SMartina
30.09.06,21:10
Ahojte. Potrebujem radu. Účtujem obchod a každý mesiac musím zaúčtovať mesačnú uzávierku z reg. pokladne. No nikdy nesedí základ, dph a spolu. Čo má robiť? Mám k DPH prispôsobiť základ a spolu? Čo mi poradíte? Ďakujem.:mee:
Paula
30.09.06,19:15
V prvom rade by som asi dala pokladňu do servisu, pravdepodobne je chyba v nej, ak v uzávierke nesedia sumy. V oslobodeným tržbách nemáš žiaden predaj?
Dav
30.09.06,19:18
Účtovať spolu tržby a DPH z tržieb podľa pásky mesačnej uzávierky z ERP , a prispôsobiť základ. Je to len o zaokrúhľovaní. Podľa typu programu ešte doúčtovať halierové vyrovnanie k základu. Niektorý program nemá nastavenú tvrdú kontrolu základu a DPH, tak len upozorní na výšku základu, ale povolí ju prepísať.
Paula
30.09.06,19:24
Halierové vyrovnanie môže byť, myslela som, že ide o nejakú významnú chybu -teda neprimeraný rozdiel pri prepočte ZD a DPH.
ondrejvla
30.09.06,19:25
Určite by som zavolala technika aby nastavil správne základ a daň! Je to len nesprávnym nastavením programu ERP!
apo
01.10.06,18:18
Skontroluj či každá PLU má pridelenú sadzbu dane. Ak je sortiment široký a je to kvalitná pokladňa oplatí sa zavolať technika, ktorý nastavenie PLU skontroluje cez notbook.

Ja u svojich kleintov robim prepočet GT/119*19 a porovnám s hodnotu DPH v mesačnej uzávierke. Ak je rozdiel v korunách alebo desiatok korún je to zlým nastavením v PLU.

apo
ekopo
01.10.06,19:41
Asi som zle pochopil, účtujete mesačnú pásku z ERP??? Potom je to v rozpore so zákonom o účtovníctve, zákonom o DPH... Tu je odpoveď z UDR - dopyt podal/a martinella a myslím, že je dosť jednoznačný """V zásade to umožňuje zákon o účtovníctve, ale podľa § 12 a § 15 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve je povinnosťou účtovnej jednotky účtovať v peňažnom denníku o stave a pohybe majetku a záväzkov - ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, čo môže byť deň splnenia dodávky, platby záväzky, inkasa pohľadávky a pod. /t.j. denne/."""" dopy je na linku www.porada.sk/t32367-p3-vdavkov-doklady.html
Ja účtujem denné uzávierky, porovnávam ich s mesačnou - to je kontrola. Otázka znela ""Účtujem obchod a každý mesiac musím zaúčtovať mesačnú uzávierku z reg. pokladne.""" Dosť často sa na Porade stretávam s nedostatočne, neúplne formulovanými otázkami, potom vznikajú menšie nedorozumenia, ktoré sa ťahujú 2-3 strany kým sa vyriešia.
ormika
02.10.06,06:19
Práve som tento problém účtovania tržieb z reg. pokladní konzultovala s daňovým poradcom. Otázka znela: "môžem účtovať tržby z reg. pokladní raz za mesiac na základe mesačnej uzávierky alebo musím účtovať tržby z ERP každý deň?" Síce sa jednalo o podvojné účtovníctvo, ale určite to patrí aj k jednoduchému účtovníctvu. Odpoveď znela: "Jednoznačne účtovať každý deň na základe denných uzávierok."