jaro87
22.10.22,07:59
Dobrý den,
Od 1.7.2020 pracujem vo Švajčiarsku a zaniklo mi zdravotné poistenie na SR. Nepracujúca manželka a dve deti (neskolopovinne) žijú na SR, neohlásil som ich zo zdravotky. Manželka poberala rodičovsky príspevok. Od 1.8.2022 sme sa všetci presťahovali do Svajciarska a odhlasil som ich zo SK zdravotnej. Teraz SK zdravotná zistila, že mali byť ohlásení od 1.7.2020 a musíme doplatiť všetky zdravotné úkony za manželku a deti. Máte niekto skúsenosti s tým, koľko to môže byť a či budeme musieť vrátiť aj rodičovsky príspevok ?
Ďakujem
Chobot
22.10.22,15:15
Na to, aby ti niekto vedel presne odpovedať, by bolo treba poznať detailnejšie tvoj prípad. Lebo to, že ty pracuješ od r. 2020 v zahraničí a tebe zaniklo ZP je v poriadku. Ale prečo by malo aj tvojej manželke a deťom zaniknúť ZP na Slovensku nerozumiem. Pokiaľ mali naďalej trvalý pobyt na Slovensku (teda aj po 1.7.2020), tak stále boli povinne zdravotne poistení na SK a poistné mal za nich platiť štát.

Píšeš, že až 1.8.2022 ste sa odsťahovali do Švajčiarska, takže manželka mala dovtedy asi trvalý pobyt na Slovensku. Či nie?

Jedine, že by manželka a deti boli poistené v rámci tvojho zdravotného poistenia v zahraničí. Predkladal si poisťovni nejaké potvrdenie zo švajč. zdravotnej poisťovne? Alebo na základe čoho, akých skutočností, usúdila ZP, že manželke a deťom zaniklo ZP na SK? Toto nám musíš uviesť, ak chceš odpoveď.

Ak im naozaj z nejakého dôvodu, ktorý my zatiaľ nevieme, zaniklo ZP na SK, tak áno, ZP má nárok na úhradu zaplatených výkonov, ktoré boli manželke a deťom poskytnuté za to obdobie. Jeho výšku my nevieme, záleží od toho, čo všetko čerpali v rámci zdravotného poistenia - vyšetrenia, lieky, zdravotné výkony...

Minimálne každé dieťa má svojho detského lekára - takže týmto lekárom poisťovňa platila mesačnú kapitáciu, t.j. mesačný poplatok vo výške cca 4-5 €. Takisto poisťovňa asi platila manželkinmu všeobecnému lekárovi a gynekológovi mesačnú kapitáciu, tiež cca 3-5 €. Toto všetko bude poisťovňa žiadať uhradiť v rámci spätného vyňatia. Poisťovňa to vyčísli a pošle tebe alebo manželke vyčíslenie nákladov za spätné vyňatie. V ktorej ZP boli manželka a deti poistení?

Rodičovský príspevok neviem - ten sa riadi iným zákonom a vypláca ho iná inštitúcia - Úrad práce, soc. vecí a rodiny. To si budeš musieť preveriť tam.
jaro87
22.10.22,17:40
Manželka a deti boli nezaopatrené podľa našich zákonov a keďže ja som pracujúci v zahraničí a aj poisteny,tak by malo byť hradené zdravotné poistenie tam, kde ja pracujem, čiže vo Švajčiarsku. Jednoducho in zanikol nárok na zdravotne poistenie na SR dňom môjho nástupu do práce vo Švajčiarsku. Teraz to kalkulujú, že koľko to bude. A rodičovský je viazaný na zdravotne poistenie. Tie dva roky za nich platilo SK zdravotku ako za nezaopatrenych, preto úrad práce vyplácal rodičovský príspevok. Neviem teraz či bude chcieť štát do mňa preplatiť celé zdravotne poistenie aj s ukonmy a aj vrátiť rodičak? Neviem ako to funguje. Chcel by som sa tomu vyhnúť a neviem či existuje nejaký spôsob
Chobot
22.10.22,20:42
Aha, takže manželka bola osobou v zmysle § 3 ods. 2 bod d čislo 2 alebo 3:

§ 3 Osobný rozsah verejného zdravotného poistenia
(1) ....
(2)
Verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak na území Slovenskej republiky nie je zamestnaná ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, a ak
a)
...
b)
...
c)
....
d)
je nezaopatrený rodinný príslušník osoby, ktorá podlieha právnym predpisom iného členského štátu podľa osobitných predpisov3a) na účely vykonávania osobitných predpisov;3a) za takého nezaopatreného rodinného príslušníka sa považuje
1.
nezaopatrené dieťa podľa § 11 ods. 7 písm. a),
2.
manžel alebo manželka, ktorá je poberateľom rodičovského príspevku,
3.
manžel alebo manželka, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,

Je tam odkaz na nariadene EP č. 883/2004, ktoré sa mi už nechce študovať. Predpokladám, že zdrav. poisťovňa správne vyhodnotila, že manželka a deti nie sú povinne zdravotne poistení. Tak si musíš počkať, kým ti vyčíslia sumu. Poistné sa nerefunduje, preplatiť ti dajú len zdravotné výkony. Poistné už zaplatil za nich štát.

V ktorej zdrav. poisťovni boli poistení?
jaro87
23.10.22,05:25
Vo VZP. Snáď to aj tak dopadne, že len úkony a nebudú chcieť este poistné plus rodičovský vrátiť. V podstate nám už prislo, že len úkony, ale zdravotná je prepojená s úradom práce a som rozmýšľal, keďže nemali byť tie dva roky vôbec na SR poisteni, tak žena nemala ani nárok na rodičovský. Uvidíme, snáď úrad práce nebude mať prečo do toho sprtat. Ďakujem pekne odpovede. Ozvem sa ako to dopadlo
veronikasad
23.10.22,06:00
Okrem úkonov, aj ako píše chobot - ZP bude požadovať vrátenie kapitacii, ktoré uhradila všeobecnému lekárovi pre dospelých, deti a dorast, gynekológovi a stomatológovi. Obávam sa, že ťa neminie ani vrátenie rodičovského príspevku, lebo jej nan na SK nevznikol nárok.
jaro87
23.10.22,07:04
Čítam, že v nároku na rodičak nie je spomenuté zdravotné poistenie na SR. Len musí zabezpečiť starostlivosť o dieťa, mať trvalý alebo prechodný pobyt na SR a zdržiavať sa na SR. Toto sme splnili. Uvidíme
Mila123
23.10.22,09:50
Veronika, stomatológ nemá platenú kapitáciu (iba všeobecný, pediater, dorastový a gynekológ), ostatné ambulancie, lôžkové a iné zdravotnícke zariadenia sú platené podľa výkonov......