ziv123
11.11.22,07:02
Chcem pomôcť neveste s byrokraciou lebo nemôže odbehovať často od vnuka po úradoch práce.Chcem sa poradiť kedy je potrebné požiadať úrad práce o poberanie rodičovského príspevku .Vnuk sa narodil koncom júla, takže materská jej zrejme konči už v decembri 2022.Či už je možné podať žiadosť o rodičovský príspevok teraz v novembri a aké doklady úrad práce bude od nevesty vyžadovať.Tak vyplniť žiadosť o rodičovsky príspevok, potom kópiu rodného listu dieťaťa. Ešte bude žiadať úrad práce aj nejaké iné doklady? Čítam tu nejaké čestné vyhlasenie k posudeniu nároku na rodičovský príspevok, vyhlasenie o bydlisku..Čo všetko treba odniesť na úrad práce myslím aké žiadosti a tlačivá a kedy požiadať o rodičovský príspevok
veronikasad
11.11.22,06:56
Poberanie materského začína 6-8 týždňov pred predpokl.terminom pôrodu a trvá 34 týždňov.
Oznamovaciu povinnosť voči zamestnávateľovi si splnila? (Mesiac vopred písomne oznámiť zamestnávateľovi nástup na rodičovskú dovolenku)
ziv123
11.11.22,07:45
Nie ešte zamestnavateľovi neoznámila že ide na rodičovsku, zamestnavateľ vie že je na materskej, to musí oznámiť písomne? Nestačí ak im zavolá telefonicky,alebo príde osobne na pracovisko?Volal som na úrad práce, vraj stačí podať žiadosť o rodičovsky príspevok po skončení materskej.zrejme ma to logiku, aby urad práce vyžiadal od socialnej poisťovne o vyplatených dávkach materskej.
ivka70
11.11.22,07:46
Po ukončení materskej dovolenky potrebujete potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodičovského príspevku, ktoré získate na pobočke Sociálnej poisťovne. O potvrdenie môžete žiadať prostredníctvom elektronickej schránky, ale aj telefonicky, e-mailom, prípadne vyplnením tlačiva „Žiadosť o vystavenie potvrdenia o vyplatených dávkach". Viac informácií nájdete na webovej stránke Sociálnej poisťovne.
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_prechod-z-materskej-dovolenky
ziv123
11.11.22,08:00
Vraj to od 1.7.2021 v zmysle oznámenia UPSVR zrušili , zamestnanci úradu práce si môžu sami vypýtať potvrdenie od socialnej poisťovne.
ivka70
11.11.22,08:25
je to mozne, slovensko.sk to ma stale na stranke
ale podla toho mi vychadza, by sa malo ziadat az o RP az po skonceni MD
ivka70
11.11.22,08:27
Ma povinnost zo zakona pisomne oznamit zamestnavatelovi najneskor mesiac vopred .... to nema nic spolocne so ziadostou o RP, to oznamuje RD zamestnavatelovi, rovnako postupuje pri ukonceni MD, RD
ZP §166 (3)
Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku, otcovskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky, otcovskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
ziv123
11.11.22,08:39
ďakujem za odpoveď
Katy a R
11.11.22,13:35
tu máš všetko potrebné - aj tlačivo žiadosti, aj aké sú prílohy, čo a ako .... aj ako môže poslať (nemusí chodiť osobne)
https://www.upsvr.gov.sk/vzory-ziadosti/vzory-ziadosti-pre-oblast-socialnych-veci-a-rodiny/rodicovsky-prispevok.html?page_id=268773