carolitos
06.11.22,13:58
ahoj , chcel by som sa spýtať akým presným vzorcom sa vypočítava podpora v nezamestnanosti ? jasné sú mi tieto veci : posledné 4 roky 2 roky byť poistený , "teda mať odpracované" (730 dní) 50% miezd za posledné 2 roky ... ale , príklad : zamestnanec je zamestnaný nepretržite 24 mesiacov , bez pracovnej neschopnosti...takže jednoduchý výpočet : zráta si mzdy za 24 mesiacov , vydelí 2 (50%) = výška podpory v nezamestnanosti ... čo ale v prípade , ak zamestnanec bol počas trvania pracovného pomeru práceneschopný niekoľko mesiacov ... ? čo sčítava ak mesiace počas PN nemal mzdu , ale poberal nemocenskú dávku ? teda v mesiace keď bol práceneschopný mal vymeriavací základ od zamestnávateľa 0€ nemal ani výplatné pásky... ako sa v takomto prípade prepočítať k aspoň predpokladanej výške podpory v nezamestnanosti ? je to tak pre mňa komplikované , že ani neviem ako to presne opísať ... ďakujem za rady a odpovede ... :-)
ivka70
06.11.22,13:00
Tie dni, kedy poberal nemocenské, sa z výpočtu vylúčia, nepočítajú sa vôbec - ani dní a ani VZ, keďže tam žiadny nebol
Spočítas len mzdu a dni bez PN v posledných 2 rokoch pred evidenciou .
Katy a R
06.11.22,13:30
carolitos
06.11.22,13:41
teda dajme tomu s posledných 2 rokov bol zamestnanec práce neschopný v súčte dajme tomu 6 mesiacov , zostáva už len 18 mesiacov a za to obdobie sa zrátava mzda ? teda 18 x mzda , delené 18 ? a čo v prípade mesiacov keď pracovná neschopnosť bola ukončená a zamestnanec odpracoval zvyšné dni v mesiaci a mal neúplnú mzdu vzhľadom tomu , že bol práceneschopný , teda dajme tomu mal mzdu za daný mesiac len 150€ započítava sa aj takýto mesiac medzi mesiace PN , alebo už aj keď bol pol mesiaca na PN , je to už plnohodnotný mesiac , čo sa výpočtu týka ?
carolitos
06.11.22,13:59
:-D áno , čítam , evidentne som nechápavý , asi by som to potreboval nakreslené , ale ďakujem .
ivka70
06.11.22,15:03
Ano, pocita sa len z tych 18 mesiacov, ale pocitaju sa kalendarne dni, nie mesiace. Aj VZ ti SP vypocita na den.
Takze napr. ak v mesiaci pracoval do 5. a potom bol PN od 6. a do 5. zarobil 150 eur, tak sa pocita 150 eur a 5 dni.
carolitos
06.11.22,15:52
ďakujem
veronikasad
06.11.22,15:58
Spocitaj mesačne vymeriavacie základy spravidla hrubá mzda za posledných 24 kal.mesiacov a vydelis počtom kal.dni bez PN = DVZ.
Dávka v nezamestnanosti je 50% DVZ a vypláca sa za kal.dni
veronikasad
06.11.22,16:33
Keby si nemal žiadnu PN, súčet budeš deliť 730