lubkaa
25.10.22,08:48
Modelová situácia: V apríli končím v zamestnaní a registrujem sa na úrade práce na dobu 6 mesiacov. Aký mi vzniká nárok na materskú doolenku ak počas tejto doby otehotniem? Do akého dátumu mám nárok na materskú dovolenku vypočítanú na základe predchádzajúceho zamestnania? V akom prípade by pomohlo zamestnať sa poˇcas tehotenstva hoc na krátku dobu?
ivka70
25.10.22,07:15
Na matersku dovolenku ziadny, lebo matersku dovolenku cerpas ako volno v zamestnani.
Na narok na materske treba 270 dni nemocenskeho positenia v poslednych 2 rokoch pred porodom, to si treba zratat, ci ti vyjde. Pocas evidencie na UP nemas platene nemocenske poistenie (ak si ho nezacnes platit ako dobrovolne poistena osoba).
avalik
25.10.22,07:20
takéto kombinácie a variácie rieši Mihál na svojich stránkach, či publikáciách

... čítaj tiež na stránke Sociálnej poisťovne záložku nemocenské poistenie a tam materské
... alebo priamo zákon 461/2003 o sociálnom poistení - je online dostupný

aj vyhľadávanie tu na porade
Katy a R
25.10.22,07:46
Ak budeš tehotná v apríli - v čase skončenia PP - tak nárok na materské bude, nemusíš nič riešiť (OL 8 mesiacov). Ak až potom otehotnieš - aby si vôbec mala nárok na materské - tak ti bude treba nejaké nové poistenie (či už povinné zo zamestnania, alebo aj dobrovoľné ) - aby si splnila podmienku nároku na materské (270 dní za posl 2 roky pred pôrodom) .
materská dovolenka - ako už Ivka napísala (len v zamestnaní) :)
...
doplním: nezabudni, že pauza medzi poisteniami nemôže byť dlhšia ako rok a tri mesiace - a netreba ísť nadoraz (takže radšej tak rok a trošku;) A ešte je teraz aj tehotenská dávka - tak aj na tú by bolo dobré myslieť!
veronikasad
25.10.22,07:51
Ak nové nem.poistenie zo zamestnania bude trvať bez PN 90 kal.dni, materské bude vypočítané z tohto poistenia (krátka doba ti nepomôže). Pri dobrovoľnom poistení musí trvať 26 týždňov.
veronikasad
25.10.22,07:53
Odkedy trvá pracovný pomer? Máš splnenú podmienku 270 kal.dni v posledných dvoch rokoch?
Katy a R
25.10.22,14:16
prečo by jej krátka doba nepomohla? - práveže v prípade párdňového PP/dohody by materské mohlo byť z toho ukončeného PP
veronikasad
25.10.22,14:57
Myslela som, že chce viac ako mala u posledného zamestnávateľa