Janiela
19.10.22,09:54
Dobrý deň, pacient má pri kúpeľnej liečbe doprovod príbuzného. Príbuzný si platí stravu a ubytovanie, ktoré mu preplatí zdravotná poisťovňa. podľa § 29 zákona o DPH je poskytovanie zdravotnej starostlivosti fakturované bez DPH. Pre pacienta stravné, ubytovanie a procedúry fakturujem bez DPH. Doprovod - účtujem prvý krát - už by som mala zdravotnej poisťovni fakturovať s DPH - je to takto správne? Ďakujem za rady.


Ak doprovod pacienta priamo súvisí s jeho kúpeľnou liečbou, ktorá nadväzuje na odporúčanie lekára, potom sa taký doprovod zdravotným poisťovniam fakturuje bez DPH.
Mila123
19.10.22,15:46
preplatí ZP stravu a ubytovanie?
likvidovala som doprovod z o.z. matka sprevádzala dcéru DMO , dieťa cca 12 r. dostalo A poukaz zo svojej ZP, matka si vybavila OČR, ale ubytovanie a stravu si platila sama, preplatili sme jej doklad z o.z. z asignačnej dane......
opýtam sa, nedáte doklad sprevádzajúcej osobe? a sama si požiada o preplatenie z jej poistenia?
inak by som fakturovala s DPH, je to strava, ubytovanie......na základe akého podkladu idete ZP fakturovať?
Janiela
19.10.22,17:23
Áno, so ZP je to dohodnuté. Pani je ŤZP - teda musí mať doprovod. Tiež myslím, že s DPH. lebo pre doprovod nie je procedúra.
Ubytovanie by som dala s 10% a stravné s 20%.