sbr
09.10.22,10:41
Dobrý deň.
Mám otázku, FO/SZCO plánuje bezodplatne výpožičať byt SRO (vlastník je FO nie je v obchodnom majetku). Využila by sa zmluva o výpožičke medzi FO a SRO.

Táto SRO by následne prenajímala túto nehnuteľnosť. Ak sa SRO zaviaže, že bude uhrádzať náklady, ktoré má FO ako vlastník nehnuteľnosti (správca domu, teplo, ...) predpokladám, že to budú pre FO iné príjmy.

Započítavajú sa tieto "iné príjmy" do obratu ktorý musí SZČO/FO sledovať kvôli povinnej registrácia DPH?

Ďakujem,
Cieľom tohto modelu je prenajímať byť vo vlastníctve FO pomocou SRO, aby sa FO nemusela stať platiteľom DPH kvôli príjmu z prenájmu.
sbr
09.10.22,09:47
Nakoľko SZČO má v súčasnosti obraty na úrovni 48000. Dodatočné príjmy z potencionalneho prenájmu by mali taktiež spadať do sledovania obratu za účelom DPH. A SZCO sa nechce stať platcom DPH kvôli uplatňovaniu paušálnych výdavkov.
sbr
09.10.22,12:20
Dobrý deň.
Ďakujem za odpoveď vychádzam z toho, že pokiaľ bude FO podávať daňové priznanie typu B tak bude uvádzať príjem zo živnosti a taktiež z prenájmu.
A podľa https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/registracna-povinnost-pre-dph#PovinnaRegistracia ak dosiahne FO obrat väčší ako ... musí sa povinne registrovať ako platca DPH.
Ak sa mýlim kľudne ma opravte v tejto úvahe - mne to takto vysvetlila účtovníčka.
Ďakujem
sbr
09.10.22,19:20
A poprosím vás, ako mám rozumieť tomu že zákon o DPH definuje i FO ako zdaniteľnu osobu v prípade príjmu peňazí z prenájmu a tieto prostriedky sú teda zahrnuté do obratu. Nakoľko do obratu FO sa počítajú i príjmy z podnikania (§ 6) po prekročení obratu (49 790 eur) je povinná FO sa registrovať za platiteľa DPH.
Aby ste mi rozumeli, ja nerozporujem to čo ste napísali len hľadám paragraf/výklad o ktorý sa viem oprieť.
Ďakujem
marjankaj
09.10.22,21:23
kn-alka
10.10.22,04:29
ivka, sleduje sa aj obrat z prenájmu, aj keď nie je na živnosť
kn-alka
10.10.22,04:31
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/najom-nehnutelnosti

Kedy vzniká povinnosť registrovať sa za platiteľa DPH
Ak sa občan z titulu prenájmu nehnuteľnosti stane zdaniteľnou osobou, musí si sledovať obrat pre účely registrácie za platiteľa DPH, aby vedel, či má povinnosť sa zaregistrovať za platiteľa DPH. Ak dosiahne obrat 49 790 eur za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, je povinný podať žiadosť o registráciu za platiteľa DPH (obrat sa nesleduje za kalendárny rok, t.j. od 1.1. do 31.12, ale každý mesiac si zdaniteľná osoba napočíta obrat za posledných 12 mesiacov – napr. od 2/2019 do 1/2020; od 3/2019 do 2/2020; a pod.). Ak občan ako zdaniteľná osoba dosiahne obrat 49 790 eur skôr ako za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, napr. už za 2 alebo 3 po sebe idúce kalendárne mesiace, je povinný podať žiadosť o registráciu za platiteľa už v nasledujúcom mesiaci po dosiahnutí obratu. Žiadosť sa podáva do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahol obrat.
sbr
10.10.22,04:45
Ďakujem za potvrdenie, to znamená že moja úvaha je správna. A FO/SZČO by sa stal platiteľom DPH po tom, ako by začal prenajímať nehnuteľnosť.
Ak sa vrátim ku mojej pôvodnej otázke a teda, FO bezodplatne výpožičia nehnuteľnosť SRO. Pričom SRO sa zaviaže že FO bude platiť za náklady spojené s nehnuteľnosťou (správca bytu, energie). Tieto platby budú pre FO "iný príjem", budú sa tieto platby započítať i do obratu, ktorý je potrebné sledovať za účelom registrácia DPH?

Ďakujem
kn-alka
10.10.22,05:01
áno, aj tie platby treba sledovať ako príjem
sbr
10.10.22,06:24
Ďakujem za odpoveď