OneUp
05.10.22,11:50
V nasom bloku prebieha priprava obnovy bytoveho domu..Vlastnici 11 bytoch ziadaju, aby v ramci obnovy sa im pristavili balkony. Vraj zo SFRB. Lenze uver SFRB splacaju vsetci vlastnici bytov. Kolko % vlastnikov musi suhlasit s touto nehoraznou poziadavkou ?
mari2x
05.10.22,10:17
Tipnem si - - aspon nadpolovičná väčšina ?
sito
05.10.22,11:17
Ak v tom dome býva len tých 11 vlastníkov bytov, stačí im jedenásť hlasov. :D
OneUp
05.10.22,11:26
Dom ma 44 vlastnikov bytov
sito
05.10.22,11:57
V tom prípade: Čítanie z evanielia 182 :D


"Vlastník bytu v dome nemôže vykonávať úpravy bytu v dome, ktorými by menil vzhľad domu bez súhlasu vlastníkov bytov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. (Stavebný úrad)

Vlastníci bytov v dome prijímajú rozhodnutia nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov v dome, ak hlasujú o

súhlase s úpravou bytu, ktorou vlastník bytu v dome mení vzhľad domu a zasahuje do spoločných častí domu, ak zmluva o spoločenstve alebo zmluva o výkone správy neurčuje inak."

Ak máte v zmluve uvedené, že tých 11 môže tak rozhodnúť, tak môžu rozhodnúť.

Ak nie, tak 12 musí súhlasiť. Samozrejme tých 11 nebude mať problém súhlasiť. Spolu 23 spoluvlastníkov domu.

Ak sa nájde tých 12, tak tí nemajú baretku na hlave, ale majú ju v hlave. :D
OneUp
05.10.22,12:17
Ja som nasiel, ze 2/3 musi suhlasit / foto /
sito
05.10.22,13:12
Samozrejme máš pravdu. Takže na FPÚaO nemáte dostatok peňazí. Takže úver.

V tom prípade:

" Vlastníci bytov v dome prijímajú rozhodnutia dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov v dome, ak hlasujú o zmluve o úvere alebo jej zmene."

Ale? Aj toto.

"Súhlas všetkých vlastníkov bytov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o zmluve o

výstavbe výlučne novej spoločnej časti domu"


"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov, lodžií a tých terás, ktoré sú spoločnými časťami domu."


"Vlastník bytu v dome má právo výlučne užívať spoločné časti domu, ak z ich stavebnotechnického alebo účelového určenia vyplýva, že majú byť užívané len s určitým bytom v dome."

Takže, dom balkóny nemá. Tých 11 vlastníkov chce celkom nové balkóny, nové spoločné časti domu. V tom prípade 182ka vyžaduje súhlas všetkých vlastníkov bytov v dome.

Zamotané, že? :D
Chobot
05.10.22,14:49
Odvolávaš sa na staré znenie zákona platné začiatkom roka 2018. Odvtedy sa už zákon 182 zmenil aspoň 5x, pričom spôsob hlasovania sa menil najmenej 2x. Súčasné znenie paragrafu 14b ods. 3 znie:

(3)
Súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o zmluve o
a)
prevode vlastníctva nebytového priestoru, priľahlého pozemku, príslušenstva alebo ich častí, ktoré sú v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
b)
výstavbe výlučne novej spoločnej časti domu, výlučne nového spoločného zariadenia domu alebo výlučne nového príslušenstva, ktorými sa dom pôdorysne rozšíri a ktoré budú prevádzkovo spojené s domom,15b) alebo o jej zmene.

Keďže výstavba lodžií spadá do bodu b), lebo je to nové príslušenstvo domu, ktorým sa pravdepodobne pôdorys domu aj rozšíri, tak je potrebný súhlas všetkých 11 bytov. Ak niektorý byt má viac vlastníkov, či už v podielovom spoluvlastníctve, alebo bezpodielovom (manželia), tak treba prihliadnuť ja na hlasovanie spoluvlastníkov. Tu si pozri, aké pravidlá platia v takom prípade, ak byt nie je vo výlučnom vlastníctve 1 vlastníka:

https://www.mfsr.sk/sk/ministerstvo/legislativa-majetkove-pravo/majetkove-pravo/vlastnictvo-bytov-nebytovych-priestorov/hlasovanie-spoluvlastnikov-bytu-alebo-nebytoveho-priestoru.html

Iná vec je potom hlasovanie o úvere. Jedno hlasovanie bude o výstavbe - hore popísané. Potom ak nemáte na to financie, tak budete musieť hlasovať aj o úvere. Tam stačí dvojtretinový súhlas vlastníkov.
OneUp
05.10.22,15:09
Chobot: nemas pravdu. Potrebny je suhlas vsetkych 44 vlastnikov bytov / ako pise sito /. Prave som nasiel mail SBD. Takze opravujem svojich najdenych 2/3
sito
05.10.22,16:08
Ak počítam zmeny v roku 2018, tak je to 6 x zmena. Ak nie, tak je to 3 x zmena. A to, čo som opísal zo 182ky platí od 1.11.2018.

Žiaden balkón na dome. Ak chcú nový, nové, tak sú to nové spoločné časti domu. Všetkých vlastníkov bytov v dome je 44, potrebných je 44 súhlasov. Málo, 1/4 je málo, veľmi málo.
buchač
05.10.22,16:17
musi suhlasit s touto nehoraznou poziadavkou ?
=================
Prečo nehorázna požiadavka ?
Jeden má balkón a druhý nie, no pritom platia obidvaja rovnako ?
To nie je nehorázne ?

Dcéra býva v dome, kde na každom poschodí má iba jeden vlastník bytu (z troch) balkón. Už nejakú dobu zodpovední pracujú na tom, že balkón bude mať každý...a platiť budú všetci.
sito
05.10.22,16:28
Tipni si, KENO :D
OneUp
05.10.22,16:35
Nehoraznost. Otazka pisomneho hlasovania klamlivo zavadza hlasujucich. Vraj to bude finacovane z SFRB. Ani slovko o tom, ze uver SFRB splacat budu vsetci. Este stastie, ze je potrebny 100 % suhlas.
sito
05.10.22,17:09
Vyhodnotenie písomného hlasovania je tiež platné, ak je v súlade § 14b 182ky.

Ak niekto dal do písomného hlasovania vo vašom dome, že tých 11 balkónov sa bude financovať zo ŠFRB a neuviedol, že splácanie úveru zo ŠFRB bude rozpočítané na všetky byty v dome podľa m2 všetkých bytov v dome, tak tých 33 vlastníkov podviedol. Ak tých 33 vlastníkov bude mať BARETKU na hlave na dome nebude ani jeden nový balkón! :D
OneUp
05.10.22,17:31
Akych 33 ? Zablokujem to sam. Ved nech si daju postavit, ale za vlastne. Za to zahlasujem
buchač
05.10.22,17:40
OneUp (Dnes 20:31) Zablokujem to sam. Ved nech si daju postavit, ale za vlastne. Za to zahlasujem
==================
Otoč opačne.
Ako by si sa zachoval, ak by si bol bez balkóna a len jeden sused (kľudne aj z opačného konca baráku, ktorého vôbec nepoznáš) by bol proti ? Povedzme, že by si ho šiel presvedčiť, aby bol za...no on by ti zavrel dvere pred nosom ?

Alebo iný prípad.
Bývaš celkom hore a cez strechu by zatekalo do bytu. Opravu celej strechy by museli schváliť všetci.
No jeden/dvaja by boli proti...a argument by bol ten, že strechu nech zafinancujú len tí, čo majú byt pod ňou.
OneUp
05.10.22,18:21
Na take totalne kraviny sa snad ani neda odpovedat
OneUp
05.10.22,18:25
Taka hlupost sa nemoze zrodit ani v hlave zdravej zirafy
buchač
05.10.22,18:32
OneUp (Dnes 21:25) Taka hlupost sa nemoze zrodit ani v hlave zdravej zirafy
======================
...a kto tu vraví niečo o tom, že si zdravý žirafiak ?
Ešte ani len fejkový nožík neroznáš od pravého....

Apropó...dotyční obyvatelia vedia, čo robia...tebe ako nezdravej žirafe vysvetľovať nemá význam. Choď si dať radšej seno...
sito
05.10.22,18:36
OneUp (Dnes 20:31) Akych 33 ? Zablokujem to sam. Ved nech si daju postavit, ale za vlastne. Za to zahlasujem

A ty, kde máš baretku?

K tomu sa vyjadruje projektant, statik, architekt, stavebný úrad, vlastník domu (ak je len jeden), spoluvlastníci domu, správca domu, banka ...

Takže podľa teba, keď si to zaplatia zo svojho, každý z tých 11 vlastníkov bytov si môže pristaviť balkón aký jemu vyhovuje, podľa svojich plánov, predstav. Za to si. No to by ten váš barak bol brak! :D
sito
05.10.22,18:50
Ohrýzať akácie. :D
OneUp
05.10.22,18:50
Sito: Upresnim. Prebieha pisomne hlasovanie. Rafinovane je v otazke informacia, ze to zaplati SFRB. Ze to bude splacat kazdy, o tom ani zmienka. Keby bolo pisomne hlasovanie o tom, ci suhlasime s tym, aby si byty bez balkona zaplatili v ramci "obnovy bloku " pristavbu balkonov, tak by som im to schvalil . Nechapem, preco by som ja im mal zaplatit / v splatke uveru zo SFRB / balkony ?
OneUp
05.10.22,18:56
Buhac: dosli ti argumenty ? Lebo tvojim dristom neuveri nik, co ma IQ väcsie ako 2. Cize vsetko zive, vratane vrany kosickej. Aj za kudlicky si urval minusku
sito
05.10.22,18:59
Začne ďobať. :D
OneUp
05.10.22,19:05
Sito : Ja som si pri kupe bytu s balkonom fest doplatil. Nechapem, preco by som este mal cez splatky uveru zaplatit balkony pre 11 bytov
sito
05.10.22,19:33
Ty im ich nezaplatíš. Ty, a aj ostatní, ktorí nebudú mať pristavené balkóny budete splácať úver podľa 182ky.

Úver je právny úkon!

"Právne úkony týkajúce sa domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku zaväzujú všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca a spoločenstvo zodpovedajú za záväzky vzniknuté pri výkone správy domu až do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome. Ak tieto záväzky nie sú kryté zaplatenými úhradami za plnenia alebo úhradami preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, vlastník bytu a nebytového priestoru v dome zodpovedá za záväzky nad rámec zaplatených úhrad za plnenia alebo preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv v rozsahu svojho spoluvlastníckeho podielu podľa § 5 ods. 1 písm. b). "

"... veľkosť spoluvlastníckeho podielu je určená podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome"


Noo, môžeš to zablokovať, aj sám.

Prehlasovaný vlastník bytu = jednotné číslo, nie množné.

"Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 30 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od oznámenia výsledku hlasovania, inak jeho právo zaniká. Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome sa môže zároveň na príslušnom súde domáhať dočasného pozastavenia účinnosti rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov podľa osobitného predpisu.15a) Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa potrebná väčšina podľa § 14b nedosiahne, rozhoduje na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd."

"Písomné hlasovanie sa uskutočňuje na hlasovacej listine alebo na viacerých listinách,

*** ktoré obsahujú úplné znenie schvaľovaného návrhu, otázky označené poradovými číslami, ***

termín hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, jeho súhlas alebo nesúhlas vyjadrený vlastnoručným podpisom s uvedením dátumu hlasovania."

Ak schvaľované návrhy na písomnom hlasovaní nie sú v súlade so zmluvou o výkone správy. Platí toto:

"Ak zmluva o výkone správy alebo zmluva o spoločenstve upravuje právne vzťahy inak ako to ustanovuje tento zákon, uplatnia sa na tieto právne vzťahy ustanovenia tohto zákona." 182/1993 Z.z.
OneUp
05.10.22,19:42
To nie je pravda. Na hlasovacom listku je napisane, ci suhlasime z pristavbou balkonov pre 11 bytov z SFRB v ramci obnovy bloku. Uver vsak splacaju vsetci vlastnici prispevkami do FO podla spoluvlastnickeho podielu
Chobot
05.10.22,20:10
Aby sme to správne chápali:
- Bytovka má koľko bytov? 11? Alebo viac?
- Koľko bytov má balkón? Alebo nikto nemá balkón?
- Ty máš balkón? Alebo nemáš balkón a nechceš ho? Alebo máš balkón, len nechceš platiť výstavbu balkóna pre tých 11-tich, ktorí balkón nemajú?

Tebe je to jasné, ty bývaš v tej bytovke. Ale my nemáme k dispozícii tieto základné informácie. Vieme len, že sa má postaviť 11 lodžií a v dome je 44 spoluvlastníkov.
OneUp
06.10.22,00:59
Spolu 44 bytov, 33 bytov ma balkon, 11 nema, . Balkon mam. Nebudem platit / splatkami uveru zo SFRB / vystavbu balkonov pre 11 bytov. Suhlasil by som s vystavbou, ked si to zaplatia sami
buchač
06.10.22,04:19
.
OneUp
06.10.22,04:46
Teda riadne zamotane.

Este by ma zaujimali dalsie detialy obnovy. Mam pred sebou navrh obnovy bytoveho domu. Je v nom zateplenie do 7. poschodia polystyrenom a od 8. poschodia kvalitnejsou, nehorlavou mineralnou vlnou. Do FO vsak prispieva kazdy rovnako na m/2 podla spoluvlastnickeho podielu. Mal by preto aj dostat rovnaku kvalitu, teda zateplenie celeho bloku rovnako nehorlavou mineralnou vlnou.Dalej tu vidim navrh na zasklenie vsetkych balkonov . Niektore byty uz zasklene balkonov maju. Ako sa to ma riesit ? Ma sa im zasklenie refundovat z FO ? Z rovnakeho dovodu ako zateplenie mineralnou vlnou. Do FO prispievaju vsetci rovnako. Mali by dostat aj rovnake sluzby
podliak
06.10.22,05:12
.
Letuk
06.10.22,05:50
.
buchač
06.10.22,07:04
.
Chobot
06.10.22,08:52
To už ale preháňaš.

To, že do 7. poschodia je EPS a vyššie je min. vlna nie je preto, že niekto chce mať kvalitnejšie zateplenie, ale vyžadujú to protipožiarne predpisy, ktoré dovoľujú osadzovať EPS len do výška 22,5 metra. Zateplenie EPS a min. vlnou je rovnako kvalitné. Neviem, kde si nabral, že min. vlna je kvalitnejšia. Je len menej horľavá. Budovu zateplí EPS rovnako, takže to je už zbytočná závisť. Môžete zatepliť celý dom min. vlnou, ale to bude asi drahšie.

viď: https://uzitocna.pravda.sk/dom-a-byt/clanok/421322-musite-sa-rozhodnut-medzi-poziarnymi-pasmi-a-mineralnou-vlnou/

Zasklenie balkónov - tí čo majú, ho budú musieť odstrániť a následne sa im nainštaluje zasklenie rovnaké pre celý dom. Pochybujem, že ho mali oficiálne so všetkými súhlasmi a povoleniami.

Zasklenie aj výzor fasády má byť jednotné, lebo inak ten dom bude vyzerať ako viedenský Hundertwasserhaus.

Vidím, že ty si veľmi komplikovaný spoluvlastník, ktorý závidí susedovi aj nos medzi očami.

Ale dobre, je to tvoje právo hlasovať proti, najmä, ak ide o to pristavenie balkónov. Ja som bol v tom, že bytovka má len 11 bytov, ktoré majú spolu 44 spoluvlastníkov. Ak je 44 bytov, tak bude viac, ako 44 spoluvlastníkov. Ale na prístavbu lodžií bude treba súhlas všetkých 44 bytov.

Ak by to zúžili len na obnovu fasády bez pristavenia, tak by stačil súhlas 2/3 vlastníkov
buchač
06.10.22,08:59
Chobot (Dnes 11:52)
Vidím, že ty si veľmi komplikovaný spoluvlastník, ktorý závidí susedovi aj nos medzi očami.
====================
Aj keď nie raz s tebou nesúhlasím....ale teraz je to vystihnuté.
Znova zopakujem...nerozumie sa problematike, no pritom tu robí múdreho.

P.S.:
Som si na 100% istý, že tento nick je falošný (má ich viacero)...dotyčná osoba tu vystupuje pod iným, originálnym nickom
Chobot
06.10.22,09:22
Pomaly sa to tu začína všetko vyjasňovať. Pôvodne som si myslel, že v projekte je len pristavenie tých 11 balkónov. Ale vysvitlo, že je to v podstate obnova celej fasády bytového domu, vrátane zasklenia existujúcich balkónov a pristavenie nových, 11 lodžií.

Ak je raz projekt tak urobený, že jeho súčasťou je aj tých 11 lodžií, tak by tí zvyšní vlastníci mohli prekonať závisť a prekusnúť fakt, že sa na to zložíte všetci. Nemyslím, že tie lodžie tvoria tak výraznú časť z celkového rozpočtu.

Ale keď sa raz neviete dohodnúť, .. tak nebudete mať nič.
OneUp
06.10.22,09:29
Chobot : Ved jasne, do 7. poschodia pri poziari vyhorime, od 8. poschodia pohodicka. Skusal som ako hori polystyren a ako vlna. Ja zasklenie nemam, chcem ho mat a rovnako nevidim problem preplatit zasklenie tym, co ho uz maju. Uz to vidim ako budu odstranovat svoje zasklenie. Nevidim ziaden dovod, preco by mali byt jednotne ? Akoze ja som komplikovany spoluvlastnik, pretoze nemienim zaplatit mudrosracom balkony ?
OneUp
07.10.22,06:39
milo01138: Aky tip, aku moju pravdu ? Pytal som sa kolko 100 % musi schvalit pristavbu balkonov. Dostal som odpoved, ktoru mi nasledne potvrdilo aj SBD. Tak sa ukludni a nemarni svoj cas
OneUp
07.10.22,06:47
Chobot: Daj 1 dovod, preco by som sa mal skladat na balkony inym ? Oni sa poskladali mne pri kupe bytu ? Ja som si za byt s balkonom fest priplatil
Adortl
07.10.22,09:16
.
mari2x
07.10.22,12:46
BALKONY Sú NA 91,4 % PRE FAJčIAROV
mari2x
07.10.22,12:50
U nás z 3 majú 2 / tretí nebrble !
OneUp
07.10.22,13:32
no a ?
mari2x
07.10.22,15:30
chod si zapáliť, aby si sa ukludnil !
OneUp
07.10.22,15:46
ja nefajcim. Zapal si ty, ja som kludny. Pristavbu sme stopli
mari2x
08.10.22,01:54
možno neuveríš, ale naozaj mi to je jedno
OneUp
08.10.22,04:52
zrejme si si uz zapalil
vicktor
08.10.22,05:55
OneUp - potrebny je suhlas vsetkych 44...
Sito - potrebných je 44 súhlasov...

Pristavili sme si balkon pred par rokmi a potrebovali sme nadpolovicnu vacsinu. Stavebny urad asi vie, kolko hlasov treba.
Niektori susedia boli tvrdo proti, hoci sme to financovali za vlastne...?
OneUp
08.10.22,06:28
Podla zakona 182/93 § 14b ods. 3
(3)
Súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa vyžaduje pri
b)
výstavbe výlučne novej spoločnej časti domu, výlučne nového spoločného zariadenia domu alebo výlučne nového príslušenstva, ktorými sa dom pôdorysne rozšíri a ktoré budú prevádzkovo spojené s domom,

Finacovali ste za vlastne. S tym by som nemal najmensi problem, a ani ostatni. Lenze ti 11 chcu, aby sme im to zaplatili my
romana147
08.10.22,07:40
Typický príklad zavádzania - klamstva "ti 11 chcu, aby sme im to zaplatili my :D "
najprv si písal, že chcú aby to v rámci obnovy zaplatili cez šfrb VŚETCI :D !
OneUp
08.10.22,08:47
A aky v tom vidis rozdiel ? Splatky SFRB zaplatime vsetci
sito
08.10.22,15:52
vicktor (Dnes 08:55) OneUp - potrebny je suhlas vsetkych 44...
Sito - potrebných je 44 súhlasov...

Pristavili sme si balkon pred par rokmi a potrebovali sme nadpolovicnu vacsinu. Stavebny urad asi vie, kolko hlasov treba.
Niektori susedia boli tvrdo proti, hoci sme to financovali za vlastne...?


:D

Len vy, jeden byt? Stavebný úrad tiež musí rešpektovať 182ku.

Tak to muselo byť hodne pred rokmi, že?

Asi v tejto dobe, dobe bezprávia, anarchie, mafie.

"Pri hlasovaní sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov; za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník jeden hlas. Ak ide o dôležité rozhodnutie týkajúce sa spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku, môžu sa prehlasovaní vlastníci bytov alebo nebytových priestorov v dome obrátiť na súd, aby o veci rozhodol. "

"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté."

A o novele zákonov, zákona si nič nepočul, že? Tak potom tu nepíš 3,14čoviny!
OneUp
09.11.22,12:45
lenze u nas z 44 maju 33 balkony a 11 brblu a chcu zaplatit z FO
sito
10.11.22,08:34
Bol by som rád, keby sa tá téma obnovila, aby bolo jasné, čo kto a akým spôsobom na koho útočil, možno sa pridá k téme aj OneUp, ktorého si tam napádal a k téme sa nevyjadroval.
Výnimočne som za...aspoň by si jeden prečítal, že čo za chujoviny (viacnickový) zadávateľ tam popísal. Podotýkam, že v prípade obnovenia by sa tam mali obnoviť všetky komentáre, aby bolo jasné, kto na koho útočil...dátumy a časy sú toho neklamným znakom.

Apropó...lopatou po hlave by si si zaslúžil už len v tom, že si dával informácie ohľadom ceny, ako to prebiehalo vo vašom baráku. To je porovnávanie hrušiek s jablkami.

...a ozaj, aby si bol v obraze...ten One Up je jedným z ďalších nickov dotyčnej osoby, ktorá tu dáva pravidelne nezmyselné témy.

:D

Juraj, tisichlavý drak.

"...a ozaj, aby si bol v obraze...ten One Up je jedným z ďalších nickov dotyčnej osoby, ktorá tu dáva pravidelne nezmyselné témy."

Tie témy nie sú celkom nezmyselné, oni dajú zmysel tomu, kto vie čítať s ...

No, a keď som čítal medzi / ...... / tak som počkal, čo iní na to? A Ty si mu to vysypal pod nohy a šmyklo sa ich viac, nie len drak. A našla sa aj babička, ktorej sa to netýkalo, ale zaryto to čítala, a tá vysypala hrach a téma dopadla ako Juraj. Jánošííík.

Čo už? Ak v tom telacivýzore nič zábavné nedávajú, tak porada podrží, už je tu vždy veselo, aj vďaka drakovi.

:D

:);)

sitko: ty si neskutocny farizejko. Oznacis moju temu " pristavba balkonov " za zaujimavu otazku a ked si sa zamotal, aj s buchacom k stene, tak ste zacali ako obycajne s urazkami a chujovinami ohladom temy. Poradil som si aj bez vas. Dosla mi jednoznacna odpoved z SBD. Pristavbu musi schvalit 100 % vlastnikov.. Amen

:D:mee::D:mee::D

Jedenhore, OneUp, španielská dedina, Acros, či ako inak sa na porade voláš. ty si riadny FER*****VER.

Nemáš pravdu, že si si poradil sám bez nás. Ak ti z SBD prišla odpoveď, že je treba 100% súhlas spoluvlastníkov domu, tak potom sú tam tiež taký FER ...



Niečo vytiahnem z tej tvojej užitočnej témy. A pekne poporade, v rade. Kto si to prečíta, môžno mu dôjde, že si ozaj FER ... :D

OneUp (05.10.22 14:26) Dom ma 44 vlastnikov bytov

sito (05.10.22 14:57) V tom prípade: Čítanie z evanielia 182


"Vlastník bytu v dome nemôže vykonávať úpravy bytu v dome, ktorými by menil vzhľad domu bez súhlasu vlastníkov bytov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. (Stavebný úrad)

Vlastníci bytov v dome prijímajú rozhodnutia nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov v dome, ak hlasujú o

súhlase s úpravou bytu, ktorou vlastník bytu v dome mení vzhľad domu a zasahuje do spoločných častí domu, ak zmluva o spoločenstve alebo zmluva o výkone správy neurčuje inak."

Ak máte v zmluve uvedené, že tých 11 môže tak rozhodnúť, tak môžu rozhodnúť.

Ak nie, tak 12 musí súhlasiť. Samozrejme tých 11 nebude mať problém súhlasiť. Spolu 23 spoluvlastníkov domu.

Ak sa nájde tých 12, tak tí nemajú baretku na hlave, ale majú ju v hlave.

*****OneUp (05.10.22 15:17) Ja som nasiel, ze 2/3 musi suhlasit / foto /*****

sito (05.10.22 16:12) Samozrejme máš pravdu. Takže na FPÚaO nemáte dostatok peňazí. Takže úver.

V tom prípade:

" Vlastníci bytov v dome prijímajú rozhodnutia dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov v dome, ak hlasujú o zmluve o úvere alebo jej zmene."

Ale? Aj toto.

"Súhlas všetkých vlastníkov bytov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o zmluve o

výstavbe výlučne novej spoločnej časti domu"


"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov, lodžií a tých terás, ktoré sú spoločnými časťami domu."


"Vlastník bytu v dome má právo výlučne užívať spoločné časti domu, ak z ich stavebnotechnického alebo účelového určenia vyplýva, že majú byť užívané len s určitým bytom v dome."

Takže, dom balkóny nemá. Tých 11 vlastníkov chce celkom nové balkóny, nové spoločné časti domu. V tom prípade 182ka vyžaduje súhlas všetkých vlastníkov bytov v dome.

Zamotané, že?

__________________________________________________ ________

OneUp (06.10.22 07:46) Teda riadne zamotane.

==================================================

OneUp (05.10.22 18:09) Chobot: nemas pravdu. Potrebny je suhlas vsetkych 44 vlastnikov bytov / ako pise sito /. Prave som nasiel mail SBD. Takze opravujem svojich najdenych 2/3

__________________________________________________ _______________

Časy!

OneUp (05.10.22 14:26)

sito (05.10.22 14:57)

OneUp (05.10.22 15:17)

sito (05.10.22 16:12)

OneUp (05.10.22 18:09)

OneUp (06.10.22 07:46)


A teraz polopate, alebo ako buchac s lopatou ...

Z evanjelia 182ky. § 14b, ods. 3.

"Súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o prevode vlastníctva nebytového priestoru, priľahlého pozemku, príslušenstva alebo ich častí, ktoré sú v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytového priestoru v dome."

A v evanjeliu je ešte jedna zmienka o súhlase všetkých vlastníkoch, ale nie v dome.

Tuto.

§ 14b, ods. 1, písm. e.

"zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytu alebo nebytového priestoru v dome, vstavbe alebo nadstavbe novej spoločnej časti domu, nového spoločného zariadenia domu alebo nového príslušenstva, alebo o ich zmene;

==================== Na hore uvedené je potrebný súhlas 2/3 všetkých vlastníkov bytov v dome. Takže 44 : 3 = 14,66, x 2 = 29,33. Vzhľadom k tomu, že čo byt, to hlas, celý hlas. Na schválenie prístavby balkónov je potrebných súhlas 30 spoluvlastníkov domu, vlastníkov bytov v dome, vašom dome.==========================

***** ak sa rozhoduje o nadstavbe alebo o vstavbe v podkroví alebo povale, vyžaduje sa zároveň súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú s nadstavbou alebo vstavbou bezprostredne susediť, *****

==================== Zaboha si neviem predstaviť ten váš panelák a polohu tvojho bytu v ňom, že ty sám zablokuješ prístavbu 11 balkónov, ak prístavbu schvália 2/3, 30 spoluvlastníkov domu.

OneUp (05.10.22 19:35) Nehoraznost. Otazka pisomneho hlasovania klamlivo zavadza hlasujucich. Vraj to bude finacovane z SFRB. Ani slovko o tom, ze uver SFRB splacat budu vsetci. Este stastie, ze je potrebny 100 % suhlas.

sito (05.10.22 20:09) Vyhodnotenie písomného hlasovania je tiež platné, ak je v súlade § 14b 182ky.

Ak niekto dal do písomného hlasovania vo vašom dome, že tých 11 balkónov sa bude financovať zo ŠFRB a neuviedol, že splácanie úveru zo ŠFRB bude rozpočítané na všetky byty v dome podľa m2 všetkých bytov v dome, tak tých 33 vlastníkov podviedol. Ak tých 33 vlastníkov bude mať BARETKU na hlave na dome nebude ani jeden nový balkón!

OneUp (05.10.22 20:31) Akych 33 ? Zablokujem to sam. Ved nech si daju postavit, ale za vlastne. Za to zahlasujem

FER ..., niekto sadol na lep. Nevieš kto?

:D:mee::D:mee::D
OneUp
10.11.22,09:49
Nemohol sito dotiahnut na 5 m ? Uz sa nestrapnuj , aj s buchacom - nemate na to. SBD mi jasne odpovedalo, nepotrebujem vase trapne akoze " rady "
Tvoje evanjelium § 14 b ods.3 b. Stacil moj nesuhlas a vymalovane
(3)
Súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o zmluve o
b)
výstavbe výlučne novej spoločnej časti domu, výlučne nového spoločného zariadenia domu alebo výlučne nového príslušenstva, ktorými sa dom pôdorysne rozšíri a ktoré budú prevádzkovo spojené s domom,

Finisimo. Amen
Chobot
10.11.22,09:58
Však to ti tu viacerí písali už od začiatku, aj ja. Len som si najprv myslel, že máte v dome 11 bytov, potom si upresnil, že máte 44 bytov. Treba súhlas všetkých bytov, ak niektorý byt má viac vlastníkov, tak všetkých vlastníkov.
sito
10.11.22,14:00
OneUp (Dnes 11:49) Nemohol sito dotiahnut na 5 m ? Uz sa nestrapnuj , aj s buchacom - nemate na to. SBD mi jasne odpovedalo, nepotrebujem vase trapne akoze " rady "
Tvoje evanjelium § 14 b ods.3 b. Stacil moj nesuhlas a vymalovane
(3)
Súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o zmluve o
b)
výstavbe výlučne novej spoločnej časti domu, výlučne nového spoločného zariadenia domu alebo výlučne nového príslušenstva, ktorými sa dom pôdorysne rozšíri a ktoré budú prevádzkovo spojené s domom,

Finisimo. Amen

=============

Noo, čo ti napísať? Napísal som, že si FÉR*****VER, ale automat to upravil, vyhviezdičkoval ťa, takže zostal FÉRVER.

Myslím si, že viem čítať s porozumením.

Evanjelium, napísané je!

" § 14b, ods. 1,

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak hlasujú o

písm. i)

preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv a účele použitia prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv, zásadách hospodárenia s týmito prostriedkami vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi.

ods. 2

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak hlasujú o

písm. e)


zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytu alebo nebytového priestoru v dome, vstavbe alebo nadstavbe novej spoločnej časti domu, nového spoločného zariadenia domu alebo nového príslušenstva, alebo o ich zmene;

=== pozorne si prečítaj druhú vetu písmena e) uvedenú dol. Viem, že ti to je zbytočné čítať aj sto krát, nepochopíš! ===

ak sa rozhoduje o nadstavbe alebo o vstavbe v podkroví alebo povale, vyžaduje sa zároveň súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú s nadstavbou alebo vstavbou bezprostredne susediť,

ods. 3

=== Ten je pre teba španielská dedina, Acros ... ===

Súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o zmluve o

písm. b)

výstavbe výlučne novej spoločnej časti domu, výlučne nového spoločného zariadenia domu alebo výlučne nového príslušenstva,

=== Vieš ty čo je pôdorys a jeho ROZŠÍRENIE, myslíš si, že pristavením 11 balkónov sa pôdorys vášho domu ROZŠÍRI??? ===

ktorými sa dom pôdorysne rozšíri a ktoré budú prevádzkovo spojené s domom, alebo o jej zmene."

Vyvesil si stanovisko p. JUDr. Martini Jenčovej. A to je jasné, či nejasné napísane.

"Pokiaľ sa prístavba lodžií bude realizovať z úveru, a teda, bude potrebné uzatvoriť zmluvu o úvere, vyžaduje sa súhlas dvojtretinovej väčšiny všetkých vlastníkov."

Dopíšem ( domu )

Takže, ak tých 11 vlastníkov presvedčí ešte ďalších 19 vlastníkov, spolu 30, čo sú 2/3 všetkých vlastníkov domu, aby boli financované prístavby 11 balkónov z úveru, tak budú financované z úveru.

A teraz polopate.

Tých 33 už existujúcich balkónov má plochu 4 m2.

"..., ak k bytu alebo nebytovému priestoru v dome prilieha podľa § 19 ods. 4 balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy. "

Keby na všetky m2/0,5 € tak spolu 2 € mesačne. Ale? Ale je len 0,5 € mesačne, ročne 6 €. Príklad: úver na dvadsať rokov, teda 120 €. Renovácia, rekonštrukcia, modernizácia jedného z tých 33 balkónov bude stáť 800 €, krát 33, výsledok 26 400 €.

A teraz tvoj charakter, čo na to?

26 400 €, deleno 44, = 600 €, krát 11 = 6 600 €. Tých 6 600 € za opravu zaplatí tých 33 balkónov vám, tým 33 bytom uhradí tých 11 bytov! PREČO? Vy na to nemáte v hlave, či v peňaženke?

:D
OneUp
10.11.22,14:24
Boze, uz zastavte niekto tie 5 m dristy sitka. Alebo zatvorte temu. Chobot prosim ta dovysvetli mu to
100 % hlasov - fertig, finito,amen
sito
10.11.22,14:34
:D

Ty hore stojací, ty tým 11 nechceš postaviť balkóny, ale tých 11 ti musí prispieť na opravu tvojho balkóna, to ti vyhovuje!

Aj tri riadky stačia, ale ani tie nepochopíš, čo s tebou, klesni, kokokles.

:D
OneUp
10.11.22,16:27
Ziadni 11 mi neprispeli na vybudovanie noveho balkona. Zaplatil som si ho v zvysenej kupnej cene bytu. Neporovnaj opravy s pristavbami - derave sitko
sito
10.11.22,17:36
:D

Ty si úd, čo má kôň medzi zadnými nohami.

Dom si zoberie úver, všetky byty ho budú splácať rovnakou sumou 0,50 € na 1 m2. Tým 11 sa z neho neposkytne nič na opravu, úpravu, obnovu, modernizáciu, rekonštrukciu, atď. lebo balkón nemajú. Ďalším 32 a aj tebe obnovia z FPÚaO na ktorý prišli peniaze z úveru, tvoj balkón, teda aj z peňazí, ktoré do fondu dalo aj tých 11 bytov.

Kurva, prečo si 33 vlastníkov bytov neuhradí obnovu svojich balkónov, alebo aspoň ty zo svojej peňaženky, však je tvoj, ty si si ho kúpil, nie tí susedia, ktorí balkón nemajú. Ale tých 33 chce, aby tie obnovy, balkónov boli uhradené z úveru cez FPÚaO.

O tom, čo sa bude robiť z FPÚaO rozhoduje hlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov domu.

O tom či sa zoberie na to úver rozhodujú 2/3 všetkých vlastníkov domu.

Veď aj p. JUDr. to tak vysvetlila. Nemáš na to, nemáš, čo už?

:D
OneUp
10.11.22,18:06
A co by mi mali asi tak " opravovat " na balkone ? Pripadne opravy balkonov / ziadne sme nemali / si platime sami, pretoze o balkon mame navysenu celkovu plochu bytu. Uver mal byt nie na opravu, ale na vystavbu 11 balkonov. Tym 11 by sme zaplatili vystavbu balkonov z uveru, ktory by sa splacal z navysenia FO o 0,50 €
Hlasoval som proti, ziadne balkony sa nebudu pristavbovat
Koniec balkonov aj diskusii. Nepi uz tolko, vidim ta uz dvojmo / he he he /
sito
10.11.22,18:40
:D

Noo, keď už vidíš dvojmo, treba isť očnému, A možno ti stačí len vytriezvieť.

Toto si sa pýtal.

"V nasom bloku prebieha priprava obnovy bytoveho domu..Vlastnici 11 bytoch ziadaju, aby v ramci obnovy sa im pristavili balkony. Vraj zo SFRB. Lenze uver SFRB splacaju vsetci vlastnici bytov. Kolko % vlastnikov musi suhlasit s touto nehoraznou poziadavkou ?

Na tú obnovu máte peniaze na FPÚaO, na tú nepotrebujete úver z ŠFRB, len na tých 11 balkónov si chcel dom zobrať úver? Na obnovu 33 balkónov nie?

Ty tvrdý.

:D
OneUp
10.11.22,18:49
1 . Uver zo SFRB je na celkovu obnovu domu

2. 11 ziadaju aby sa do obnovy bloku pridala aj pristavba balkonov pre nich

3. Na to bol potrebny 100 % suhlas. Ja som nesuhlasil . Pristavba balkonov je pase. Bude sa obnovovat blok pre vsetkych

Ty zmäknuta kotrba
sito
10.11.22,19:04
:D

Dobre píšeš.

"Bude sa obnovovat blok pre vsetkych" "Uver zo SFRB je na celkovu obnovu domu"

No konečne vypadol z teba kus pravdy, to ostatné, čo tu z teba vyšlo, vyšlo tvojím konečníkom, nie z tvojej hlavy.

Teda aj na obnovu tých vašich 33 balkónov, či obnovu tých si budú platiť tí, ktorí ich využívajú len vo svoj prospech? Alebo si ich necháte v pôvodnom stave, keď sú, akože vaše?

A môžeš napísať koľko z tých 32 hlasovalo ako ty? Ak ani jeden, tak nie sú taký ... ako si ty.

:D
OneUp
10.11.22,20:13
Obnvu nasich balkonov budeme platit my 33. Pretoze o balkony mame vacsi vymer bytu .- a teda aj viac zaplaime do FO. Napokon hlasovanie dopadlo 33:11, v prospech toho, ze im nebudeme platit pristavbu balkonov
Vycuraj sa, daj si pampersky, pomodli sa a sup do postielky. Rozlucil si sa uz na " co ma potesilo" , tak aj tu zbohom
Chobot
11.11.22,10:15
Myslím, že už bolo všetko povedané. Hlasovanie už bolo, máme info, ako dopadlo. Diskusia už zachádza do osočovania, preto si myslím, že tému je možné uzatvoriť. Uzatváram .