silvuša
01.10.06,13:38
Ahoj, neviem či sem už niekto písal na podobnú tému, ale aj tak sa pre istotu poradím..mám problém s jednou zamestnankyňou-pani je zamestnaná vo firme od januára tohto roku- má zmluvu na dobu neurčitú, ja som sa stala novým majiteľom firmy od 1. sept. 2006, a pri inventúre sme zistili manko vyše 40 000sk-máme dve predavačky-a medzi ne sme toto manko rozdelili. Zatiaľ sa im z výplaty nestrhlo.. No ja som s jednou zamestnankyňou nie veľmi spokojná, nemám k nej veľkú dôveru, a posledne jej v kase chýbalo 2000sk. Mám podozrenie či náhodou neodcudzuje náš-teda môj majetok.Chcem ju vyhodiť, len neviem ako sa s ňou vysporiadať po právnej stránke. Dlží mi vyše 20 000 sk-ako mi to bude splácať. Zarobí cca 10 000. Mám pochybnosti aj o tom, ako to bude ďalej pokračovať-ak bude u mňa aj naďalej zamestnaná a pri ďalšej inventúre sa znova objaví manko-ktoré sa bude týkať všetkých. Koľko jej môžem najviac strhávať z výplaty-dajme tomu že by som sa jej chcela čím skôr "zbaviť"? ďakujem za radu
EkoMax
01.10.06,11:56
Tak to je nezávideniahodná situácia. Ak má podpísanú hmotnú zodpovednosť, čo predpokladám má, prečo sa jej manko nezačalo z výplaty postupne strhávať ? Ako píšeš, z 40.000,- Sk manka na ňu padlo 20.000,- Sk, a teraz ti dlhuje viac ako 20.000,- Sk ?

Osobne si myslím, že ak má niekto tak vysoké manko, je riziko, vôbec ho zamestnávať /sú aj výnimky/ a v prípade, že je tu podozrenie z pokračovania nezrovnalostí s financiami, na tvojom mieste by som robila dennodenné a aj námatkové kontroly /účtovné doklady - predaj - hotovosť/ a so zamestnankyňou uzavrela dohodu, že bude dlžnú čiastku splácať vo vyššých čiastkach, ako jej môžeš zraziť podľa zákona. Prípadne sa s ňou dohodni, že ju v zamestnaní necháš ale mesačne ti bude splácať určitú sumu na zaplatenie manka. A samozrejme ju kontroluj.

V prípade, ak ju prepustíš, /v prípade preukázania odcudzenia hotovosti alebo tovaru to nie je problém/ budeš to musieť riešiť buď dohodu, alebo formou súdu a exekúcie.
Danila
01.10.06,13:12
Osobitným predpokladom zodpovednosti za schodok je dohoda o hmotnej zodpovednosti. V prípade úmyselného spôsobenia škody je zamestnanec zásadne povinný nahradiť celú skutočnú škodu. Výšku náhrady škody určuje zamestnávateľ. Zároveň má povinnosť od zamestnanca požadovať náhradu škody, za ktorú mu zodpovedá. Zamestnávateľ prerokuje túto výšku a spôsob náhrady so zamestnancom spravidla najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď sa zistilo, že škoda vznikla. Ak zamestnanec uzná záväzok na náhradu škody v určenej výške, je zamestnávateľ povinný uzavrieť dohodu o náhrade škody písomne, inak je neplatná. Uzavretie takejto dohody má za následok začiatok plynutia novej desaťročnej premlčacej lehoty na uplatnenie náhrady škody.