy vo firme so 650 zamestnancami
mari2x
01.10.22,17:07
"tepelnú pohodu" , máš pravdu ak ja tu pôjdem na 23
tak 1 podo/1 nado mnou a 1 vedla majú 1% odo mna
mari2x
01.10.22,17:13
ja nepotrebujem hladať hovadiny typu 60 000 korún
sito
01.10.22,17:46
No, do 1.1.1995 výrobca tepla rozpočítaval všetky náklady na vykurovanie podľa m2 vykurovanej plochy bytových domov vykurovaných z mestskej kotolne. Od toho dátumu mal každý bytový dom svoj merač tepla na päte domu, takže už nie podľa m2, ale podľa Gj.

Od decembra 1997 vykurovací systém v dome hydraulický vyregulovaný a namontované termostatické hlavice. Od tej doby sa dostatočné množstvo tepla dostalo aj do môjho bytu.

Od augusta 2001 boli namontované merače tepla na radiátory a to som pocítil na Sk.

Od roku 2004 je dom zateplený.

Náklady na vykurovanie za rok 2004 boli 498 601 Sk.
Náklady na môj byt 4 120 Sk. to je 0,83 % z nákladov domu.

Podľa m2 by boli náklady na môj byt 11 430 Sk. Moje reálne náklady na byt boli o 63,95 % nižšie. Teda nižšie o 7 310 Sk. cca 243 €. Takže sito si to pochvaľuje!

K tým 60 000 Sk., 30 000 Sk. a 1 000 €. Pravdepodobne písala o všetkých nákladov za užívanie bytu. Ale tiež si to pochvaľovala.

Dobre sa vyspí!

:D:D:D
mari2x
01.10.22,17:56
povedzme že pred 10 rokmi mohli byť výnimočne ! !!! ! na nezateplený NEVYREGULOVANý BD za 3izbový byt celkové náklady 60 000
mari2x
01.10.22,18:07
"Domovník totiž nie je veľmi ochotný" ak platíte termohlavice z FO, NAHLáS zástupcovi / ak vlastníci , nahlás správcovi
buchač
01.10.22,19:03
"Domovník totiž nie je veľmi ochotný"
================
Ako som už nie raz spomenul, tak je setsakramentský rozdiel medzi domovníkom a zástupcom.
duves
02.10.22,08:04
sito (Včera 19:23) Noo, tak to by o jeho inteligencii neveštilo nič dobré, že? Ty keď odchádzaš z bytu nikdy nezabudneš odstaviť chladničku, mrazničku, aby si ušetril peniaze za energiu?
* no my chladničku nevypíname a zrejme asi nikto

"Ak si nájde optimálnu polohu klasickej hlavice, môže ju pri odchode z bytu na dlhšiu dobu privrieť o jednu - dve bodky"
* no to chcem vidiet, kto to ako bude robiť. Často vidim ludí, ako utekaju do zamestnania (na zástavku MHD). Možno sa zdržali doma tým nastavovaním o jednu-dve bodky?
sito
02.10.22,15:23
Hmm, domovník je asi osoba, ktorú určil vlastník domu na bežnú správu jeho majetku, činžového domu.

Potom bola družstevná výstavba. Bytové družstvo malo orgány, predsedu ..., bytové domy mali svoje samosprávy predsedu, výbor.

Potom prišla nežná a členovia družstva nájomné družstevné byty prevodom do osobného vlastníctva na základe 182ky družstevné byty rozkradli. Samozrejme, že s bytom sa stali podielnikmi pomerom podľa m2 bytu aj spoluvlastníkmi bytového domu, jeho spoločných častí, spoločných zariadení domu ...

182ka je v platnosti od 1.9.1993. Ale až od 1.7.2007 je v nej uvedené toto: Definícia zástupcu vlastníkov a ich právomoci. Teda až po 14 rokoch, do tej doby čo? Čo bolo?

"Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len „schôdza vlastníkov”). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy.

*** Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14. ***

Asi si myslím, že viem čítať. A čo som pochopil medzi hviezdičkami? Že zo zákona sa zástupca vlastníkov = poskok, šašo.

mari2x marí. " ak vlastníci , nahlás správcovi "

Správcovi? A nie BYTOSPRÁVE? :D:D:D
mari2x
03.10.22,06:41
pre mna za mna môžeš aj DOMOSPRÁVE, kedže je spravovaný BD a nie byt / jednotlivé byty
sito
03.10.22,14:11
"Viem ako má fungovať termostatická hlavica"

Išiel si na to logicky, dal si dole hlavicu a radiátor hrial celý. Takže ventil bol, je vporiadku.

Logicky, ak máš v byte dva radiátory, tak máš minimálne 1izbový byt, ak viac, 4. Tak máš trojizbový byt.

Logicky?

A čo tak vymeniť tie hlavice na radiátoroch. Ak ten 1/4 hodinový bude bude fungovať 100%, a ten 100% bude fungovať 1/4 hod. V čom bude závada, prúser? V RADIÁTOROCH?

Toto je doplnenie!

:D:D:D
sito
04.10.22,13:09
:D:D:D

mari, marí. Ako vidím, čítam možno patríš medzi to 1 - 2 % ľudí, ktorí čítali toto.

" Správca je povinný viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom, ktorý spravuje.

Prostriedky získané z úhrad za plnenia od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv (ďalej len „majetok vlastníkov“) musí správca viesť oddelene od účtov správcu v banke, a to osobitne pre každý spravovaný dom.

Majiteľom účtu domu zriadeného správcom v banke sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome; správca je príslušný disponovať s finančnými prostriedkami na účte domu a vykonávať k tomuto účtu práva a povinnosti vkladateľa podľa osobitného zákona o ochrane vkladov.

Majetok vlastníkov nie je súčasťou majetku správcu.

Majetok vlastníkov nesmie správca použiť na krytie alebo úhradu záväzkov, ktoré bezprostredne nesúvisia s činnosťou spojenou so správou domu.

Správca nesmie využiť majetok vlastníkov vo vlastný prospech alebo v prospech tretích osôb."

Každý kto vie čítať s porozumením, pochopením ťa pochváli, že si to uviedol na správnu mieru.

A predstav si, že DOMOSPRÁVA, jej riaditeľ nariadil, že niektoré veci v dome, ktoré slúžia na spoločný účel domu a technicky nemôžu byť namontované mimo bytu sú majetkom vlastníkov bytov, podľa riaditeľa je to súkromným majetkom vlastníka bytu. A 90 - 95 % vlastníkov bytov v domoch, ktoré riaditeľ spravuje mu to zožralo.

Ak si niekto nechá nasrať na hlavu a tvrdí, že je to baretka, tak je to baretka, nemôže to byt hovno!

Ale potom otázka. Čo ma ten v tom pod baretkou? No predsa BARETKU, že?

:mee:
sito
05.10.22,11:35
mari2x (01.10.22 20:56) povedzme ...

No, u nás tiež jedna mala v trojáku cez 50 000 Sk. a bola šťastná, že mala preplatok 5 000 Sk. Najvyššie náklady a aj najvyšší preplatok, teda aj najvyššie zálohy.

Osobne by som sa uspokojil s nedoplatkom 1 000 Sk. a nákladmi 20 000 Sk. :D
sito
08.10.22,16:14
duves (02.10.22 11:04) sito (Včera 19:23) Noo, tak to by o jeho inteligencii neveštilo nič dobré, že? Ty keď odchádzaš z bytu nikdy nezabudneš odstaviť chladničku, mrazničku, aby si ušetril peniaze za energiu?
* no my chladničku nevypíname a zrejme asi nikto

---Asi je to tak, asi nikto. Ale nikomu nie je možné zakázať dať si do chladničky teplomer a podľa neho si nastaviť doporučenú teplotu v nej, nastavením termostatu podľa bodiek, ak sú na termostate, že?---

"Ak si nájde optimálnu polohu klasickej hlavice, môže ju pri odchode z bytu na dlhšiu dobu privrieť o jednu - dve bodky"
* no to chcem vidiet, kto to ako bude robiť. Často vidim ludí, ako utekaju do zamestnania (na zástavku MHD). Možno sa zdržali doma tým nastavovaním o jednu-dve bodky?

---Nastavenie termostatickej hlavice, hlavíc v bytoch domu vplýva na fakturačný merač domu na päte domu pre celý dom, že? Pokiaľ je na hlavici nastavenie o dve bodky menej za teplo platia všetci menej. A opačne, dve bodky viac, všetci viac platia za teplo, či nie?---

:D
duves
08.10.22,17:24
Sito, ty fakt meníš teplotu v chladničke, ked nie si doma?
sito
08.10.22,17:45
:eek:

:D

Čítať vieš, no s chápaním si na tom špatne!

:D
duves
09.10.22,05:03
No ked to povieš ty!:-)
sito
09.10.22,16:55
:D

No, neviem kde si si prečítal aspoň písmenkom, že mením teplotu v chladničke keď idem z bytu preč, neviem

To ty máš bujnú fantáziu ako bujak keď zbadá, zacíti jalovicu.

Pokiaľ viem, tak teplota sa meria teplomerom, nie metrom. Alebo sa dá aj inak?

Ono termostat na ventile radiátora a termostat v chladničke nemusia pracovať na rovnakom princípe. No princíp je rovnaký nastavenie optimálnej teploty.

V miestnosti s radiátorom je doporučená teplota 21 - 22 °C. Na hlavici nie je vyznačené konkrétne miesto nastavenia tej teploty.

V chladničke je doporučená teplota 5 - 6 °C. Ani na tom termostate nie je vyznačené konkrétne miesto nastavenia tej teploty.

Čo sa týka chladničky, každý byt má svoju osobnú zmluvu na svoje odberné miesto na elektrinu. Takže každý to má uprdele ako má, na akú teplotu nastavenú chladničku, jej termostat.

A ako je to s teplom na vykurovanie bytového domu, ako s rozpočítaním spoločných nákladov domu na jednotlivé byty, možno chápeš?

Ja keby som si chcel skontrolovať teplotu v chladničke, keby, či je optimálne tak použijem teplomer.

A ty ako? Po feferónoch pichneš prst do prdele, aby neskresloval ochladíš ho slinou a pichneš do chladničky a zistíš si či máš optimálnu teplou v chladničke? Aj tak môžeš, dá sa hlavne, že ti chladí, optimálne.

:);)