aladin
30.09.06,18:17
Uctujem pre srocku kde su traja spolocnici. jeden spolocnik chce vystupit . Co vsetko to obnasa na co vsetko nemam zabudnut ? Aj to je mozne ze zaroven svystupenim jedneho pribudne jeden novy spolocnik. Dokedy sa ma vyplatit ochadzajuci spolocnik ?
camelfly
30.09.06,16:22
myslim podla mojho nazoru, ze v prvom rade treba pozriet co bolo spisane v spolocenskej zmluve alebo zakladatelskej listine, ake boli podmienky a vklady spolocnikov, je tazke odpovedat ked nie su vsetky informacie, ci je konatelom alebo len spolocnikom, vsetky zmluvy, notarske zapisnice sa musia spravit nanovo.
Danila
30.09.06,18:06
V prípade zániku účasti spoločníka v spoločnosti, vznikne spoločníkovi právo na vyplatenie vyrovnacieho podielu. Toto právo je splatné uplynutím troch mesiacov od schválenia riadnej individuálnej účtovnej závierky, alebo v termíne určenom spoločenskou zmluvou. Nedodržanie doby splatnosti znamená, že sa spoločnosť dostáva do omeškania a spoločník má nárok na úrok z omeškania.
Spoločník môže ukončiť svoju činnosť v spoločnosti aj dohodou s ostatnými spoločníkmi spoločnosti. Dohoda musí mať písomnú formu, musia ju podpísať všetci spoločníci, podpisy musia byť úradne overené.
ayya
30.09.06,19:06
myslim, ze najschodnejsi bude predaj obchodneho podielu ... to sa vtedy jedna o dohodu medzi predavajucim a kupujucim, (ak ma odchadzajuci spolocnik za seba nahradu, je to idealne) ale obycajne byva v spolocenskych zmluvach napisane, ze s tym musi suhlasit valne zhromazdenie, pripadne, ze zostavajuci spolocnici maju predkupne pravo na obchodny podiel predavajuceho spolocnika ...

ale ked zostavajuci spolocnici nebudu chciet aby jeden z nich odisiel, tak to nebude take jednoduche ... najlepsia je dohoda v takychto pripradoch, treba mrknut so spolocenskej zmluvy (ako tu uz bolo spravne napisane) a pripadne niektore veci este aj do obchodneho zakonnika (http://www.porada.sk/f97-obchodny-zakonnik.html)... zmluvu o prevode obchodneho podielu v sro potom uz nebude problem napisat

ak sa to podari, tak konatel v tej sro ma nasledne povinnost vykonat zmeny v obchodnom registri

pekny vecer prajem
:)
aladin
01.10.06,13:41
dakujem za odpovede.
No spolocensku zmluvu pri vzniku spisali podla nejakeho standartneho vzoru zi je tri krat po dvestotisic. V celku vsetci suhlasia s tym ze odchadzajuci odide. takze predpokladam ze VZ nebude mat ziadny problem s tym. zatial sa asi bude riesit len vystup (aj ked zaroven vybavenie vstupu by bolo asi najidealnejsie, metreba vsetko obehat dva krat.) vsetci traja su konatelmi a aj spolocnikmi v rovnakom pomere.
Mam otazku ako vypocitat vyrovnavaci podiel ?? Vystup bude asi k 30.11.06 to mi je jasne ze urobim uzavierku k tomuto datumu. Zistim pohladavky zavazky, hotovost, banka to co zistim delene tri je vyrovnavaci podiel ??

anie je mi celkom jasne co bolo pisane vyssie ze ...om, vsetky zmluvy, notarske zapisnice sa musia spravit nanovo ... to znamena ze zmluvy smerom von ?? od sro k prenajimatelom a tak , alebo sa myslelo ze spolocenska zmluva resp ako vsetky ??
Danila
01.10.06,14:11
Takže spoločník odíde zo spoločnosti na základe dohody, ako som Ti napísala.
Základom pre výpočet vyrovnacieho podielu je miera účasti spoločníka na čistom obchodnom imaní spoločnosti - § 6 ods. 3 Obchodného zákonníka. Pre výpočet vyrovnacieho podielu, ktorý sa má vyplatiť konkrétnemu spoločníkovi, je dôležitý pomer splateného vkladu spoločníka k splateným vkladom všetkých spoločníkov, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Výška vyrovnacieho podielu sa určí na základe riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie predchádzajúce účtovnému obdobiu, v ktorom zaniká účasť spoločníka v spoločnosti. Pokiaľ spoločenská zmluva neurčila niečo iné. Ale podľa toho, čo píšeš, asi neurčila. Všetko dobré .
ayya
02.10.06,14:54
skusim este raz... najjednoduchsie bude ak od odchadzajuceho spolocnika odkupi jeho obchodny podiel prichadzajuci spolocnik ...
--------
v tomto zmysle je to najjednoduchsie: tito dvaja urobia medzi sebou dohodu, ze jeden predava svoj obchodny podiel druhemu (novemu). Aku cenu si za ten podiel dohodnu, je uplne ich vec, lebo ide o cenu dohodou... moze ale nemusi byt vo vyske vyrovnavacieho podielu. Casto sa predava iba v hodnote povodneho (splateneho) vkladu. ... Ak sa oni dvaja (odchadzajuci a novy) spolocnik dohodnu a ak predtym (alebo sucasne) k predaju obchodneho podielu dalo suhlas valne zhromazdenie tak je v podstate po problemoch.
Novy spolocnik musi iba dat vyhlasenie, ze pristupuje k spolocenskej zmluve a vsetky zmeny sa urobia aj v ORSR ...
---------
asi by bolo dobre sa obratit sa na nejakeho pravnika, ktory je v tychto veciach zbehly, aby nebolo treba behat viackrat do registra.
aladin
02.10.06,16:55
dakujem...este sa tym musim preluskat...
inak vsetci traja splatili vklad hned na zaciatku...cca pred dvoma rokmi.
To znamena ze ak spolocnik ystupuje k 3O.11.06 tak dostane vyrovnavaci podiel k 31.12.2005 ? ?? RE : DANILA . Výška vyrovnacieho podielu sa určí na základe riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie predchádzajúce účtovnému obdobiu, v ktorom zaniká účasť spoločníka v spoločnosti. Pokiaľ spoločenská neurcila inak---- nie neurcila
ayya
02.10.06,18:13
jaaaaaaaaj... ja nie som schopna to vysvetlit ... takze prosim maj so mnou trpezlivost. :o

Ked vystupi jeden spolocnik a vyplati sa mu vyrovnavaci podiel, tak sa bude musiet menit zakladne imanie spolocnosti. Budes ho musiet znizovat. To vzdy vyzera zle navonok spolocnosti, ked sa znizuje zakladne imanie. A teda (kedze si spominal nejakeho noveho spolocnika) je vhodnejsie aby si ten podiel na spolocnosti jeden (novy spolocnik) odkupil podiel od druheho (vystupujuceho spolocnika) ...
Alebo - je mozne aby ho odkupili ostatni dvaja spolocnici. Vtedy by si tiez nemusel menit zakladne imanie. Ten odstupujuci spolocnik moze dostat tolko penazi, kolko predstavuje jedna tretina z vlastneho imania spolocnosti. Ale nebude to vyplacat spolocnost ako taka, ale ten clovek, ktory si od neho ten podiel kupi. (tam plati cena dohodou)

Vtedy sa na spolocnosti ako takej nic nebude menit. Neznizuje sa zakladne imanie, iba sa zmeni zoznam spolocnikov a pripadne aj konatelov. Takto to splachnes v "jednej vode" :) nemusis robit dvakrat zmeny v obchodnom registri...

uz som to viackrat spominala: akonahle sa niekto upise, ze vlozi do spolocnosti peniaze, uz tie uz nepatria jemu, ale patria tej spolocnosti ako subjektu prava - pravnickej osobe. A potom uz ta spolocnost ma svoj "vlastny zivot" v dalsom uplne nezavisly od spolocnikov - ti si splnili svoju povinnost splatenim upisaneho zakladneho imania... zoznam spolocnikov sa moze menit, ale spolocnost ako taka to vobec nemusi pocitit... v tomto ohlade je to nieco podobne ako akcionari v akciovke - mozu predavat akcie, alebo mozu si medzi sebou predavat akcie, spolocnost funguje nezavisle na tych prevodoch akcii medzi akcionarmi. ...

Este si to premysli a navrhni im pripadne, aby ten odstupujuci spolocnik predal svoj podiel novemu (za sumu rovnajucu sa 1/3 vlastneho imania spolocnosti, alebo aby si ho rozdelili dvaja zostavajuci a zaplatili mu peniaze na zaklade zmluvy o prevode obchodneho podielu z vlastnych penazi a nie zo spolocnosti.

Da sa to samozrejme urobit aj tak, ako si pisal na zaciatku, ale je to pracne a navyse - nevyzera to navonok spolocnosti dobre imho :)
Gido
03.10.06,15:07
Dnes budem trochu nesúhlasiť, hoci v podstate má pravdu aj Danila aj ayya, len právne to celkom nesedí. ayya sa to síce snaží vysvetliť, ako by sa to malo robiť, len nezdôrazňuje tú podstatu, prečo to tak má byť. Podľa zákona (Obchodný zákonník -ObZ) totiž spoločník nemôže zo spoločnosti vystúpiť!!! (to je tá podstatná vec!), môže však za určitých okolností podať návrh na súd, aby zrušil jeho účasť v spoločnosti. Môže však ukončiť svoje pôsobenie v s.r.o. jedine tak, že prevedie na iného svoj obchodný podiel. A tu už sú rozhodujúce podmienky uvedené v SZ (spoločenská zmluva), ktoré stanovujú, čo musí dodržať, aby mohol a na koho mohol previesť svoj obchodný podiel v s.r.o.. Potom je potrebné spísať zmluvu o prevode obchodného podielu, kde sa uvedú aj cena jeho podielu - tá môže byť aj dohodou v akejkoľvek výške, dokonca môže byť aj bezodplatne a nevypočítava sa žiadny vyrovnací (alebo iný) podiel. Teda dôležitá je dohodnutá hodnota obchodného podielu spoločníka, za ktorú svoj obchodný podiel prevádza uvedená v zmluve. Je dobré dohodnúť aj spôsob úhrady, resp. prevzatia vkladu spoločníka do ZI. A aké doklady? Tam už je potrebná SZ, či je potrebný súhlas VZ (valné zhromaždenie) s prevodom, predkupné právo spoločníkov atď. Stačí toľko?
Danila
03.10.06,16:42
Dnes budem trochu nesúhlasiť, hoci v podstate má pravdu aj Danila aj ayya, len právne to celkom nesedí. ayya sa to síce snaží vysvetliť, ako by sa to malo robiť, len nezdôrazňuje tú podstatu, prečo to tak má byť. Podľa zákona (Obchodný zákonník -ObZ) totiž spoločník nemôže zo spoločnosti vystúpiť!!! (to je tá podstatná vec!), môže však za určitých okolností podať návrh na súd, aby zrušil jeho účasť v spoločnosti. Môže však ukončiť svoje pôsobenie v s.r.o. jedine tak, že prevedie na iného svoj obchodný podiel. A tu už sú rozhodujúce podmienky uvedené v SZ (spoločenská zmluva), ktoré stanovujú, čo musí dodržať, aby mohol a na koho mohol previesť svoj obchodný podiel v s.r.o.. Potom je potrebné spísať zmluvu o prevode obchodného podielu, kde sa uvedú aj cena jeho podielu - tá môže byť aj dohodou v akejkoľvek výške, dokonca môže byť aj bezodplatne a nevypočítava sa žiadny vyrovnací (alebo iný) podiel. Teda dôležitá je dohodnutá hodnota obchodného podielu spoločníka, za ktorú svoj obchodný podiel prevádza uvedená v zmluve. Je dobré dohodnúť aj spôsob úhrady, resp. prevzatia vkladu spoločníka do ZI. A aké doklady? Tam už je potrebná SZ, či je potrebný súhlas VZ (valné zhromaždenie) s prevodom, predkupné právo spoločníkov atď. Stačí toľko?Gido, prosím, môžeš konkretizovať, čo v mojich dvoch príspevkoch právne nesedí? Ďakujem.
aladin
03.10.06,18:22
Dakujem. Este by ma zaujimalo ze podiel Vlastneho imania ktory sa vyplati je u vystupujuceho spolocnika nasledne na koniec roka zdaneny ? t.j. podlieha zdaneniu. Inak asi to pojde formou odkupenia podielu zostavajucimi spolocnikmi aby sa ZI nemuselo znizovat..Firme sa darilo takze predpokladam ze vlastne imanie bude viac ako boli vlozene prostriedky do ZI na zaciatku, su tam nejake stroje , a len hotovost je viac ako bolo ZI. Este pri odkupeni k vyske obchodneho podielu . Spomenuli ste ze je to dohodou . Co ak je suma len symbolicka napr. 1 Sk existuje nejake dodanenie do sumy ktore bolo zlozene do ZI t,j, 199.999 Sk resp voci vlastnemu imaniu ? dakujem za vasu trpezlivost
Danila
03.10.06,18:45
Dakujem. Este by ma zaujimalo ze podiel Vlastneho imania ktory sa vyplati je u vystupujuceho spolocnika nasledne na koniec roka zdaneny ? t.j. podlieha zdaneniu. Inak asi to pojde formou odkupenia podielu zostavajucimi spolocnikmi aby sa ZI nemuselo znizovat..Firme sa darilo takze predpokladam ze vlastne imanie bude viac ako boli vlozene prostriedky do ZI na zaciatku, su tam nejake stroje , a len hotovost je viac ako bolo ZI. Este pri odkupeni k vyske obchodneho podielu . Spomenuli ste ze je to dohodou . Co ak je suma len symbolicka napr. 1 Sk existuje nejake dodanenie do sumy ktore bolo zlozene do ZI t,j, 199.999 Sk resp voci vlastnemu imaniu ? dakujem za vasu trpezlivostV zmysle §-3 odst.2 písm c ZDP tento príjem nepredstavuje predmet dane z príjmov.
Danila
03.10.06,19:18
dakujem...este sa tym musim preluskat...
inak vsetci traja splatili vklad hned na zaciatku...cca pred dvoma rokmi.
To znamena ze ak spolocnik ystupuje k 3O.11.06 tak dostane vyrovnavaci podiel k 31.12.2005 ? ?? RE : DANILA . Výška vyrovnacieho podielu sa určí na základe riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie predchádzajúce účtovnému obdobiu, v ktorom zaniká účasť spoločníka v spoločnosti. Pokiaľ spoločenská neurcila inak---- nie neurcilaVyrovnací podiel bude vypočítaný na základe riadnej účtovnej závierky k 31.12.2005. Po jej schválení valným zhromaždením je splatný od tohoto dátumu schválenia do troch mesiacov. Ak je ten dátum skorší, ako dátum zániku účasti spoločníka, tak je splatný vyrovnací podiel ihneď.
Gido
03.10.06,19:40
Danila, na Tvoju žiadosť sa pokúsim odpovedať:

V prípade zániku účasti spoločníka v spoločnosti, vznikne spoločníkovi právo na vyplatenie vyrovnacieho podielu. Toto právo je splatné uplynutím troch mesiacov od schválenia riadnej individuálnej účtovnej závierky, alebo v termíne určenom spoločenskou zmluvou. Nedodržanie doby splatnosti znamená, že sa spoločnosť dostáva do omeškania a spoločník má nárok na úrok z omeškania.
Spoločník môže ukončiť svoju činnosť v spoločnosti aj dohodou s ostatnými spoločníkmi spoločnosti. Dohoda musí mať písomnú formu, musia ju podpísať všetci spoločníci, podpisy musia byť úradne overené.

Toto je, ako som už uviedol v podstate správne, ale týka sa to len prípadov zániku účasti v spoločnosti, tzv. zákonnej. V prípade tzv. vystúpenia, kedy je právny titul prevod obchodného podielu sa nepoužíva vyrovnací podiel, ani postup pre určenie výšky podielu. Podiel je tu daný a jeho hodnota je stanovená dohodou. Môže sa síce vypočítať rovnakou metódou ako vyrovnací podiel, ale môže byť stanovená bez ohľadu na skutočnú cenu majetku s.r.o.. Takisto sa môže obchodný podiel previesť aj bez náhrady (bezodplatne). Takže, Danila, v tomto vidím tú právnu nepresnosť v Tvojom prvom príspevku. A druhému príspevku len toľko, že nemám námietky proti výpočtu vyrovnacieho podielu, dokonca, ako som uviedol, môže sa táto metóda použiť aj na určenie hodnoty obchodného podielu, ale hodnota obchodného podielu je vecou dohody. Danila, prosím Ťa, neber to ako poučovanie, len pokus o usmernenie, aby pýtajúci sa mal odpoveď v súlade so zákonom. Stačí toľko? Pekný zvyšok večera prajem všetkým.
Gido
03.10.06,19:49
Dakujem. Este by ma zaujimalo ze podiel Vlastneho imania ktory sa vyplati je u vystupujuceho spolocnika nasledne na koniec roka zdaneny ? t.j. podlieha zdaneniu. Inak asi to pojde formou odkupenia podielu zostavajucimi spolocnikmi aby sa ZI nemuselo znizovat..Firme sa darilo takze predpokladam ze vlastne imanie bude viac ako boli vlozene prostriedky do ZI na zaciatku, su tam nejake stroje , a len hotovost je viac ako bolo ZI. Este pri odkupeni k vyske obchodneho podielu . Spomenuli ste ze je to dohodou . Co ak je suma len symbolicka napr. 1 Sk existuje nejake dodanenie do sumy ktore bolo zlozene do ZI t,j, 199.999 Sk resp voci vlastnemu imaniu ? dakujem za vasu trpezlivost

aladin, v daniach sa nevyznám, ale ako som odpovedal aj pre Danilu, hodnota obchodného podielu pri prevode neovplyvňuje ZI spoločnosti, ale ju vyplatí na základe zmluvy nadobúdateľ prevádzajúcemu, nevypláca sa z majetku spoločnosti (vyrovnávací podiel sa naopak vypláca z majetku s.r.o.). Teda cena za obchodný podiel sa netýka spoločnosti ani foriem jej majetku. Stačí toľko, aladin?
Danila
03.10.06,19:55
Gido,ja som s Tvojím príspevkom absolútne spokojná a ďakujem. Ja sa rada nechám poučiť. Napriek tomu som presvedčená, že na základe popisu, ako bola vypracovaná spoločenská zmluva, je riešenie, ktoré som zadala optimálne.
suzie111
03.10.06,20:19
Pre úplnosť by som chcela dodať (na čo pozabudol aj Gido), že prevod OP (obchodný podiel) je jedna vec, ale pri prevode OP je potrebné vyriešiť aj otázku vkladu spoločníka. Pristupujúci spoločník - nadobúdateľ OP je povinný splatiť vklad spoločníka a teda prevádzajúci spoločník má právo na vrátenie svojho vkladu. v praxi sa to bežne rieši zmluvou oprevode OP, kde sa dohodne aj prevod vkladu spoločníka a spôsob usporiadania. Myslím, že teraz je problematika kompletná a aladin bude vedieť ako postupovať.
suzie111
05.10.06,17:00
Ja si myslím, že pravdu má aj Danila. Podľa Obchodného zákonníka je možné dohodou spoločníkov zmeniť spoločenskú zmluvu a vtedy sa môžu dohodnúť aj na takej zmene, že jeden zo spoločníkov vystúpi a potom bude mať nárok na vyrovnací podiel. Myslím, že takto to vysvetľuje vo svojej knihe aj JUDr. Fekete a zrejme tohto výkladu sa držala aj Danila. Teda to asi nebude také jednoznačné.
Gido
05.10.06,17:34
Ja si myslím, že pravdu má aj Danila. Podľa Obchodného zákonníka je možné dohodou spoločníkov zmeniť spoločenskú zmluvu a vtedy sa môžu dohodnúť aj na takej zmene, že jeden zo spoločníkov vystúpi a potom bude mať nárok na vyrovnací podiel. Myslím, že takto to vysvetľuje vo svojej knihe aj JUDr. Fekete a zrejme tohto výkladu sa držala aj Danila. Teda to asi nebude také jednoznačné.

Už som sa bál, že diskusia na takú peknú tému nám skončí. Vďaka suzie111, že si Tvojim príspevkom otvorila pokračovanie. Znova opakujem, že pôvodnou témou, ku ktorej sa vyjadrujem, je vystúpenie. A to podľa zákona nie je možné!!! Teda pokiaľ sa jedná o vystúpenie zo spoločnosti, nemôžeme počítať vyrovnací podiel, ale ak sa spoločník rozhodne spioločnosť opustiť, môže tak urobiť len formou prevodu obchodného podielu za podmienok stanovených v SZ. Samozrejme, že poznám aj ustanovenie § 141 ObZ (Zmena spoločenskej zmluvy) a aj názory JUDr. Fekete v jeho rozsiahlej publikácii Spoločnosť s ručením obmedzeným (ktorú mimochodom doporučujem všetkým, ktorí ste sa rozhodli zakladať s.r.o. bez právnika) a skutočne je tam zmienka o vyrovnacom podiele pri zániku účasti spoločníka v dôsledku zmeny spoločenskej zmluvy dohodou spoločníkov, ale toto treba považovať za ozaj mimoriadny prípad, lebo zmenou spoločenskej zmluvy dochádza vlastne k zmene spoločnosti a nie k zániku účasti spoločníka. Preto som túto alternatívu pri odpovedi na otázku nebral do úvahy. Ale ak mala na mysli Danila túto možnosť zániku, patrí jej môj obdiv, pretože si trúfam povedať, že takýto spôsob zániku účasti spoločníka v sro nepoznajú mnohí právnici a osobne by som ho nedoporučoval ani ja, už aj kvôli rozdielu medzi vyrovnacím podielom (ktorého výška a výpočet je presne daný - ako správne uvádzala Danila) a cenou obchodného podielu (ktorá môže byť stanovená dohodou v rôznej výške - ponuka a dopyt). Dúfam, že som v tejto problematike obsiahol skutočne všetko a už bude spokojný nielen autor otázky (ten možno ani nie, lebo som mu možno do toho vniesol trochu zmätok), ale aj suzie111, ktorá si možno myslela, že som chcel za každú cenu dokázať Danile, že mám pravdu len ja. Naopak, Danilu (a nielen ju, ale všetkých, ktorí sa delia o svoje znalosti a poznatky s ostatnými) si hlboko vážim a nechcel som presadiť svoju pravdu, ale som sa snažil poradiť v súlade so zákonom a podeliť sa o moje vedomosti a skúsenosti. Súhlas? Všetkým prajem pekný večer.
aladin
27.05.07,17:11
dakujem Vam vsetkym , no tak az teraz sa spolocnici dostali k vyssie uvedenemu problemu . Tak ze hor sa do vypoctu vyrovnavacieho podielu. na zaklade uctovnej zavierky z 31.12.2006, dakujem velmi pekne za vsetky prispevky
toria
19.06.07,06:24
I ja sa idem zaoberať takouto zmenou v sro. U nás sú dvaja konatelia každý má 50% ZO 200.000,- Skk dosť sa posekali a chcú prepísať sro následovne: Konateľ XY predá konateľovi AB svoj podiel v sro za smiešných 30.000,- Skk, podotýkam, že sro je v strate. To znamená, že AB ako fyzická osoba kúpi podiel XY za tých 30.000,- Skk samozrejme urobí sa Valné zhromaždenie, zápisnica a zmluva o odpredaji podielu v sro, potom sa zruší zmluva o konateľstve s XY a všetko sa zapíše do OR.
Ale otázkou pre mňa je: ČO VŠETKO TREBA NA OR? stačí keď sa tam predloží Zápisnica z VZ,Zmluva o predaji a samozrejme 2000,- Skk kolok?????? Treba urobiť ešte niečo ako zmenu v Spoločnskej zmluve, alebo iba sa urobí dodatok ku spoločenskej zmluve???

Ďakujem za Vaše cenné a odborné rady.
toria
21.06.07,16:20
nik nevie poradiť???
Danila
21.06.07,16:56
nik nevie poradiť???V prvom rade ide o to, že OP v s.r.o. nemajú konatelia, ale spoločníci. V druhom rade podľa môjho názoru, ako to vidím zo zadania ide o to, že vzniká jednoosobová s.r.o. A k tomu nájdeš úplne všetko.
toria
28.06.07,17:31
jasné zle som sa vyjadrila. Samozrejme u nás v sro je konateľ aj spoločníkom. No ale situácia sa zmenila o bude ten podiel odkupovať tretia FO s ktorou zostávajúci spoločník súhlasí. Len stále mám dilemu nad tým čo všetko budeme musieť k tomu mať a vybaviť po spísaní všetkých doumentov
liba2
29.06.07,06:12
jasné zle som sa vyjadrila. Samozrejme u nás v sro je konateľ aj spoločníkom. No ale situácia sa zmenila o bude ten podiel odkupovať tretia FO s ktorou zostávajúci spoločník súhlasí. Len stále mám dilemu nad tým čo všetko budeme musieť k tomu mať a vybaviť po spísaní všetkých doumentov
Na začiatok to vidím takto:
ešte stále sú v s.r.o. 2 spoločníci (pôvodní). Jeden z nich predáva svoj obchodný podiel. Treba zvolať valné zhromaždenie a prizvať aj budúceho spoločníka. Zmenu prerokovať a spísať záznam z VZ, kde bude presne a jasne uvedené čo sa dohodlo, k akej zmene má prísť, ktorý konateľ to vybaví na úradoch, alebo sa osloví právnik , atď. Zo zasadnutia musí byť aj prezenčná listina.
Podľa toho bude nasledovať ďalší krok.
toria
29.06.07,06:20
Ahoj liba2, Ďakujem krásne za tvoju odpoveď. Takže si to zhrnieme:

- zvoláme VZ
- prizveme nového spoločníka - s ktorým všetci súhlasia
- zapíšeme Zápisnicu z VZ, kde určíme ktorý konateľ dostal právomoc od ostatných konateľov vykonať tieto zmeny - môže to byť tak aj keď pôvodný konatelia majú pravo disponovať iba spoločne???
- potom urobíme kúpnu zmluvu s novými spoločníkmi


je tak???
Vladimír Ozimý
29.06.07,06:33
ano musíte zvolať VZ urobiť zmluvu o predaji obchodného podielu, v zápisníce musí dôjsť k zrušeniu spoločníka a konateľa a vznik nového spoločníka a konateľa všetko podpísané a do 30 dní? to musí byť zaslané na OR v rámci návrhu na zápis zmeny...príloha č. 8 kde bude už aj nová spoločenská zmluva...