EvaK151
05.10.22,14:41
Dobrý deň, do 31.8.2022 som bola študentkou VŠ, nikdy som nebola oficiálne zamestnaná a momentálne som v 30. týždni tehotenstva (termín mám 14. decembra). Na aké príspevky mám právo? Máte niekto prosím skúsenosti so situáciou ako ja?
Mila123
05.10.22,12:44
a od 01 09 2022 ste v evidencii na UPSVaR? do 31 08 2022 ste nežiadala VŠ o tehotenské? tehotenské vyplácajú aj VŠ od 13. týždňa tehotenstva.......https://www.minedu.sk/tehotenske-stipendium/
EvaK151
05.10.22,13:03
Áno, to som zistila až teraz, takže na tehotenské štipendium už právo nemám, ak som to dobre pochopila. Na UPSVaR som sa registrovaná ako nezamestnaná od septembra.
EvaK151
05.10.22,13:09
Mala som taktiež poberať čiastočný invalidný dôchodok, o ktorý som chcela zažiadať, no na poslednom vyšetrení lekárka usúdila, že sa môj zdravotný stav sa zázračne zlepšil (nemám jednu obličku, ako následok rakoviny a často odpadávam + mám problémy so sluchom na ľavé ucho a ľavým kolenom po úraze spred 10 rokov). Takže momentálne som v situácii, kedy sa môj celoživotne zlý zdravotný stav podľa lekárov zázračne zlepšil a nemám právo na nič.
Mila123
05.10.22,13:16
prečo Vám nevzniká právo na tehotenské štipendium? (nemám osobnú skúsenosť), ale určite nie je nárok premlčaný , mať dávku z bývalej VŠ , overte si túto skutočnosť
Mila123
05.10.22,13:23
Tehotenské štipendium sa priznáva od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola podaná žiadosť. .....a žiadosť nebola podaná, tak nárok nevzniká........ otec dieťaťa nepracuje? z čoho žijete?
Katy a R
05.10.22,13:48
keďže už je október - a si v 30. týždni - študentka už nie si - tak tehotenské štúdium podľa mňa nemôže byť ... cit z § 96b - "Tehotnej študentke, ktorá má trvalý pobyt v Slovenskej republike a nemá nárok na výplatu tehotenského,49abaa) sa v období od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom priznáva tehotenské štipendium...."

Nárok na dávku zo SP takisto nie - lebo nemáš žiadne nemocenské poistenie.

Odo dňa narodenia dieťatka budeš mať nárok (z UPSVaR) na rodičovský príspevok (mesačne), prídavok na dieťa (mesačne), príspevok pri narodení dieťaťa (jednorazovo)
tu si pozri https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina-2/socialne-veci/davky-pre-rodiny-s-detmi/vzory-ziadosti-potvrdenia-formulare.html?page_id=696884
....
no a čo sa týka inv dôchodku - keďže nemáš žiadne sociálne poistenie - tak klasický ID by nebol aj pri zlom zdravotnom stave. Do úvahy by prichádzal len ID z mladosti - to neviem, či sú splnené podmienky- pozri tu:
zz/2003-461/70/2
veronikasad
05.10.22,14:33
kolko máš rokov ? Bývaš sama alebo s rodičmi, priatelom ?
EvaK151
05.10.22,16:19
Mám 22 rokov, otec dieťaťa je zamestnaný, sme manželia, prerábame dom a všetky naše úspory idú momentálne do domu. Ja viem, nemali sme mať dieťa tak skoro, mala som sa po škole zamestnať, mali sme dlhšie šetriť... Ale situácia je aká je a aj keď nám rodičia aj svokrovci vedia finančne do istej miery pomáhať, takže sa na mizinu nedostaneme, ale predsalen by som rada vedela, či je možné nejaký príspevok okrem rodičovského dostávať aj v mojej situácii. Predsalen peniaze navyše sa pri dieťati budú hodiť.
Mila123
05.10.22,16:39
odo dňa pôrodu Vám štát dá rodičovský príspevok, ten bude znížený cca 270,- € mesačne , nič viac
veronikasad
05.10.22,16:54
Myslela som na dávku v hmotnej núdzi, ale tá v tvoj situacii neprichádza do úvahy. Možno by pomohlo nájsť si zamestnanie a pokiaľ máš rizikové tehotenstvo, PN-ka až do skončenia šestonedelia. Narok na nižší rodičovský príspevok budeš mať až od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí.