Alivia
05.10.22,14:21
Daň z nehnuteľností. V 04/2021 sme predali na dedine dom. Opakovane nám posielajú výmer za daň z nehnuteľností za celý rok. Žiadala som ich, aby to rozpočítali alikvotnou čiastkou na jednotlivé mesiace, aby sme to zaplatili obaja s novým majiteľom. Súhlasili. Dnes mi prišla výzva opätovne zaplatiť celú sumu za rok 2021. Ako mám postupovať? Ďakujem. Mám si sama vypočítať alikvotnú čiastku a tak im to zaplatiť?
tigy
05.10.22,12:53
Daň z nehnuteľnosti sa platí za celý rok, nerozpočítava sa, t.j. aj keď ste dom predali v 04/2021, daňová povinnosť vám zaniká až 31.12.2021. Obec vám to nemôže rozpočítať, maximálne sa vy súkromne môžete dohodnúť s novým majiteľom, že vám alikvotnú časť preplatí...

Zánik daňovej povinnosti
Daňová povinnosť zaniká 31. decembra toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľností.

Teda, ak daňovník ako vlastník nehnuteľnosti v priebehu roku 2020 nehnuteľnosť napr. predal, správcovi dane z nehnuteľností v priebehu roku 2020 nič neoznamoval, ale podá čiastkové priznanie k zániku daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností až v roku 2021, a to najneskôr v lehote do 31. januára 2021, resp. 1. 2. 2021.

Ak daňovník predal nehnuteľnosť v decembri 2020 a vklad do katastra nehnuteľností bude povolený až v priebehu zdaňovacieho obdobia roku 2021 (napr. 1. 2. 2021), na účely zákona o miestnych daniach sa na celé zdaňovacie obdobie roku 2021 ešte považuje za daňovníka, správca dane z nehnuteľností mu vyrubí daň rozhodnutím na celé zdaňovacie obdobie roku 2021.

Daňovník podá do 31. januára 2022 čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností.

Zjednodušene povedané, daň na celý rok platí ten, kto je 1.1. vlastníkom (v katastri).

https://www.podnikajte.sk/dan-z-nehnutelnosti/dan-z-nehnutelnosti-priznanie-2021
buchač
05.10.22,13:57
Žiadala som ich, aby to rozpočítali alikvotnou čiastkou na jednotlivé mesiace, aby sme to zaplatili obaja s novým majiteľom.
============
Amen tma....
Chobot
05.10.22,14:05
Kto súhlasil s rozpočítaním? Nový majiteľ? Tak sa vyrovnajte vy dvaja osobne - nech ti zaplatí alikvotnú časť. Správca dane s tým nemohol súhlasiť, také niečo mu legislatíva neumožňuje.