mara234
30.09.06,10:17
Prajem príjemný deň. Prepáčte, že zakladám novú tému, ale mám taký špecifický problém a nechcem narúšať iné témy. Prosím o radu niekoho, kto sa dobre vyzná v dôchodkoch.
Začalo to ešte v roku 1993. Zamestnanec zmenil zamestnávateľa v januári 1993. Nejakým nedopatrením ho ten nový zamestn. nahlásil do SP o päť dní neskôr. Čiže má 5 dní výpadok v poistení. Prišlo sa na to teraz, keď požiadal o predčasný dôchodok. Môže mať tých 5 dní vplyv na výšku dôchodku ? Vo výpise zo SP má za celý rok 1993 nulu. Dá sa to nejako napraviť? Budem vďačná za vaše rady. Ďakujem
mara234
02.10.06,10:01
Nikto sa stým ešte asi nestretol, ale ja by som to potrebovala vedieť hlavne kvôli tomu, či má zmysel sa odvolať. Ten problém vznikol nedopatrením. Ak by to výšku dôchodku neovplyvnilo, tak s tým nemusí nič robiť. Ale ak mu to znížilo dôchodok, treba skúsiť napraviť to. Ďakujem
jankasm
02.10.06,10:36
Nikto sa stým ešte asi nestretol, ale ja by som to potrebovala vedieť hlavne kvôli tomu, či má zmysel sa odvolať. Ten problém vznikol nedopatrením. Ak by to výšku dôchodku neovplyvnilo, tak s tým nemusí nič robiť. Ale ak mu to znížilo dôchodok, treba skúsiť napraviť to. Ďakujem

Ak mal pracovnú zmluvu od prvého dňa v mesiaci a zamestnávateľ ho prihlásil až po piatich dňoch, chybu by mal napraviť zamestnávateľ. Len neviem či je to možné toľko rokov dozadu a či vôbec firma ešte existuje.
Asi by som zašla s pracovnou zmluvou na SP a skúsila sa s nimi poradiť čo sa s tým dá robiť. Ten zamestnanec za to predsa nemôže.
VERONIKA6
02.10.06,10:58
Prajem príjemný deň. Prepáčte, že zakladám novú tému, ale mám taký špecifický problém a nechcem narúšať iné témy. Prosím o radu niekoho, kto sa dobre vyzná v dôchodkoch.
Začalo to ešte v roku 1993. Zamestnanec zmenil zamestnávateľa v januári 1993. Nejakým nedopatrením ho ten nový zamestn. nahlásil do SP o päť dní neskôr. Čiže má 5 dní výpadok v poistení. Prišlo sa na to teraz, keď požiadal o predčasný dôchodok. Môže mať tých 5 dní vplyv na výšku dôchodku ? Vo výpise zo SP má za celý rok 1993 nulu. Dá sa to nejako napraviť? Budem vďačná za vaše rady. Ďakujem

A ten nový zamestnávateľ si Ty? Ak áno skontroľuj si na EL z roku 1993 ako má tam vypísané odpracované dni. Lebo ak má na EL napísaný celý rok, tak by to malo byť v poriadku. Dúfam, že sa ten zamestnávateľ nepomýlil na viacerých dokladoch. Tiež by pomohlo potvredenie od zamestnávateľa, že od kedy bol v skutočnosti zamestnaný.
mara234
02.10.06,13:44
Z vašich odpovedí som usúdila, že tento "preklep" mohol ovplyvniť výšku dôchodku? Ja som sa totiž bola pýtať na SP hneď ako som sa to dozvedela, pracovníčka mi povedala, že to nebude mať vplyv. Nakoľko som nevedela, ako sa dôchodok počíta uverila som jej a nechala som to tak. Keby mi povedala, že dôchodok bude kvôli tomu nižší, tak by som za tým behala a snažila by som sa dať to na pravú mieru. Nejaký spôsob sa musí nájsť. Len mi nikto nepotvrdil, že to má význam. Ale aj tak ďakujem za odpovede.
ajobs
02.10.06,21:13
Pri výpočte nemôže 5 chýbajúcich dní obdobia dôchodkového poistenia v celkovom počte niekoľkých tisíc dní spôsobiť zníženie dôchodku ani o 1 Sk - teda nemá význam sa tým vôbec zaoberať.
Dôležité sú hlavne osobné mzdové body za jednotlivé roky.;) :cool:
mara234
03.10.06,09:56
Ďakujem ajobs, to som chcela počuť. Len nás zarazilo, prečo má za rok 1993 nulu. To vyzerá, ako keby mu pre tých 5 dní neuznali celý rok /Nevidela som to síce, tvrdí to zamestnanec/, ale vieš si predstaviť tie reči čo ak....
ajobs
03.10.06,13:02
Ďakujem ajobs, to som chcela počuť. Len nás zarazilo, prečo má za rok 1993 nulu. To vyzerá, ako keby mu pre tých 5 dní neuznali celý rok /Nevidela som to síce, tvrdí to zamestnanec/, ale vieš si predstaviť tie reči čo ak....

A v ktorej kolonke má nulu ? V období dôchodkového poistenia (počet dní-je to 5-ty stĺpec), alebo v osobných mzdových bodoch ? (6-ty a 8-my stĺpec) ????:eek: BTW, hovorím o tlačive Informácia o stave individuálneho účtu poistenca k 31.12.2003.
mara234
03.10.06,19:34
A v ktorej kolonke má nulu ? V období dôchodkového poistenia (počet dní-je to 5-ty stĺpec), alebo v osobných mzdových bodoch ? (6-ty a 8-my stĺpec) ????:eek: BTW, hovorím o tlačive Informácia o stave individuálneho účtu poistenca k 31.12.2003.

Nevidela som, iba som počula.....