ivti
30.09.06,01:22
Ak SZČO vykoná v priebehu roka osobné vklady, je v poriadku ak sa napr. na konci roka urobí vrátenie osobného vkladu jednou sumou?Ak áno, zaúčtuje sa to ako osobná spotreba alebo osobný vklad s mínusovou sumou alebo ako výdavok neovplyv.ZD?Ďakujem.
beroun
30.09.06,00:42
Predpokladám, že sa jedná o peňažné vklady.
Prvá otázka - je to v poriadku. V priebehu roka je vhodné ich vracať najmä z dôvodu zbytočne vysokého zostatku v pokladnici.
Druhá otázka - osobný vklad (zvykne sa používať starý pojem vklad podnikateľa) sa účtuje ako príjem neovplyvňujúci ZD. Vrátenie (zvykne sa používať starý pojem osobná spotreba podnikateľa) sa účtuje ako výdavok neovplyvňujúci ZD.
apo
02.10.06,08:05
Predpokladám, že sa jedná o peňažné vklady.
Prvá otázka - je to v poriadku. V priebehu roka je vhodné ich vracať najmä z dôvodu zbytočne vysokého zostatku v pokladnici.
Druhá otázka - osobný vklad (zvykne sa používať starý pojem vklad podnikateľa) sa účtuje ako príjem neovplyvňujúci ZD. Vrátenie (zvykne sa používať starý pojem osobná spotreba podnikateľa) sa účtuje ako výdavok neovplyvňujúci ZD.

V účtovníctve rozlišujem osobnú spotrebu a výber vkladu.

Ak ide pokladnica do mínusu je nutné urobiť vklad. Tento vklad sa zapíše do evidencie záväzkov. V priebehu roka moji klienti musia mať výber na osobnú spotrebu a až potom účtujem výber osobných vkladov a zníženie záväzkov. Osobná spotreba by sa mala priblížovať k rozdielu medzi daňovými príjmami a daňovými výdavkami.

Samozrejme vždy sa urobí kompromis medzi výberom na osobnú spotrebu a výberom vkladov vo vzťahu k hospodárskemu výsledu aby účtovníctvo dobre vyzeralo.

apo
účtovník 007
02.10.06,08:17
V účtovníctve rozlišujem osobnú spotrebu a výber vkladu.

Ak ide pokladnica do mínusu je nutné urobiť vklad. Tento vklad sa zapíše do evidencie záväzkov. V priebehu roka moji klienti musia mať výber na osobnú spotrebu a až potom účtujem výber osobných vkladov a zníženie záväzkov. Osobná spotreba by sa mala priblížovať k rozdielu medzi daňovými príjmami a daňovými výdavkami.

Samozrejme vždy sa urobí kompromis medzi výberom na osobnú spotrebu a výberom vkladov vo vzťahu k hospodárskemu výsledu aby účtovníctvo dobre vyzeralo.

apo
Viacerým veciam dobre nerozumiem...

Osobná spotreba by sa mala priblížovať k rozdielu medzi daňovými príjmami a daňovými výdavkami.
Prečo? Môže predsa peniaze nechávať vo firme, ak ho má kto živiť.

Tento vklad sa zapíše do evidencie záväzkov.
Prečo? Veď on je fyzická osoba. Osobný vklad podnikateľa nemôže ovplyvniť výšku záväzkov-výkaz o príjmoch majetku a záväzkoch. To bude na konci roka dlhovať FO sama sebe?
Možno sa zle pýtam, ale naozaj nerozumiem.
Zdeni
02.10.06,10:26
Viacerým veciam dobre nerozumiem...

Osobná spotreba by sa mala priblížovať k rozdielu medzi daňovými príjmami a daňovými výdavkami.
Prečo? Môže predsa peniaze nechávať vo firme, ak ho má kto živiť.

Tento vklad sa zapíše do evidencie záväzkov.
Prečo? Veď on je fyzická osoba. Osobný vklad podnikateľa nemôže ovplyvniť výšku záväzkov-výkaz o príjmoch a záväzkoch. To bude na konci roka dlhovať FO sama sebe?
Možno sa zle pýtam, ale naozaj nerozumiem.
Súhlasím. Osobný vklad podnikateľa nemá čo robiť vo výkazoch - záväzkoch.
apo
02.10.06,10:27
Viacerým veciam dobre nerozumiem...

Osobná spotreba by sa mala priblížovať k rozdielu medzi daňovými príjmami a daňovými výdavkami.
Prečo? Môže predsa peniaze nechávať vo firme, ak ho má kto živiť.

Tento vklad sa zapíše do evidencie záväzkov.
Prečo? Veď on je fyzická osoba. Osobný vklad podnikateľa nemôže ovplyvniť výšku záväzkov-výkaz o príjmoch a záväzkoch. To bude na konci roka dlhovať FO sama sebe?
Možno sa zle pýtam, ale naozaj nerozumiem.

Váš príspevok je obrazom tzpického postoja živnostníkov na Slovensku. Je nesprávny. Dlhovať sám sebe nie je celkom možné v súvislosti s podnikaním. To sa potom dostaneme do kurióznych situácií, ako keď pán nemenovaný minister dokazoval svoju solventnosť výhrami v lotérii.

Všetko môže fingovať tak ako sa domnievate až do dobz keď sa utrhne uho na krčahu s ktorým chodíte pre vodu.

V Porade sme na túto tému mali viac diskusií, skúste sa v nich trochu pobzerať a najdete viacero zdôvodnení, že to čo som poradil je v súlade so zásadami vedenia účtovníctva a hlavne korektnosti.

apo
Jana Acsová
02.10.06,11:35
Váš príspevok je obrazom tzpického postoja živnostníkov na Slovensku.
Tak skúsim pridať aj svoj (som aj živnostník a to od roku 1992) .-)

V účtovníctve rozlišujem osobnú spotrebu a výber vkladu.
Ak ide pokladnica do mínusu je nutné urobiť vklad. Tento vklad sa zapíše do evidencie záväzkov.Aj keď by som vedela dať aj inú odpoveď, teraz sa zameriam týmto smerom:
Čo rozumieme pod pojmom vklad? Prečo by musel byť vklad predmetom vrátenia? Ak niečo vkladám, tak spravidla za účelom, aby to bolo využité tam, kde to chcem využiť a nie preto, aby som to napríklad vzápätí vybral.
V tomto prípade si myslím, že k uvádzanému postupu nás zvádza aj triedenie položiek, ktoré nám ekonomické softvéry ponúkajú. Ale tu by sa malo jednať hlavne o vecnú stránku a ja by som sa na vklad pozrerala "ako na vklad" a nie ako na pôžičku a teda na nejaký záväzok.

P.S.:
Veď ak mi chýba v pokladni, tak nakoniec prečo vklad? Veď ak bola osobná spotreba, tak táto sa môže aj vrátiť, keď to podnikateľovi nevychádza. Takže .-)
S úsmevom hor sa do účtovania osobnej spotreby a vkladov. A nemyslím si, že je to zrovna nejaký záväzok. Je to iba následné riešenie problémov, lebo aj pokladňa SZČO je predsa len špecifický problém a namiesto kasičky máme plno vreciek fyzickej osoby. Však? Takže ak sa nám takýto problém vyskytne, je to preto, lebo FO si málokedy uvedomuje, že o firemných peniazoch je potrebné aj účtovať a zachovať vyváženú bilanciu bez extrémov, akými je napríklad permanentný mínus v pokladni.
renča1
02.10.06,11:40
Čo rozumieme pod pojmom vklad? Prečo by musel byť vklad predmetom vrátenia? Ak niečo vkladám, tak spravidla za účelom, aby to bolo využité tam, kde to chcem využiť a nie preto, aby som to napríklad vzápätí vybral.
V tomto prípade si myslím, že k uvádzanému postupu nás zvádza aj triedenie položiek, ktoré nám ekonomické softvéry ponúkajú. Ale tu by sa malo jednať hlavne o vecnú stránku a ja by som sa na vklad pozrerala "ako na vklad" a nie ako na pôžičku a teda na nejaký záväzok.


Presné a výstižné.:)
Zdeni
02.10.06,12:16
Váš príspevok je obrazom tzpického postoja živnostníkov na Slovensku. Je nesprávny. Dlhovať sám sebe nie je celkom možné v súvislosti s podnikaním. To sa potom dostaneme do kurióznych situácií, ako keď pán nemenovaný minister dokazoval svoju solventnosť výhrami v lotérii.

Všetko môže fingovať tak ako sa domnievate až do dobz keď sa utrhne uho na krčahu s ktorým chodíte pre vodu.

V Porade sme na túto tému mali viac diskusií, skúste sa v nich trochu pobzerať a najdete viacero zdôvodnení, že to čo som poradil je v súlade so zásadami vedenia účtovníctva a hlavne korektnosti.

apo
Takéto navyšovanie záväzkov, nie je moc najšťastnejšie. Ak sa to dá do výkazu, môže to aj uškodiť./Práve sme odovzdávali leasingovej spoločnosti na posúdenie výkazy z 2005. Klient chce brať na leasing obrábacie centrá. Okrem obratu, DZ, ich zaujímala aj kolónka - záväzky. No neviem si predstaviť, keby som mu tam prihodila ten 1,1mil. čo vložil do pokladne. Asi by mi poďakoval.:rolleyes: / - môj názor.
apo
02.10.06,19:09
Tak skúsim pridať aj svoj (som aj živnostník a to od roku 1992) .-)
Aj keď by som vedela dať aj inú odpoveď, teraz sa zameriam týmto smerom:
Čo rozumieme pod pojmom vklad? Prečo by musel byť vklad predmetom vrátenia? .....

P.S.:
Veď ak mi chýba v pokladni, tak nakoniec prečo vklad? Veď ak bola osobná spotreba, tak táto sa môže aj vrátiť, keď to podnikateľovi nevychádza. Takže .-) ....
.

Na podporu mojej predstavy o účtovaní pohybu hotovosti v účtovnej jednotke použiejem tieto argumenty.
1. Domnievam sa, že v zásade medzi jednoduchým a podvojným účtovníctvom nie je rozdiel. Teoreticky platí, že rozdiely sa zmažú pri ukončení podnikania.
2. Ako sa dostanú peniaze do podvojného účtovníctva.
Ako úhrada pohľadávok alebo ako vklad alebo ako úver. Vklad, úver alebo pohľadávka majú svoje účtovné súvsťažnosti.
3. Ako sa dostanú peniaze do jednoduchého účtovníctva.
Ako úhrada pohľadávok alebo ako vklad alebo ako úver.
Zdroj prísunu hotovosti je zhodný s podvojným účtovníctvom. SÚVSŤAŽNOSTI sú nahradené pomocnými knihami: Kniha záväzkov a kniha pohľadávok.

Voči týmto argumentom je ťažko niečo namietať, je to tak a predpisuje to aj usmernenie pre vedenie jednoduchého účtovníctva.

NO a nech mi odpustia všetci tí čo si hovoria živnostníci a desať rokov za sebou idú do straty, vykazujú zásoby 2 milióny vo výpočtovej technike s obrátkovosťou zásob 3 roky a súsatvne sú v nadmerných odpočtoch DPH.

Tento stav je nie dôsledkom nedostatku peňazí ale dôsledkom trvalo krátených tržieb v hotovosti. Ak daňová kontrola takejto firme prejde bez ujmy je to len preto, že daňový úradnik nechce robiť problémy a len otázka času keď správcovia dane pôjdu po takýchto neduhoch.

Ja som toho názoru, že si tu máme radiť ako čistým spôsobom docieliť požadovaných efektov a hlavne spôsobom, ktorý nie je odvalovaním nejakého bremena do budúcnosti. ROBENIE OPAKOVANÝCH vkladov do pokladne s odôvodnením, že ak ma má kto živiť tak môžem, je len válanie stále väčšieho bremena pred sebou.

apo
apo
02.10.06,19:21
Takéto navyšovanie záväzkov, nie je moc najšťastnejšie. Ak sa to dá do výkazu, môže to aj uškodiť./Práve sme odovzdávali leasingovej spoločnosti na posúdenie výkazy z 2005. Klient chce brať na leasing obrábacie centrá. Okrem obratu, DZ, ich zaujímala aj kolónka - záväzky. No neviem si predstaviť, keby som mu tam prihodila ten 1,1mil. čo vložil do pokladne. Asi by mi poďakoval.:rolleyes: / - môj názor.

K tomuto príspevku musím povedať len to, že naozaj účtovná jednotka, ktorá potrebovala vklady za 1,1 milióna, ktoré nie sú vyrované prírastkom majetku je dôsledkom zlého hospodárenia a je riskantné takejto účtovnej jednotke poskytnúť ďalšie zdroje na dlh.

ALE ak za 1,1 milióna je nadobudnutý majetok a z tohoto majetku idú odpisy je to obrazom toho, že účtovná jednotka pracuje, má vysoké odpisy a ešte ak je hospodárky výsledok v plusových číslach je to signál toho že účtovná jednotka znesie zaťaženie úverom alebo lízingom. Banky a lízingové spoločnosti vedia prečo požadujú údaje. Ak niekto zatajuje skutočnosti, ktoré sa v účtovnej jednotkue udiali sa dopúšťa úverového podvodu.

apo
Zdeni
02.10.06,20:21
K tomuto príspevku musím povedať len to, že naozaj účtovná jednotka, ktorá potrebovala vklady za 1,1 milióna, ktoré nie sú vyrované prírastkom majetku je dôsledkom zlého hospodárenia a je riskantné takejto účtovnej jednotke poskytnúť ďalšie zdroje na dlh.

ALE ak za 1,1 milióna je nadobudnutý majetok a z tohoto majetku idú odpisy je to obrazom toho, že účtovná jednotka pracuje, má vysoké odpisy a ešte ak je hospodárky výsledok v plusových číslach je to signál toho že účtovná jednotka znesie zaťaženie úverom alebo lízingom. Banky a lízingové spoločnosti vedia prečo požadujú údaje. Ak niekto zatajuje skutočnosti, ktoré sa v účtovnej jednotkue udiali sa dopúšťa úverového podvodu.

apo
Neviem o akom podvode hovoríš.:eek: Pripni mi sem číslo zákona, ktorý obchádzam tým, že nedávam vklady do záväzkov a teda do výkazov - majetok-záväzky. Podvodu sa môžeš dopúšťať tým, že obchádzaš zákon - konáš protizákonne. Takže....:rolleyes: ?
účtovník 007
02.10.06,21:45
Na podporu mojej predstavy o účtovaní pohybu hotovosti v účtovnej jednotke použiejem tieto argumenty.
1. Domnievam sa, že v zásade medzi jednoduchým a podvojným účtovníctvom nie je rozdiel.
apo

No ja sa domnievam, že medzi JU a PU je poriadny rozdiel. JU pokladám za "nepodarok". A hlavný rozdiel vidím v tom, čo je základom dane.


Teoreticky platí, že rozdiely sa zmažú pri ukončení podnikania.
apo

Skutočne sa zmažú iba teoreticky. FO ručí celým majetkom a dlhov sa nezbaví do konca života a PO sa už na druhý deň po likvidácii môže usmievať na tento svet.


2. Ako sa dostanú peniaze do podvojného účtovníctva.
Ako úhrada pohľadávok alebo ako vklad alebo ako úver. Vklad, úver alebo pohľadávka majú svoje účtovné súvsťažnosti.
3. Ako sa dostanú peniaze do jednoduchého účtovníctva.
Ako úhrada pohľadávok alebo ako vklad alebo ako úver.
Zdroj prísunu hotovosti je zhodný s podvojným účtovníctvom. SÚVSŤAŽNOSTI sú nahradené pomocnými knihami: Kniha záväzkov a kniha pohľadávok.

Voči týmto argumentom je ťažko niečo namietať, je to tak a predpisuje to aj usmernenie pre vedenie jednoduchého účtovníctva.
apo

Ak chceš osobný vklad podnikateľa FO chápať ako záväzok jeho firmy voči nemu, tak potom výber na osobnú spotrebu by mal byť pohľadávkou voči FO a evidovať sa v knihe pohľadávok. Ak ktokoľvek si vyberie penieze z pokladne PO ,tak to eviduješ ako pohľadávku voči nemu. Nie? A nejväčší rozdiel je, že podnikateľ od PO dostane peniaze z účtovníctva ako mzdu za prácu pre spoločnosť, ale FO nemá mzdu za svoju prácu.


NO a nech mi odpustia všetci tí čo si hovoria živnostníci a desať rokov za sebou idú do straty, vykazujú zásoby 2 milióny vo výpočtovej technike s obrátkovosťou zásob 3 roky a súsatvne sú v nadmerných odpočtoch DPH.
apo

Áno, aj takí sú. Tiež ich nepokladám za podnikateľov.



Ja som toho názoru, že si tu máme radiť ako čistým spôsobom docieliť požadovaných efektov a hlavne spôsobom, ktorý nie je odvalovaním nejakého bremena do budúcnosti.
apo

Ale tu nikto neradí nič nečisté, nevšimla som si ani v jednom príspevku. A nútiť podnikateľa FO do výberov na osobnú spotrebu nie je potrebné. Oni aj tak zväčša nie berú, ale nosia do firmy.


ROBENIE OPAKOVANÝCH vkladov do pokladne s odôvodnením, že ak ma má kto živiť tak môžem, je len válanie stále väčšieho bremena pred sebou.
apo

S tým môžem iba súhlasiť, aj keď vkladať nie je zakázané a vyberať prikázané.
apo
02.10.06,22:11
Neviem o akom podvode hovoríš.:eek: Pripni mi sem číslo zákona, ktorý obchádzam tým, že nedávam vklady do záväzkov a teda do výkazov - majetok-záväzky. Podvodu sa môžeš dopúšťať tým, že obchádzaš zákon - konáš protizákonne. Takže....:rolleyes: ?
Zákon o účtovníctve:
§6 Účtovná jednotka je povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi.
§7 Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú prtedmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

Ak sa porušuje §6 potom sa dostáva účtovná jednotka do pozície spomenutého pána ministra, ktorý dokazoval výšku svojho majetku výhrami v lotériách. Analógia je v tom, že majetok bol úctyhodný, ale zdroj financovania na obstaranie majetku nebol. V evidencii výdavkov boli všetky doklady na nákup hodnôt, ale pánovi ministrovi chýbali doklady a evidencia o tom odkiaľ bral peniaze na nákup majetkových hodnôt. Myslím si, že každý súdny človek na Slovensku vedel, že pán minister kľučkuje a že mal príjmy ktoré neprešli daňovým priznaním.

Aby som sa vrátil k podnikateľom ktorí opakovane robia hotovostné vklady do pokladne a nikde v účtovníctve nezaznamenajú skutočnosť, že vklad realizovali. Títo podnikatelia nakupujú hodnoty na ktoré nezarobili a vo väčšine prípadov ak príde na lámanie chleba ani nedokážu zdôvodniť odkiaľ zobrali peniaze na vklady do pokladne.

A takto sa dostaneme na §7, ktorý nám prikazuje viesť účtovníctvo tak aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú prtedmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

Chce niekto tvrdiť, že ak bol realizovaný vklad 1,1 milióna SK do podnikania a tento vklad nie je podchytený v záväzkoch, že vedie účtovníctvo v súlade s §7 zákona o účtovníctve.

Zdeni, stále sa domnievaš, že ak dlhodobo a systematicky a s plným vedomím niekto skresľuje finančnú situáciu účtovnej jednotky, že sa nedopúšťa podvodu a naviac ak toto vylepšovanie finančnej situácie je robené za účelom získania úveru, alebo lízingu?

Si presvedčená o tom, že ten účtovník, ktorý vylepšil finančnú situáciu účtovnej jednotky a je podpísaný na výkazoch z účtovnej uzávierky na základe ktorých ÚJ dostala úver alebo lízing sa nemôže dostať do problémov za úverový podvod ak veritelia budú žalovať účtovnú jednotku?

Ja osobne som bol už v kontakte s vyštrovateľmi z polície 2x v súvislosti dlhmi mojich bývalých klientov. V obidvoch prípadoch som ukončil poskytovanie služieb skôr ako mohli mňa zatiahnuť do svojich machinácií. Súdni znalci potom skúmajú ako bol vykazovaný satav majetku a záväzkov. V takýchto kritických situáciách potom účtovník zistí kde sú hranice po ktoré sa dá ísť a kde je to už naozaj podvod.

V prvom príspevku som uviedol, že hľadám kompromis medzi vkladmi a výbermi vkladov a osobnou spotrebou. Ak zistím na základe obratu zásob, že vklady nie sú z nedostatku finančných prostriedkov, ale z krátenia tržieb tak od takého účtovníctva idem preč, lebo podnikateľ podvádza a ja ako účtovník ak zakrývam tento podvod tým, že nezaznamenám vklady do knihy záväzkov tak podvádzam tiež.

Ešte dodám, že účtovníci sa radi vyhovoríme na to, že my účtujeme len to čo nám podnikateľ dá k zaúčtovaniu, že my za jeho podvody nenesieme zodpovednosť. Áno je to pravda pokiaľ hovoríme o dokladoch, ktoré dostaneme k zaúčtovaniu. LENŽE žiadny podnikateľ sa nestará o to či účtovník urobí zápis do knihy záväzkov ak bol vklad. Poväčšine ani ten vklad neurobí podnikateľ, my účtovníci zistíme, že pokladňa ide do mínusu a požadujeme vyhotoviť pokladničný doklad o vklade, alebo ho urobíme rovno my, aby sme nezaťažovali nášho klienta. No a rozhodnutie či zapíšeme vklad do záväzkov alebo nie je na pleciach účtovníka a keď príde nato, že kto urobil podvod tak to nebude podnikateľ, ale naozaj účtovník.


apo
apo
02.10.06,22:34
Pre účtovníka 007,

Ja jednoduché účtovníctvo nemám ozaj rád, robím ho lebo len z firiem na podvojnom účtovníctve by som finančne nevyšiel.

Ale na podobnosti princípu PÚ a JÚ trvám a domnievam sa, že dobre robiť jednoduché účtovníctvo môže len ten kto ozaj porozumel podvojnému účtovníctvu.

apo
Zdeni
02.10.06,22:54
Zákon o účtovníctve:
§6 Účtovná jednotka je povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi. - jasné, vystavím PPD vklad peň. prostriedkov.
§7 Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú prtedmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

Ak sa porušuje §6 potom sa dostáva účtovná jednotka do pozície spomenutého pána ministra, ktorý dokazoval výšku svojho majetku výhrami v lotériách. Analógia je v tom, že majetok bol úctyhodný, ale zdroj financovania na obstaranie majetku nebol. V evidencii výdavkov boli všetky doklady na nákup hodnôt, ale pánovi ministrovi chýbali doklady a evidencia o tom odkiaľ bral peniaze na nákup majetkových hodnôt. Myslím si, že každý súdny človek na Slovensku vedel, že pán minister kľučkuje a že mal príjmy ktoré neprešli daňovým priznaním.

Aby som sa vrátil k podnikateľom ktorí opakovane robia hotovostné vklady do pokladne a nikde v účtovníctve nezaznamenajú skutočnosť, že vklad realizovali. - Nerozumiem. Veď vystavia PPD. Či myslíš že zrealizovanie je len dať do záväzkov?Títo podnikatelia nakupujú hodnoty na ktoré nezarobili a vo väčšine prípadov ak príde na lámanie chleba ani nedokážu zdôvodniť odkiaľ zobrali peniaze na vklady do pokladne. - podnikateľ zrušil termínovaný účet v banke. Problém? - nevidím.

A takto sa dostaneme na §7, ktorý nám prikazuje viesť účtovníctvo tak aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú prtedmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

Chce niekto tvrdiť, že ak bol realizovaný vklad 1,1 milióna SK do podnikania a tento vklad nie je podchytený v záväzkoch, že vedie účtovníctvo v súlade s §7 zákona o účtovníctve. - a podľa teba ak to dám do záväzkov tak už nikomu nebude podozrivé, kde ich nabral?

Zdeni, stále sa domnievaš, že ak dlhodobo a systematicky a s plným vedomím niekto skresľuje finančnú situáciu účtovnej jednotky, že sa nedopúšťa podvodu a naviac ak toto vylepšovanie finančnej situácie je robené za účelom získania úveru, alebo lízingu? - stále mi chýba číslo paragrafu, ktorý mi prikazuje dávať vklady do záväzkov. To znamená, že keby som sa aj ako chcela dopúšťať podvodu, nedá sa.

Si presvedčená o tom, že ten účtovník, ktorý vylepšil finančnú situáciu účtovnej jednotky a je podpísaný na výkazoch z účtovnej uzávierky na základe ktorých ÚJ dostala úver alebo lízing sa nemôže dostať do problémov za úverový podvod ak veritelia budú žalovať účtovnú jednotku?
- z čoho by mal mať obavy, že neúčtoval tak ako nikde nekážu? opäť chýba nejaký paragraf.
Ja osobne som bol už v kontakte s vyštrovateľmi z polície 2x v súvislosti dlhmi mojich bývalých klientov. V obidvoch prípadoch som ukončil poskytovanie služieb skôr ako mohli mňa zatiahnuť do svojich machinácií. Súdni znalci potom skúmajú ako bol vykazovaný satav majetku a záväzkov. V takýchto kritických situáciách potom účtovník zistí kde sú hranice po ktoré sa dá ísť a kde je to už naozaj podvod.

V prvom príspevku som uviedol, že hľadám kompromis medzi vkladmi a výbermi vkladov a osobnou spotrebou. Ak zistím na základe obratu zásob, že vklady nie sú z nedostatku finančných prostriedkov, ale z krátenia tržieb tak od takého účtovníctva idem preč, lebo podnikateľ podvádza a ja ako účtovník ak zakrývam tento podvod tým, že nezaznamenám vklady do knihy záväzkov tak podvádzam tiež.
Dala som dopyt na DR. Ak pošlú odpoveď, prilepím. Ale z tvojích príspevkov mi vychádza, že ak to dáme do záväzkov napr. ten 1,1mil. tak už nikoho nebude zaujímať kde sa k ním dostal. To aj ten tvoj spomínaný minister, keby to mal v záväzkoch voči samému sebe tak ťa nezaujíma, kde ich zobral? Tak o čo ti vlastne ide? Myslíš, že tým sa pôvod peňazí "zlegalizuje" keď budú svietiť v záväzkoch voči samému sebe? A ešte nakoniec, je tu veľa príspevkov, ale ani jeden nejak výhradne nesúhlasí s tebou. Myslíš, že sme všetci nejaké čierne duše, zakrývajúce podvody, úniky, machinácie?;) - to len na odľahčenie.
apo
Odpovede sú modrou.
renča1
03.10.06,04:34
§ 9

Zásady pre členenie pohľadávok

a záväzkov

Pohľadávky a záväzky sa členia podľa § 15 ods. 3 písm. c) až g) a § 15 ods. 4 písm. c) až g) zákona. Ak si to vyžaduje charakter činnosti účtovnej jednotky, možno pohľadávky a záväzky členiť podrobnejšie.

§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

Apo, prečítaj si ods.4). Máš tam , že treba evidovať do záväzkov osob.spotrebu? V JÚ sa nemôže evidovať os.spotreba do závazkov. Vklady a výbery sa sledujú hlavne v združení FO medzi jednotlivými účastníkmi združenia.
Jana Acsová
03.10.06,06:52
Skúsme sa ešte raz pozrieť na otázku zadávateľa a povedzme si na rovinu: Už mu bolo odpovedané.

Priebeh ďalšej diskusie neprospieva ani zadávateľovi, ani ďalším prispievateľom.

Záverom:
Nejde o navádzanie k niečomu nekalému, ale k riešeniu zaúčtovania osobnej spotreby ako takej, ako aj vkladu podnikateľa. Zadávateľ nastolil jednoduchú otázku, z ktorej nesrší ani podvod ani obchádzanie právnych predpisov. Je to otázka z praxe.