michaela8440
04.11.22,23:49
Študujem si o účtovaní lekárne, prosím poraďte, už som toľko prečítala a mám nejasnosti. Tržba v ERP za predaj liekov na recept sa v dennej uzávierke premietne len vo výške, ktorú uhradil pacient? Ak áno, tak potom účtujem s prísl. AE 211/604,343, alebo ak uhradil plat. kartou 315/604,343. Na základe disp. záznamov vystavím po ukončení mesiaca FA ZP 315/604,343? len na sumu schválenú ZP? Myslím si, že by malo byť niekde zaznamenané aj to, aká bola reálna celková tržba za predaj liekov na recepty, nielen schválená ZP. Ďakujem pekne za pomoc.
Mila123
05.11.22,11:50
a ako robíte DP k DPH?
u nás dávame predpis t.j. zdaniteľné obchody z ERP, kde máme vyznačené koľko doplácal pacient, koľko mu hradí jeho ZP, porp. sú tam aj kredity, t.j. Eucerin (ten potom uhrádza priamo spol)
a z vystavených faktúr (nie pre ZP ale pre iných odberateľov - PZS, MU, školy a pod.)
akým programom robí lekáreň doklady ? faktúry? sklady?
michaela8440
05.11.22,12:53
Zatiaľ sa lekáreň len otvára, preto sa pýtam vlastne, že ako to funguje. Jedná sa mi o to, že z naštudovaných vecí a komunikácie s lekárnikmi som zistila, že vlastne všetko prejde cez ERP. ale od ZP nedostanete plnenie v plnej výške a teda aké je účtovanie, pretože samozrejme zdan. plnenie nastalo voči občanovi a z dôvodu, že ZP neuzná časť plnenia, to asi neznamená, že DPH na výstupe sa kráti - len z FA ZP. Kredity ako píšete, tam som sa ešte nedostala. Potrebovala by som prediskutovať, hľadám niekoho, kto by bol ochotný aj telefonicky napr.
Mila123
05.11.22,14:36
Zatiaľ sa lekáreň len otvára, preto sa pýtam vlastne, že ako to funguje. Jedná sa mi o to, že z naštudovaných vecí a komunikácie s lekárnikmi som zistila, že vlastne všetko prejde cez ERP. ale od ZP nedostanete plnenie v plnej výške a teda aké je účtovanie, pretože samozrejme zdan. plnenie nastalo voči občanovi a z dôvodu, že ZP neuzná časť plnenia, to asi neznamená, že DPH na výstupe sa kráti - len z FA ZP. Kredity ako píšete, tam som sa ešte nedostala. Potrebovala by som prediskutovať, hľadám niekoho, kto by bol ochotný aj telefonicky napr.
ak prejde doklad VRP, ERP, ORP nastáva plnenie.....
t.j. mám predpísané tbl na RP, moja ZP mi zaplatí5,00 € a ja doplácam 6,00 €.....
z pohľadu DPH je základ dane (zvyčajne 10%) 10,- €, DPH 1 €.....výnosový účet 10,- €
v pokladni má lekáreň 6,- €, pohľadávku voči ZP má 5,- €
lekárnici majú svoj soft tak dobre spracovaný, prekvapilo ma to.....
napr. pri zmene výšky max. ceny lieku nemajú problém nám dať doklad, z kt. spracujeme ID a zaúčtujeme (max cena lieku ABC bola 10,- € a štát znížil na 5,- €), alebo aj opačne.....
budete riešiť lieky a ŠZM po expirácií (jediná možnosť kedy je možné plne odpísať do daňových nákladov, ale iba lieky na predpis).....
zo ZP mesačne neuznajú vydané lieky za cca 10,- €, robíme k tomu opravný doklad......
Mila123
05.11.22,14:41
koeficient nehrozí, pokiaľ lekáreň nemá aj inú činnosť.....
doposiaľ bývali koef. z dôvodu, že si účtovali 0,17 € za predpísaný RP, ale od kedy chodia elektr. RP, poplatky sa od pacientov neberú, i keby spracovali ručný RP (kožné ambulancie dávajú, miešané masti.......
musíte si dávať pozor na čaje, tie chodia bez DPH a tak zvyčajne aj lekárnička si ich dá na predaj bez DPH.......
spoločnosť je už platiteľom DPH?
michaela8440
05.11.22,15:44
Zatiaľ nie je platiteľom DPH, ale hneď ako dostane lekáreň povolenie, ideme žiadať. Len sumarizácia: výnosový účet chápem aj dph chápem/DAL604,343 (na 604 tržba bez DPH, ďalej 343). To, čo mi uhradil občan - v hotovosti ide na MD211, keby plat.kartou MD315 (ďalej podľa BV), čo sa týka tržby voči ZP, tak MD315?. Čiže toto všetko účtujete z pokladnice, neriešite, že lekáreň si vystaví faktúru a účtujete faktúru-vystavíte v PÚ svoju FA a zaúčtujete. Následne sa stane, že ZP neuzná časť úhrady, takže vystavíte si u seba dobropis zaúčtujete. Čo sa týka zvýšenia ceny alebo zníženia ceny lieku prosím bližšie vysvetlite, vy vediete lekárni aj sklad? Lekáreň si ho v programe vedie a myslím si, že kontrola na vstupoch a výstupoch postačuje, a podľa toho ID účtujem príjem a výdaj... Ďakujem za príklad, keď ste uviedli, napr. ten čaj, jasné je, že čo nie je oslobodené, fakturujem s DPH. Ste veľmi milá, že ste si našli čas, ďakujem.