vienny007
10.10.22,19:05
Dobry den. Chcela by som sa spytat ci je mozne aby priateľovi daroval otec jeho polovicu bytu. Druha polovica patri mame. Ma este surodenca ale ten uz nejaku dobu nejavi o rodicov zaujem. Pripadne ci by mohli rodicia prepisat cely byt na neho bez toho aby mal surodenec narok na byt.
kopretinka
10.10.22,17:09
samozrejme,že môžu,prečo by nemohli.
vienny007
10.10.22,17:15
Ja len ze ci by to nemohol napadnut pri dedicstve..niekto mi to spomínal tak sa radšej pýtam ????
kopretinka
10.10.22,17:27
môže to napadnúť,ale musí tam byť riadny dôvod....ja som v podobnej situácii,vlastním 5/6 bytu,sestra 1/6. Ja som doopatrovala mamu a teraz opatrujem otca.Pôvodne som mala mať celý byt,len mama zomrela skôr,ako sa to stihlo darovať.Sestra nebude mať pádny dôvod,ak by to chcela napadnúť.....nestará sa,nezaujíma sa.....
buchač
10.10.22,17:31
ci by mohli rodicia prepisat cely byt na neho bez toho
=========================
Rodičia si za svojho života môžu robiť so svojím majetkom, čo len chcú...
Kľudne môžu darovať charite, cirkvi...alebo aj trebárs bezdomovcovi...a vy by ste s tým nič nespravili.
ivka70
10.10.22,17:36
Nemoze to napadnut, moze len ziadat zapocitat tento dar do dedicskeho podielu brata. A ten by o to menej zdedil, ak by este bolo co dedit.
Napadnut darovaciu zmluvu moze len darca aj to len v niektorych pripadoch.
vienny007
10.10.22,17:43
Rodicia uz nic viac nemaju takze ak byt prepisu na priatela tak by to malo byt vyriesene ak dobre chapem ????
kopretinka
10.10.22,17:45
Mária27
10.10.22,19:20
započítanie daru pri dedičstve

občiansky zákonník
§ 484
Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20191201#
Oliwa
12.10.22,06:19
Koľko rokov majú rodičia? Sú samostatní alebo potrebujú starostlivosť? Iniciatíva darovať byt vzišla od nich? Z akého dôvodu súrodenec nejaví záujem o rodičov a čo znamená nejakú dobu - mesiace, roky?
Potrebujete si vyriešiť bytovú otázku? Vyzerá to, že Vám na tom byte veľmi záleží, dokonca viac ako Vášmu priateľovi...
kopretinka
12.10.22,07:15
no keď už viac nebude čo dediť,tak hej.
vienny007
12.10.22,07:29
Nie vobec to nie je tak ze by mne zalezalo na tom byte..rodicia su svojpravny a iniciativa vysla z ich strany druhy surodenec nejavi zaujem
ivka70
12.10.22,09:02
aby sa potom priatel ncudoval, deda sa peniaze na uctoch, dedi sa hmotny majetok a tak .... to moze mat dokopy tiez slusnu cenu .....
kopretinka
12.10.22,10:36
pod hmotným majetkom myslíš čo?