Janinkaaa
30.09.06,15:51
Prosím neviete mi poradiť ?

V tomto roku sme mali kontrolu zo Soc. poisťovne. Kontrolou nám zistili, že sme nesprávne vypočítali vymer. základ a tým sme aj odviedli odvody v nižššej sume.
Vypočítali nám dlžné poistné, ktoré sme už aj uhradili.
Ide o neodvedené odvody za zamestnancov aj zamestnávateľa. Ide približne o 200 tis.
Ako to mám zaúčtovať teraz v roku 2006 ?
Odvody za organizáciu sú nákladom r. 2003, môžem o nich účtovať v r. 2006 a dať si ich do nákladov r. 2006, alebo musím podať dod. daň. priznanie za rok 2003 ?
Ide o podv. účto.

Ďakujem všetkým za odpovede.
aladin
30.09.06,15:52
V JU sa to uctuje normalne ako keby sa jednalo o tohtorocne poistne t.j. poistne zvlast zamestnanec, zvlast zamestnavatel , v PU sa na to treba pozerat ci to vyznamný vydaj...vyznamnym sposobom ovplyvnuje vydaj. tusim bolo na to i usmernenie...a bol tam aj presny ucet kde sa to uctuje... Inak este stastie ze nedali penale a pokutu vid link http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1755&prm2=6014
Janinkaaa
02.10.06,05:15
Soc. poisť. nám vypočítala penále, ale to sme hneď dali žiadosť o odpustenie.
V JU by to bolo jednoduché, ale neviem čo mám robiť v PU.
Neporadí niekto ?
Antonia1
02.10.06,09:43
Soc. poisť. nám vypočítala penále, ale to sme hneď dali žiadosť o odpustenie.
V JU by to bolo jednoduché, ale neviem čo mám robiť v PU.
Neporadí niekto ?
PU by som učtovala predpis penálov 545ae/379ae je to položka zvyšujúca výsledok hospodárenia. Ak penále odpustia, tak by som učtovala 379ae/645ae a potom je to položka znižujúca HV.
Janinkaaa
02.10.06,13:19
Penále sú mi jasné, ale čo s dopočítanými odvodmi za rok 2003 ? Ako tie mám zaúčtovať a hlavne, čo s nimi v r. 2006 ?
Myslím si, že v r. 2006 nemôžem o nich účtovať ako o náklade na 524.

Ak to nie je významná položka, mala by som opravy minulých období účtovať na 429 a keď je to významná položka tak na 428.
Čo je to významná položka - aká suma ?
A kedy by som mala podať dodatočné daňové prizanaie za rok 2003 ?
mudroš
05.10.06,13:29
Ak to nie je významná položka (čo je významné sa musíte rozhodnú Vy) účtuje sa na príslušný účet nákladov. V tomto prípade je to 524 tá časť, čo platí firma. Z daňového hľadiska to však nebude uznaný náklad. Môžete si to uplatniť ako daňový výdavok iba dodatočným priznaním.
Časť, ktorá sa týka zamestnancov, ak si to nebudete od nich požadovať, by som účtoval na 548 AE ako nedaňový náklad.
Ak je to významná suma, tak sa účtuje ako zníženie 428, ak nestačí alebo je 428 = 0 tak zvýšenie 429.
V každom prípade to bude potrebné popísať v poznámkach UZ.
Janinkaaa
16.10.06,12:23
Vďaka mudroš za odpoveď.

Stále však neviem, ako mám posúdiť, či ide o významnú položku.
Porovnať sumu ku základnému imaniu, alebo k obratu za rok 2006, alebo ako ?