GabiZ
01.10.06,16:19
Viete mi niekto poradiť, či sa dá zistiť, či moje hovory na mobilnom telefóne a aj na pevnej linke niekto neodpočúva? Kde a ako by som si toto mohla overiť a ako mám postupovať? Ďakujem.
Danila
01.10.06,15:49
Z času na čas máme všetci tento pocit. Chovaj sa a telefonuj tak, akoby Ťa neodpočúvali. Podľa Tvojich príspevkov cítim, že si seriózny človek a ide o sebaklam. A ak nie, aj tak nič nezmôžeš.
GabiZ
01.10.06,16:52
Z času na čas máme všetci tento pocit. Chovaj sa a telefonuj tak, akoby Ťa neodpočúvali. Podľa Tvojich príspevkov cítim, že si seriózny človek a ide o sebaklam. A ak nie, aj tak nič nezmôžeš.

Danielka, ďakujem pekne za tvoje slová, ale mám podozrenie z istých dôvodov. Vieš, nedá sa tu otvorene o tom písať, poviem k tomu len jedno. Ak chceš odhaliť podvodníkov a začínaš im stúpať na päty, lebo im prihorieva, ver mi, sú schopní urobiť čokoľvek. Viem o čom hovorím a stále viac sa čudujem tomu, čo všetko sa dá na Slovensku realizovať a ako sa dá ľaho pripraviť niekoho o kus života len preto, že nepatríš medzi nich, nedáš sa oklamať, podplatiť, zneužiť ale naopak bojuješ za svoje práva a práva ľudí, ktorých zastupuješ. Mám isté informácie, preto sa pýtam, kde by som mohla toto zistiť, pretože viem, že je to protizákonné a nie je mi ľahostajné, ak mi niekto zasahuje do môjho súkromia takýmto spôsobom.
Elena Navrátilová
01.10.06,17:02
Gabika vážne? Ani ma netraš. Normálne by som na telekomunikačný úrada napísala. O podozrení. Nebuď v nevedomosti, ale obšetri aj u policajtov. Veď za to nič nedáš. Normálne mám o Teba obavy, ako Ťa poznám bezdôvodne podozrievavá iste nie si. Tak konaj, síce odpočuté nemôžu nikde použiť /verejn/ ale môžu zneužiť vo svoj prospech. Tuším čoho sa to týka. Takže Gabika, normál aj policajtov. Daj vedieť čo najviac a najskôr čo zistíš. Na mňa t.č. máš. Keby si náhodou menila, daj mi vedieť aké máš.:D ;) Nie je nič horšie ako podozrievanie.;)
Danila
01.10.06,17:04
Danielka, ďakujem pekne za tvoje slová, ale mám podozrenie z istých dôvodov. Vieš, nedá sa tu otvorene o tom písať, poviem k tomu len jedno. Ak chceš odhaliť podvodníkov a začínaš im stúpať na päty, lebo im prihorieva, ver mi, sú schopní urobiť čokoľvek. Viem o čom hovorím a stále viac sa čudujem tomu, čo všetko sa dá na Slovensku realizovať a ako sa dá ľaho pripraviť niekoho o kus života len preto, že nepatríš medzi nich, nedáš sa oklamať, podplatiť, zneužiť ale naopak bojuješ za svoje práva a práva ľudí, ktorých zastupuješ. Mám isté informácie, preto sa pýtam, kde by som mohla toto zistiť, pretože viem, že je to protizákonné a nie je mi ľahostajné, ak mi niekto zasahuje do môjho súkromia takýmto spôsobom.Samozrejme, že viem, o čom hovoríš. Kto z nás nestretol podvodníka? A kto z nás - účtovníkov a ekonómov mu nestúpil na otlak. Jasné, otlak zabolí a oni zajačia. Ale jediní kompetentí, ktorí Ti to potvrdia, alebo vyvrátia sú celkom určite policajti. Ja by som sa obrátila najskôr na nich, a keby vyhýbačka, tak kľudne aj na ministra. Oni sú teraz k takým veciam veľmi ústretoví. Takže Ty sa nedaj a makaj.
bepo
01.10.06,17:06
Skús nejakú detektívnu kanceláriu,oni robia aj odhaľovanie odpočúvania.
GabiZ
01.10.06,18:33
Ďakujem Vám všetkým za radu a hlavne za podporu, Elenka aj Danielka vy viete o čo ide, tieto kroky, ktoré navrhujete, už podstupujem, len som si myslela, či aj operátori by mi vedeli dať takúto informáciu. Každopádne sa tým budú zaoberať kompetentné orgány, tak potom budem vedieť viac. A skúsim aj priamo na konkrétnych operátorov. Potom dám vedieť, ako to dopadlo. Ďakujem Vám ešte raz, dúfam, že máš Danila pravdu a nájdem sa s ústretovosťou tam, kde to bude treba. Poctiví ľudia totižto veľmi ťažko bojujú s tými, čo na podvodoch vyrástli, človek len ústa otvára nad tým, čo všetko a ako hladko im to prechádza a častokrát kam ďaleko tie siete vedú. Prajem vám pekný zbytok večera.
ondrejvla
01.10.06,18:47
Viem o čom hovoríš, aj ja mám občas ten pocit, najmä keď mám v telefóne "ozvenu" môjho hlasu! Niektorí "tiežpodnikatelia " neuznávajú hranice a ak ich chceš urobiť a upozorniť na čiaru, začneš mať obavy! Ale aj medzi tými, kde to chceš zisťovať sú nie vždy čistí ľudia.
Držím ti palce!
lenkak
01.10.06,18:50
je to proste Slovensko.
SYM
01.10.06,19:35
hmm, sice neviem o vasich problemoch, ale urcite je to velmi neprijemne,
drzim palce nech sa vam to v poriadku vyriesi a zvladnete tu situaciu,
nie je nic horsie ako zit v strachu a neistote, to potom berie dych celej rodinke,
pekny vecer
GabiZ
02.10.06,07:03
Ešte raz všetkým ďakujem za podporu a za rady, túto vec doriešim (snáď v zdraví) a dám vám vedieť, lebo myslím si, že nie som jediná, ktorá s takýmto problémom bojuje. Možno tým pomôžem aj iným. Pekný deň vám prajem.
M3G
04.10.06,18:21
Viete mi niekto poradiť, či sa dá zistiť, či moje hovory na mobilnom telefóne a aj na pevnej linke niekto neodpočúva? Kde a ako by som si toto mohla overiť a ako mám postupovať? Ďakujem.

Podľa vyjadrenia môjho kamaráta, zamestnaného v nemenovanej telekomunikačnej firme, sú všetky hovory, či už Tcom, Tmobil alebo Orange uchovávané po určitú dobu v archíve, t.j. nahrávajú sa. Ak sa dá toto nazvať odpočúvaním, tak sme všetci odpočúvaní...;)

Predpokladám, že si nemyslela toto "odpočúvanie", ale skôr nelegálne odpočúvanie na štýl ala súkromný detektív manžela alebo suseda potrebuje o nás vedieť nejaké informácie...alebo polícia prekračuje svoje právomoci... Existujú detektory bezdrôtových aj drôtových odpočúvacích zariadení, ktorým sa dá preveriť tak na 90% miestnosť alebo zariadenie, či je skutočne čisté, neodpočúvané.

Ešte dodám teoretické možnosti odpočúvania osoby napr. cez mobil:
- mobilný telefón je sám o sebe prístroj, ktorý s príslušným softvérom môže slúžiť ako odpočúvací prístroj, bez toho, aby o tom vedel operátor
- zneužitie archívu nahrávaných hovorov priamo u operátora(nikto nie je neomylný)
- použitie moderných odpočúvacích zariadení, ktoré umiestnime v blízkosti sledovanej osoby(napr. do mobilného telefónu, pera, tašky a pod)

Ak Ti môžem poradiť, vôbec by som sa možnosťou odpočúvania nezaoberal, pretože možnosti sú v podstate neobmedzené a človek by sa musel z toho zblázniť, keby mal eliminovať všetky aspekty. Treba sa držať v medziach (niekedy aj v krajných) zákonov.
GabiZ
06.10.06,06:29
M3G ďakujem za informácie, tiež som si to zisťovala a môžem potvrdiť, že takto mi to bolo povedané. V dnešnej pretechnizovanej dobe je možné všetko, urobili sme iné opatrenia, takže už sa tým snažím nezaoberať. Napriek tomu ďakujem aj za ostatných, ktorí sa s takýmto problémom stretli, alebo sa môžu stretnúť. Prajem pekný deň.
Orim
12.10.06,21:06
Nikto ti to neprizná, že si odpočúvaná aj keby to vedeli
Dan1
13.10.06,11:14
Držím päste, aby sa Vám to podarilo vo Váš prospech vyriešiť. Nepodarenosti je v tomto štáte hodne a hodne sa im napomáha.Veľa zdaru.
hackit
24.10.06,13:20
Tvoje obavy nie su neopodstatnene. Odpocuvanie mobilov je uz dost pristupna technologia. Pocital s tym sice uz povodny navrh normy GSM, ale tato moznost mala zostat iba v moznostiach statnych bezpecnostnych agentur. Takyto menej bezpecny variant napokon presadili francuzi a nemci. Prelomenim kryptovacieho algoritmu a dostupnostou velmi lacnych a vykonnych komponentov sa cena potrebnej vybavy dnes rata v niekolkych desiatkach tisic SK v kazdom velkosklade s pocitacovym hardware na Slovensku. Takze ak to niekomu za to stoji...
Omnoho horsie je, ze jednoduchy a ucinny sposob ako to odhalit alebo tomu zabranit neexistuje. Je mozne pouzit pridavne zariadenia na dodatocne kodovanie hlasu, ktore musi byt samozrejme nainstalovane na oboch stranach hovoru. Ceny takychto uprav su ale niekde inde.

Takze toto treba mat vzdy na pamati, ked zdvihate mobilny telefon. A ak si dolezite informacie vymienate osobne, bez vybratej baterie z mobilu sa o utajeni da hovorit len velmi tazko.
marisan
01.12.09,21:13
Odpočúvanie zistíš tak , že ak máš vypnutý mobil t. j. úplne aj s vybratím batérie /mobil nie je funkčný/a ak po nejakom čase , keď založíš batériu a zapneš mobil zistíš , že ti príde správa o neprijatom hovore od nezmyselného čísla t.j. 00421232222202 a pod. Je to signál , že si odpočúvaný.Môžeš si to overiť tak, že na toto číslo sa nikdy nedovoláš /tak to majú ošetrené/. Čo je však najviac zarážajúce a šokujúce, odpočúvať ťa môžu aj pri vypnutom mobile /t.j. ak je baterka v prístroji a mobil je tým pádom funkčný a jeho mokrofón funguje/. To nevieš bežne dostupnými prístrojmi zistiť. Preto , ak má človek nejaké dôležité jednanie ,alebo dôležitý rozhovor , najlepšie je baterku z mobilov všetkých zúčastnených vybrať.Toto sú skúsenosti ľudí , ktorí boli odpočúvaní a žiadny operátor tomu nezabráni.
Theoo
01.12.09,22:12
Ahojte všetci, toto je môj prvý príspevok na porade. Myslím, že som spravil dobre že som sa sem registroval, teší ma ak si ľudia navzájom pomáhajú a štvú ma neprávosti naokolo. Moju úvodnú reč som si predstavoval trošku inak, napríklad tak, že niekomu poradím ;), tak možno nabudúce a teraz k veci:

marisan ty si spomenul že odhaliť odpočúvanie sa dá na základe nezmyselného čísla ktoré príde po vykonaní určitých úkonov s telefónom. Lenže mne takéto nezmyselné čísla s prefixom 00421xxx... volávajú bežne a keď ich zdvihnem spojenie sa hneď preruší, samozrejme po vytočení dotyčného čísla sa dozviem že číslo neexistuje. Už som na základe tohoto obťažovania kontaktoval svojho mobilného operátora načo si vyhradil mesiac na odpoveď tak dúfam že sa tomu seriózne venujú. Najprv som si myslel že je to číslo ktoré patrí do takzvaných škodných, kde po zodvihnutí sú účtované vysoké poplatky, aj keď nepoznám technické pozadie, v dnešnej dobe je snáď už možné všetko. A teraz večer sa dozviem že ma môžu odpočúvať, tomu sa mi moc veriť nechce pretože som prostý človek s veľmi nezaujímavou funkciou ktorá má dopad maximálne tak na môj život. Alebo sú tie "hračky" dostupné širokej mase??

Budem rád ak sa k tejto téme vyjadrí každý kto má čo povedať.
marisan
02.12.09,09:22
Stačí si prečítať články , ktoré sú uverejnené na internete , kde sa dozvieme aj také skutočnosti , že operátor musí poskytnúť určitým štátnym orgánom v prípade potreby záznam všetkých hovorov 5 rokov spätne dozadu. Je to fakt, a to uvádzam nie pre strašenie , ale pre ostražitosť , aby človek nezostal v živote nepríjemne zaskočený.
TomasHC
02.12.09,11:15
Odpočúvanie zistíš tak , že ak máš vypnutý mobil t. j. úplne aj s vybratím batérie /mobil nie je funkčný/a ak po nejakom čase , keď založíš batériu a zapneš mobil zistíš , že ti príde správa o neprijatom hovore od nezmyselného čísla t.j. 00421232222202 a pod. Je to signál , že si odpočúvaný.Môžeš si to overiť tak, že na toto číslo sa nikdy nedovoláš /tak to majú ošetrené/. Čo je však najviac zarážajúce a šokujúce, odpočúvať ťa môžu aj pri vypnutom mobile /t.j. ak je baterka v prístroji a mobil je tým pádom funkčný a jeho mokrofón funguje/. To nevieš bežne dostupnými prístrojmi zistiť. Preto , ak má človek nejaké dôležité jednanie ,alebo dôležitý rozhovor , najlepšie je baterku z mobilov všetkých zúčastnených vybrať.Toto sú skúsenosti ľudí , ktorí boli odpočúvaní a žiadny operátor tomu nezabráni.

Nejako extra som sa v tom nevrtal, ale "To nevieš bežne dostupnými prístrojmi zistiť" - ak sa ma jednat o odpocuvanie cez siet GSM, tak musi byt mobil prihlaseny na BTS a musi aktivne komunikovat. A to, ci komunikuje sa zistit da.

Ak by malo odpocuvanie fungovat inak, nie na baze GSM, tak ako? Ma kazdy SW v mobiloch backdoor na tento ucel? A ako potom komunikuje? BT? WiFi? Push-To-Talk (over GSM)? GPRS? Alebo cez spominany backdoor priamo ako vysielac? Nejako sa to koduje? Ako? Aky je dosah?

Asi som prilis velky optimista, ale "pokial neuvidim - neuverim" v tomto pripade plati na 100%.

Oficialne odpocuvanie vyzaduje sudny prikaz a neoficialne to asi "kamarat predajca v predajni" nedokaze...
Charon
02.12.09,16:57
Trocha na odľahčenie témy. A možno to ani nieje vtip. Neviem.

Opis z moderovanej on-line diskusie s riaditeľom SIS.

Anonym: "Pán riaditeľ, nezdá sa Vám to blbé odpovedať aj na anonymné otázky z internetu?"

Riaditeľ SIS: "Odpovedám zadávateľovi anonymnej otázky, užívateľ IP 195.58.16.15, host.t-com.sk, Martinovi Jakubcovi, bytom Bratislava, Moskovská ul. č. 43/a, rodné číslo 551012/1254. Nie, nezdá!"
Charon
03.12.09,05:23
Nejako extra som sa v tom nevrtal, ale "To nevieš bežne dostupnými prístrojmi zistiť" - ak sa ma jednat o odpocuvanie cez siet GSM, tak musi byt mobil prihlaseny na BTS a musi aktivne komunikovat. A to, ci komunikuje sa zistit da.

Ak by malo odpocuvanie fungovat inak, nie na baze GSM, tak ako? Ma kazdy SW v mobiloch backdoor na tento ucel? A ako potom komunikuje? BT? WiFi? Push-To-Talk (over GSM)? GPRS? Alebo cez spominany backdoor priamo ako vysielac? Nejako sa to koduje? Ako? Aky je dosah?

Asi som prilis velky optimista, ale "pokial neuvidim - neuverim" v tomto pripade plati na 100%.

Oficialne odpocuvanie vyzaduje sudny prikaz a neoficialne to asi "kamarat predajca v predajni" nedokaze...

Úplne súhlasím s TomasHC-om. Nepredpokladám, že odpočúvanie GSM signálu je tak jednoduchá záležitosť, GSM sieť je šifrovaná (síce jednoducho, ale je) a ak by to bolo možné, tak sa o to bežne vraví a operátori by to využili v kampani. "Naša sieť sa nedá odpočúvať scanovaním signálu" ... zabudnite.
Tak isto fake informácie o tom, že sa dá odpočúvať vypnutý mobil. Na to, aby vysielal, potrebuje určitý výkon, a ten vo vypnutom stave nemá. AK je mobil vypnutý, tak batéria vydrží nepomerne dlhšie ako batéria zapnutého mobilu (a nevolá sa z neho). Tento fake sa dáý overiť veľmi jednoducho. Vypnite mobil, presuňte sa s ním do inej často mesta a lokalizujte ho z iného mobilu. Ak niečo nájde, tak poslednú polohu. AK by to tak bolo, tak by to bolo sprisahanie výrobcov mobilných telefónov a tomu snáď neveríte...
Toto sú fámy do diskusných fór na šírenie paniky ...

Mobil by sa dal takto odpočúvať tak, že by do mobilného telefónu nainštalovala blcha a tá by sa dala odhaliť. S pevnou linkou je to trocha zložitejšie ... lebo odpočúvacie zariadenie sa dá umiestniť hoci kam medzi skrinku a pevnú linku. Ale dá sa to nájsť.

K záhadným číslam. Sú to bežné čísla iných operátorov. Väčšinou ich využívajú obchodníci, ktorí ponúkajú zaručene výhodný tovar. Mne takto volajú raz za týždeň. A to, že sa nedá zavolať nazad? Volajú cez ústredňu a na klapku sa volať týmto spôsobom nedá. Takto to má zaraodené veľa spoločností aby zo zákazníkmi mohli spätne telefonovať iba zamestnanci na to určení a ostatní aby neboli hovormi obťažovaní. Teda žiadna záhada.

Za predpokaldu, že odpočúva polícia, informačná služba, či niejaká iná zložka, na to sa nedá prísť. Nieje to tak ako v špionážnych filmoch - počuť dýchanie, cvaknutie a podobne :-D

Teda zhrnutie: Ak Ťa odpočúva polícia, SIS a pod. na to neprídeš. Ak máš pocit, že by to mohol byť niekto iný, prrezri si telefóny, a nahlás na políciu, že máš podozrenie, že Ťa odpočúvajú. Meraním sa dá zistiť, či je niečo na pevnej linke (impedancia a podobne). Mobil pochybujem ...

A rada, ktorú v inej forme nájdeš v knihe od Sun´c: "Umenie vojny": Vypusti informáciu, ktorá sa javí zaujímavá a pravdivá, ale nie je. Ak sa o nej dozvieš od inej osoby, tak odpočúvaná si...
Fero11
03.12.09,06:09
Necital som to cele, tak sa ospravedlnujem, mozno to tu uz bolo .... Uz davnejsie som cital, ze za pomoci Phoenix SmartMouse (pozri http://www.jecny.cz/wwwold/gsm.htm ) je mozne naklonovat gsm kartu. Samozrejme je to trestne, neskusal som to, neviem ako sa to chova a ci to skutocne funguje
TomasHC
03.12.09,07:41
Necital som to cele, tak sa ospravedlnujem, mozno to tu uz bolo .... Uz davnejsie som cital, ze za pomoci Phoenix SmartMouse (pozri http://www.jecny.cz/wwwold/gsm.htm ) je mozne naklonovat gsm kartu. Samozrejme je to trestne, neskusal som to, neviem ako sa to chova a ci to skutocne funguje

No, s klonovanim kadecoho mam iste skusenosti, ale to velke upozornenie cervenym je velka pravda ;) Ak zapnes dve klonovane SIMky, alebo hoci aj s kratkym casovym odstupom a prihlasi sa do prilis vzdialenej BTS (jednu SIM mas Ty a klon ma kamos o 200km dalej) tak sa hned blokuje plus pruser... :)
TomasHC
03.12.09,10:51
Voloda4
03.12.09,17:46
Tak fungujuci software na odpocuvanie mobilov - hovorov / sms ako aj komplet ovladnutie mobilneho telefonu skutocne existuje .... Nemenovana firma ho vyvija uz niekolko rokov. Jeho nazov je SPY INTERCEPTOR. Je 100per. funkcny na mob. tel. s operacnym systemom symbian. Na neoficialnom fore firmy sa vsak uz dnes objavili hlasky ze v testovacej faze je soft, ktory slape na technologii JAVA, ktoru dnes uz podporuje kazdy telefon. Taktiez je vo faze vyvoja aj v rozhrani windows mobile.... Takze este vstale verite ze to nie je mozne ??? Z vyvojom technologii uz dnes mozme ocakavat suboj medzi zakonom a vecami s tymi suvisiace.... Mimochodom uz dnes existuju krajiny, ktorym zakon umoznuje beztrestne odpocuvat vas telefon ... je len otazkou casu kedy sa to rozbehne aj u nas ....
kaco11
03.12.09,18:02
U nas je to nelegalne. Ofic.institucie vas odpocuvaju a ani o tom neviete. Fakt ma to udivuje ze to vobec riesite. Telefonaty realizovane v elektricke autobuce restauracii pocuju vsetci okolo a to vam nevadi. Nehovorte do fonu vase piny a pod a vsetko je ok. Linky do banky a operatorovi su nahravane a to vam aj povedia. To vam nevadi? A hovorite im osobne udaje. Na kazdom rohu su kamery. Tak nehovorte do fonu intimne info a bude to ok.
misoft
03.12.09,21:50
Mimochodom uz dnes existuju krajiny, ktorym zakon umoznuje beztrestne odpocuvat vas telefon ... je len otazkou casu kedy sa to rozbehne aj u nas ....

Myslíš tzv "demokratické" krajiny typu Čína, Sev. Kórea a pod.? Tam by som sa ani nečudoval, ale u nás by asi tvrdo narazili. A nekuvikaj a nestraš!
TomasHC
04.12.09,07:01
Tak fungujuci software na odpocuvanie mobilov - hovorov / sms ako aj komplet ovladnutie mobilneho telefonu skutocne existuje .... Nemenovana firma ho vyvija uz niekolko rokov. Jeho nazov je SPY INTERCEPTOR. Je 100per. funkcny na mob. tel. s operacnym systemom symbian. Na neoficialnom fore firmy sa vsak uz dnes objavili hlasky ze v testovacej faze je soft, ktory slape na technologii JAVA, ktoru dnes uz podporuje kazdy telefon. Taktiez je vo faze vyvoja aj v rozhrani windows mobile.... Takze este vstale verite ze to nie je mozne ??? Z vyvojom technologii uz dnes mozme ocakavat suboj medzi zakonom a vecami s tymi suvisiace.... Mimochodom uz dnes existuju krajiny, ktorym zakon umoznuje beztrestne odpocuvat vas telefon ... je len otazkou casu kedy sa to rozbehne aj u nas ....

No a teraz mi prezrad, ako mi na dialku niekto nainstaluje Symbian aplikaciu (alebo aj Java)! A kam sa nahravka ulozi (ked nemam kartu)? A ako sa odosle (BT, GPRS)? A Javu nepodporuje kazdy mobil, tak ako Symbian, BT alebo Java JSR-75 ;)
Charon
04.12.09,19:03
Z mobilom je to ako s PC. Mobily sa čím viac podobajú na počítače. Voľne naviažem na TomasHC. Ak si do PC nainštalujem trojského koňa, adware, alebo niečo podobné, tak si za to svojim spôsobom sám môžem. Poznám ľudí, ktorí majú plné PC "zaujímavého" software. Hlava - nehlava - len nech je to zadarmo a dobre to vyzerá. A to isté platí aj o mobiloch. Ak si do mobilu stiahnem aplikáciu, o ktorej nič neviem, tak sa ľahko môže stať, že som si nainštaloval backdoor. A potom odpočúvanie, telefonovanie z môjho mobilu, posielanie sms, od"čítanie" sms je jednoduché. Treba premýšľať. Vždy, vždy je najväčšie nebezpečenstvo medzi PC a stoličkou, alebo to čo je nalepené za uchom k mobilu :-D
220870
04.12.09,19:56
Téma odpočúvania mobilných telefónv sa niekoľko krát rozoberala aj v našich a hlavne v Českých médiach.Ak si dobre pamätám tak na nete je niekoľko desiatok návodov na odpočúvanie mob tel.Podľa týchto návodov to zvládne , každý trochu zdatnejší puberťák.
Voloda4
04.12.09,20:21
pre TomasHC,

Tak uplne jednoducho... staci ak prijmes od dotycneho 1 sms.... a povedzme si popravde, ze ak Ti dojde nejaka sms tak si ju na 99 percent urcite precitas .... ved vies .... zvedavost .....
Voloda4
04.12.09,20:33
pre misoft,

tak sa mi zda ze to bola krajina dokonca z Europy .... Inac, ak sa dobre pamatam tak uz pred rokom v nasom parlamente chceli schvalit aby policia a SIS mala pristup k hovorom od poskytovatelov tel. sluzieb plny pristup, to znamena ze by to mali zakonne podtrhnute.... ale asi to nepreslo alebo neviem ze co, nesledoval som to dalej. Inac, namargo toho USA po 11. septembri rapidne sprisnili svoju ochranu a tak sa mi zda ze dokonca maju pravnu normu v akych pripadoch mozu odpocuvat komunikaciu .... Inac 2, pamatam sa ze na nemenovanom fore sa preplietala vec, kde sa dokonca tvrdilo, ze FBI je schopna odpocuvat vasu komunikaciu dokonca aj pri vypnutom mobile.... /samozrejme iba niektore najmodernejsie nadupane mobily/. Vyhlasenie svetoveho vyrobcu mobilov firma NOKIA to nepotvrdila ale ani nevyvratila, takze zaver si mozte urobit sami.
A inac 3, vyjadrenie k tejto temy som skor bral z pohladu nas laikov a beznych uzivatelom. V dnesnej dobe spionasnych satelitov a kompletnej digitalizacie si ani neviem predstavit rozmer na aky maju potencial ....
Charon
05.12.09,12:28
pre TomasHC,

Tak uplne jednoducho... staci ak prijmes od dotycneho 1 sms.... a povedzme si popravde, ze ak Ti dojde nejaka sms tak si ju na 99 percent urcite precitas .... ved vies .... zvedavost .....

SMS je textová správa. Textová. Textová správa neumožňuje infikovať mobil už z dôvodu toho, že neumožňuje vloženie akéhokoľvek scriptu, alebo rutiny. Toto je hoax.
Iné je to prijímanie emailu cez mobil... Ale to opäť záleží na užívateľovi.
Charon
05.12.09,12:38
pre misoft,
dnesnej dobe spionasnych satelitov a kompletnej digitalizacie si ani neviem predstavit rozmer na aky maju potencial ....

Odpočúvací systém sa volá Echelon. Je to systém družíc, vhodne umiestnených serverov a podobne. Pred časom bol 21 . október je tzv. Echelon´s day :-D Neviem, či sa tento sviatok ešte "oslavuje", ale 21. októbra sa do každého emailu vložili slová, ktoré by Echelon mohli zaujímať a začal ich analyzovať (Bomb, Sarin, Gas, Subway), neskôr to boli vety, lebo tuším v 2001 roku Echelon padol z dôvodu DOS (priveľa emailov na analýzu) a musel byť nastavený sofistikovanejšie.
MiChAeLoKGB
06.12.09,09:38
ja som na jednom webe našiel pár vecičiek na odposluch, na odhaľovanie ploštíc/kamier v byte, skryté kamery atď. A je tam taká služba že odposluch telefónov. Ale neviem teraz presne no oni potrebujú ten telefón čo chceš odpočúvať a tebe dajú ďalší mobil. len čo osoba ktorú odpočúvaš bude telefonovať tak ten mobil ti zazvoní a môžeš zdvihnúť alebo to nechať tak. Skúsim pogoogliť po tejto firme keďže som to videl asi pred pol rokom (či náhodou nemajú lepšie technológie už :cool:)
Voloda4
06.12.09,18:08
Tak komu AJ nerobi problem ...

INTERCEPTOR SPYPHONE SOFTWARE

Install the new intelligent spy software on any compatible GSM handset for the complete solution to mobile phone security.
Our full Interceptor Suite is the ultimate spy software package for mobile phone monitoring which includes the following features:
Features
Spyphone - Listen in to surrounding sounds and conversations
Text Interception - Receive duplicate copies of all sent and received text messages
Text Alert - Receive 'Real Time notifications of all calls made and received including the number
Boot/SIM change - Receive Real Time notifications when the target phone is switched on and when the SIM card is changed
Call Interception - Listen in to BOTH sides of a conversation
(depending on the sim card and if 3rd party calling is enabled)
Interceptor Suite Overview
* Receive both incoming and outgoing text messages
* Dial in and listen to surrounding vicinity
* Immediate text notifications when the target phone is switched on
* Time and date stamping
* Immediate text notifications when the target phone receives an incoming call
* Text notification shows landline, mobile or international number calling in
* Immediate text notifications when the target phone dials an outgoing call
* Text notification shows landline, mobile or international number being called
* Dial in and intercept BOTH sides of target phone conversations
* 100% software solution
* Easy to install
* Covers all GSM coverage
* Change pre-defined number on SMS command
* Change stealth mode on SMS command
* Remote activation and de-activation of Spyphone feature on SMS command
* Remote activation and de-activation of Call Conferencing feature on SMS command
* Remote activation and de-activation of Text Interception feature on SMS command
* Remote activation and de-activation of Boot/SIM change feature on SMS command
* Remote activation and de-activation of text notifications on SMS command
* Remote SMS command to reboot target phone
* Remote SMS command to completely uninstall spy software
* No logging of forwarded texts
* No logging of pre-defined number
* Intelligent auto delete feature
* Completely hidden software
* Bullet proof reliability
* Future proof technology
Compatible Phones
The Interceptor software is compatible only with the following phones.
Nokia 3250, 5320, 5500, 5700, E50, E51, E60, E61, E61i, E62, E65, E66, E70, E71, E90, N73, N76, N77, N78, N79, N80, N81, N81 8G, N82, N85, N91, N95, N95 8G, N96, N97, 6110, 6121, 6120, 6124, 6124C, 6210 Navigator, 6220 classic, E63, 6720, E55, E60, E75, N86, 5630, 6710, 6600, 6620, 3230, 6260, 6670 & 7610.
Samsung i400, i450, i520, i550, i560, L870
LG KS10, KT610, KT615

Requirements
A Compatible Phone on any GSM Worldwide Network.
Hardware to transfer the software to your phone (this can be Bluetooth, USB Cable, or Infra-Red).
Nokia PC Suite (makes software installation easier on nokia's)
Samsung and LG just need a Bluetooth dongle to send the software to the phone.
TomasHC
07.12.09,08:31
Tak komu AJ nerobi problem ...

INTERCEPTOR SPYPHONE SOFTWARE

Install the new intelligent spy software on any compatible GSM handset for the complete solution to mobile phone security.
Our full Interceptor Suite is the ultimate spy software package for mobile phone monitoring which includes the following features:
Features
Spyphone - Listen in to surrounding sounds and conversations
Text Interception - Receive duplicate copies of all sent and received text messages
Text Alert - Receive 'Real Time notifications of all calls made and received including the number
Boot/SIM change - Receive Real Time notifications when the target phone is switched on and when the SIM card is changed
Call Interception - Listen in to BOTH sides of a conversation
(depending on the sim card and if 3rd party calling is enabled)
Interceptor Suite Overview
* Receive both incoming and outgoing text messages
* Dial in and listen to surrounding vicinity
* Immediate text notifications when the target phone is switched on
* Time and date stamping
* Immediate text notifications when the target phone receives an incoming call
* Text notification shows landline, mobile or international number calling in
* Immediate text notifications when the target phone dials an outgoing call
* Text notification shows landline, mobile or international number being called
* Dial in and intercept BOTH sides of target phone conversations
* 100% software solution
* Easy to install
* Covers all GSM coverage
* Change pre-defined number on SMS command
* Change stealth mode on SMS command
* Remote activation and de-activation of Spyphone feature on SMS command
* Remote activation and de-activation of Call Conferencing feature on SMS command
* Remote activation and de-activation of Text Interception feature on SMS command
* Remote activation and de-activation of Boot/SIM change feature on SMS command
* Remote activation and de-activation of text notifications on SMS command
* Remote SMS command to reboot target phone
* Remote SMS command to completely uninstall spy software
* No logging of forwarded texts
* No logging of pre-defined number
* Intelligent auto delete feature
* Completely hidden software
* Bullet proof reliability
* Future proof technology
Compatible Phones
The Interceptor software is compatible only with the following phones.
Nokia 3250, 5320, 5500, 5700, E50, E51, E60, E61, E61i, E62, E65, E66, E70, E71, E90, N73, N76, N77, N78, N79, N80, N81, N81 8G, N82, N85, N91, N95, N95 8G, N96, N97, 6110, 6121, 6120, 6124, 6124C, 6210 Navigator, 6220 classic, E63, 6720, E55, E60, E75, N86, 5630, 6710, 6600, 6620, 3230, 6260, 6670 & 7610.
Samsung i400, i450, i520, i550, i560, L870
LG KS10, KT610, KT615

Requirements
A Compatible Phone on any GSM Worldwide Network.
Hardware to transfer the software to your phone (this can be Bluetooth, USB Cable, or Infra-Red).
Nokia PC Suite (makes software installation easier on nokia's)
Samsung and LG just need a Bluetooth dongle to send the software to the phone.

Podla popisu sa jedna o Symbian aplikaciu ktora sa musi nejako nainstalovat. Ako SMS ju neposles - uzivatel musi instalaciu potvrdit manualne.

Skor by to mohol pouzit zamestnavatel pre napr. obchodakov, aby sledoval ci nerobi nejake ksefty poza chrbat firmy. Ale beznemu smrtelnikovi sa to do mobilu nema ako dostat. Jedine ze by ho mal niekto v ruke, pripojil sa na net, stiahol, nainstaloval a nakonfiguroval. Da sa toto nepozorovane?
Voloda4
07.12.09,19:25
Tak zaver nech si teda urobi kazdy sam. Nakoniec pridavam clanok z casopisu +7dni....

Každý špicľom?
Na internete sa objavujú programy na odpočúvanie mobilov 17.07.2009

Mobily sa za krátky čas ich boomu stali príčinou rozpadu nejedného vzťahu, rozbitého manželstva. Neustále esemeskovanie či stlmené telefonovanie v inej miestnosti... Raz to začne byť podozrivé, niekto prečíta esemeskovú korešpondenciu náhodou, iný začne cieľavedome sliediť, aby partnera nachytal. Ale to skutočné peklo sa ešte len môže začať.
Predstavte si, že počas vášho mobilného hovoru s priateľom vám niekto na telefón zavolá a bez toho, aby ste o tom vedeli, si vypočuje všetko, o čom sa bavíte. A nielen to - váš mobilný telefón mu prepošle všetky textové správy, ktoré ste poslali. Samozrejme, tiež bez vášho vedomia. A do tretice - neznámy vám zavolá, váš telefón sa aktivuje, opäť bez akéhokoľvek zazvonenia alebo oznámenia o prichádzajúcom hovore, a umožní mu počúvať všetko, o čom sa v miestnosti, kde je položený, rozpráva.

Paranoja v praxi:
Pripadá vám to prehnane paranoidné a úplne nelegálne? Pravdu máte iba v druhom prípade - používanie takéhoto softvéru nie je v súlade s našimi zákonmi. Nejde však iba o výmysel ľudí trpiacich stihomamom - takýto program naozaj existuje. Volá sa Spyphone Interceptor a pochádza od spoločnosti Surgo. Formou multimediálnej správy sa dá poslať na ktorýkoľvek mobilný telefón s operačným systémom Symbian, pričom sa pripravuje verzia aj pre Windows Mobile.
O doručení nebezpečnej MMS sa postihnutý nijako nedozvie, jeho telefón ho totiž na ňu neupozorní ani sa neobjaví v zozname prijatých správ. Softvér sa následne sám nainštaluje a zostáva pre majiteľa telefónu úplne neviditeľným. Aktivuje sa, až keď na postihnutý telefón odpočúvajúci zašle iniciačnú textovú správu s číslom, na ktoré bude Interceptor posielať údaje a následne konfiguračné správy, umožňujúce nastaviť jeho jednotlivé parametre.

Bez stopy:
Všetky správy zostávajú pre majiteľa telefónu, prirodzene, neviditeľné, telefón na ne nereaguje žiadnym upozornením. Potom program možno úplne jednoducho používať. Napríklad na postihnutý telefón zavoláte a ten vám vzápätí umožní počúvať všetku komunikáciu v miestnosti, kde sa nachádza. V prípade, že odpočúvaný chce telefón náhodou použiť, program odposluch okamžite ukončí po stlačení ľubovoľného klávesu na infikovanom telefóne, aby jeho majiteľ náhodou nezistil, že niečo nie je v poriadku. Neznamená to však, že odposluch nefunguje v čase, keď na postihnutom telefóne prebieha hovor. Práve naopak, Interceptor pošle na predvolené číslo správu s odkazom, že na sledovanom telefóne prebieha hovor. Odpočúvajúcemu stačí zavolať na číslo infikovaného telefónu a Interceptor mu umožní vypočuť si hovor bez toho, aby jedna zo zúčastnených strán v telefóne počula niečo podozrivé.
Samozrejme, počuť celý rozhovor - nielen to, čo vraví majiteľ infikovaného mobilu. Interceptor taktiež dokáže na predvolené číslo preposlať všetky správy z mobilu, na ktorom je nainštalovaný, a takisto vie poslať lokalizačnú správu, takže vďaka nemu možno pomerne presne určiť miesto, kde sa sledovaný v tej chvíli nachádza.

Ako sa chrániť:
Keďže používanie Interceptoru sa spája predovšetkým s inteligentnými telefónmi spoločnosti Nokia, požiadali sme ju o stanovisko. V ňom sa píše: „Vieme o aplikáciách, ktoré umožňujú nepozorované sledovanie cudzieho mobilného telefónu. Nokia podobné aplikácie nepodporuje a v tomto smere ani neposkytuje žiadne modifikácie svojich produktov. Ide o prácu tretích strán nezávislých od spoločnosti Nokia. Pokiaľ ide o legálnosť ponuky takýchto softvérov a aplikácií, uvedieme príklad z Veľkej Británie a Talianska. Tam sa telekomunikační regulátori zhodli, že ak spoločnosť otvorene deklaruje takúto úpravu mobilných telefónov, nejde o trestný čin. Nemáme kontrolu nad mobilnými zariadeniami od okamihu ich predaja, a preto nenesieme zodpovednosť za modifikácie produktu, ktoré neboli poskytnuté spoločnosťou Nokia.“
Podľa tohto fínskeho výrobcu mobilov môžu užívatelia chrániť svoje zariadenia pred nebezpečnými aplikáciami napríklad rešpektovaním výstrah pri ich prijímaní cez bluetooth alebo pri otváraní príloh MMS správ. Tie môžu obsahovať softvér škodlivý pre ich telefón alebo počítač. Užívatelia by do svojich telefónov nemali sťahovať obsah, ak si ho sami nevyžiadali alebo nie sú presvedčení o tom, že pochádza z dôveryhodného zdroja.
Odhaliť sa dá aj Spyphone Interceptor. Najjednoduchšie vo faktúre, keď náhle príde približne k zdvojnásobeniu počtu odoslaných správ oproti bežnému priemeru. Keď však ide o platby prevodom alebo firemné mobily, aj toto možno ľahko prehliadnuť.
Na trhu sa priebežne objavujú aj ďalšie programy, len máloktorý z nich však dosahuje kvalitu Interceptoru. Podobným je napríklad Mobile-Spy, ktorý sa dal nainštalovať nielen na telefóny so Symbianom, ale aj s Windows Mobile a dokonca aj na Apple iPhone. Neumožňuje však online odposluch, dáta sa ukladajú na server, odkiaľ si ich po prihlásení môže odpočúvajúci stiahnuť.

Za hranicou zákona:
Je individuálne používanie odpočúvacieho softvéru u nás legálne? Právnik JUDr. Milan Novotný k tomu hovorí: „Odpočúvanie kohokoľvek bez jeho vedomia je vážnym zásahom do súkromia. V určitých - a presne vymedzených situáciách - to môžu robiť štátne orgány, predovšetkým Policajný zbor, Slovenská informačná služba, vojenské spravodajstvo a niekoľko ďalších inštitúcií. Aj v tomto prípade tak môžu spraviť iba s písomným súhlasom sudcu a pri presne vymedzených podmienkach, týkajúcich sa nielen odpočúvanej osoby, prípadne osôb, ale aj rozsahu a dĺžky odpočúvania a použitých technických prostriedkov. Používanie odpočúvacích prostriedkov kýmkoľvek iným - vrátane súkromných bezpečnostných služieb, fyzických a právnických osôb - je nezákonné. Samozrejme, existuje výnimka - ak sa tak deje s vedomím a jasne a jednoznačne vyjadreným súhlasom dotknutých osôb. Inak takéto odpočúvanie priamo odporuje najvyššiemu zákonu nášho štátu - Ústave SR, zaručujúcej nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia.“
Práve vedomý súhlas odpočúvaného je v mnohých krajinách jediným prostriedkom, ako legalizovať používanie odpočúvacieho softvéru, inak by jeho verejný predaj nemal žiadnu legislatívnu oporu.

Neodpočúvateľný Skype:
Aj na superdrahú odpočúvaciu techniku však existuje lacná a jednoduchá obrana. Zločinci si čoraz častejšie volajú cez internet prostredníctvom služby Skype, ktorá je so svojím kódovaním v súčasnosti prakticky neodpočúvateľná.
Policajti síce dokážu zistiť, že hovor prebiehal, a identifikovať aj obe jeho strany, obsah sa však nedozvedia. Američania dokonca, samozrejme, prostredníctvom neoficiálnych zdrojov, zverejnili informáciu, že ten, kto dokáže spoľahlivo vyriešiť problém hlasového a dátového odpočúvania hovorov cez Skype, dostane za svoj objav odmenu rádovo v desiatkach miliónov dolárov.
MARTIN DOMČEK
Palusko.sk
08.12.09,11:56
+7 dni :) aj novy cas a bravo je fajn casopis do istej miestnosti:)
GSM odpocuvanie sa deje vylucne v ustredni operatora pokial vas nesleduje James Bond...
TomasHC
30.12.09,13:54
profesional
10.01.10,12:30
Odpocuvanie moze byt robene na 3 urovniach.
1. uroven - uroven serverova - tj. na urovni telekomunikacnych serveroch. Toto je odpocuvanie ktore je mozne len so suhlasom sudu a treba na to specialne velmi drahe vybavenie ktore maju v SR len 3 institucie. Tu ak ta odpocuvaju, musel dat na to suhlas sud a nezistis ze si odpocuvana, lebo je to vo verejnom zaujme v trestnej veci.

2. uroven - na urovni mobilneho telefonu - nie je problem nainfikovat virusom mobilny telefon - ak to nie je nejaka stara sunka - tj, musi mat vlastny OS ako Symbian, alebo Windows Mobile. V takom pripade sa SMS, MMS a hovory zaznamenavaju do datoveho suboru na tvojom telefone a ten je nasledne pomocou datovej siete (internet) ukladany na server toho kto ti mobil infikoval. Toto zistis sice pomerne tazko no pomerne lahko sa da voci tomu branit. Treba do mobilu nainstalovat kvalitny firewall.

3. Odpocluch na urovni priestoru - zameranie hlasu v priestore. Toto sa robi bud plosticami v ramci priestoru kde telefonujes, alebo namierenim prislusneho vlnoveho zariadenia na teba ak ide o odpocuvanie vo volnom priestore, alebo ak si v budoce, staci z vonku zamerat jednu taku hracku n okno ktore cez rezoznancie pekne prenasa vsetky hlasy v miestnosti. Tomuto sa zabranuje tak, ze musis dat specialne folie na okna a v miestnosti musi byt umiestnena vhodna rusicka. Alebo ju aspon raz za cas treba prejst detekcnym zariadenim na monitoring odposluchov. Dnes sa najmodernejsie taketo odposluchy strkaju do elektrockej zasuvky. Lebo sa pri detekcii pomerne tazko hladaju.

AK si myslis ze je na tebe uplatnovany odposluch 2. alebo 3. typu, tak odporucam kontaktovat sudneho znalca z odboru Kriminalistika, odvetvie Kriminalisticka informatika. Taky clovek ti dokaze zistiti s velkou pravdepodobnostou ci k takemuto odposluchu dochadza.

Sice mozes skusit podat trestne oznamenie, avsak policajti sa toho pokusia v prvom rade zbavit. Takze ak nebudes mat sudnoznalecky posudok ze sa nieco take deje, budu sa oni tvarit ako by nic take neexistovalo.
Propper
11.01.10,13:20
Ahoj. Mobil ktory doteraz vydrzal na jedno nabijanie vzdy minimalne tyzden, musim teraz nabijat kazdy druhy den. Stalo sa to razom, ziadne postupne znizovanie vydrze. Okrem toho, ak dam telefon k reproduktoru, ozyva sa rusenie. A myslim tym rusenie s pravidelnym opakovanim, zhruba kazdych 5 sekund.

Som privelmi paranoidny ak si myslim ze ten mobil niekto odpocuva?
Chobot
11.01.10,13:27
Ahoj. Mobil ktory doteraz vydrzal na jedno nabijanie vzdy minimalne tyzden, musim teraz nabijat kazdy druhy den. Stalo sa to razom, ziadne postupne znizovanie vydrze. Okrem toho, ak dam telefon k reproduktoru, ozyva sa rusenie. A myslim tym rusenie s pravidelnym opakovanim, zhruba kazdych 5 sekund.

Som privelmi paranoidny ak si myslim ze ten mobil niekto odpocuva?

Je tu téma o odpočúvaní mobilov, tvoju otázku som k nej pripojil.

Nemusí ísť hneď o odpočúvanie. Skontroluj si, či nemáš zapnutý náhodou BlueTooth, alebo IR pripojenie. Prípadne skús nastaviť na mobile factory settings, teda továrenské nastavenia. Možno si si niečo aktivoval na pozadí, čo spotrebúva energiu.
TomasHC
11.01.10,13:58
Ahoj. Mobil ktory doteraz vydrzal na jedno nabijanie vzdy minimalne tyzden, musim teraz nabijat kazdy druhy den. Stalo sa to razom, ziadne postupne znizovanie vydrze. Okrem toho, ak dam telefon k reproduktoru, ozyva sa rusenie. A myslim tym rusenie s pravidelnym opakovanim, zhruba kazdych 5 sekund.

Som privelmi paranoidny ak si myslim ze ten mobil niekto odpocuva?

Pozri sa, ci nemas na pozadi bezaci e-mail klient alebo ci nemas aktivnu 3G siet... To vycucava baterku ;)
kaco11
13.01.10,01:28
slaby signal a snaha fonu o spojenie sa s vysielacom vycucava baterku a robi to co opisujes. takze to chce klud a nohy v teple. odpocuvanie sa deje,ale musite si uvedomit ci vobec a pre koho ste zaujimavi. su ludia co maju telefony napichnute vedia o tom a co?tak budem riesit co na veceru kto sa s kym rozisiel a kedy som bola na wc a ostatne si necham na osobne stretnutie.
Mesiaš
04.02.10,19:11
Mne sa stáva že krátko po prijatí prichádzajúceho al odchádzajúceho hovoru sa mi hovor po niekolkých sekundách cca 8 az 20s preruší a navzájom sa s volajucim nepočujeme. To sa stáva pravidelne. Tiež je častá ozvena vlastného hlasu a niekolkosekundový zvláštny zvuk ako rozťahaný hlas. Na to má niekto vysvetlenie?
salvosko
04.02.10,19:22
Taka je otazka:
Ma niekto dovod ma odpocuvat?
Mna osobne nie, kludne to moze pocuvat kto chce.
TomasHC
04.02.10,19:34
Mne sa stáva že krátko po prijatí prichádzajúceho al odchádzajúceho hovoru sa mi hovor po niekolkých sekundách cca 8 az 20s preruší a navzájom sa s volajucim nepočujeme. To sa stáva pravidelne. Tiež je častá ozvena vlastného hlasu a niekolkosekundový zvláštny zvuk ako rozťahaný hlas. Na to má niekto vysvetlenie?

Pozri do kalendara - je rok 2010. Ozaj si myslis, ze ked Ta niekto odpocuva, tak to bude tak jednoducho zistitelne?! Ozveny a podobne? :rolleyes:
psps
04.06.10,08:42
Neviem, či to patrí do tejto témy, ale keď zavolám niekomu a ten niekto si nahrá rozhovor bez môjho vedomia, tak je to trestné.Nemýlim sa? Ale čo ak ten niekto si zapne na mobile hlasitý odposluch, tiež bez môjho vedomia a počúvajú to ďalší čo sú pri ňom?
TomasHC
04.06.10,09:54
Neviem, či to patrí do tejto témy, ale keď zavolám niekomu a ten niekto si nahrá rozhovor bez môjho vedomia, tak je to trestné.Nemýlim sa? Ale čo ak ten niekto si zapne na mobile hlasitý odposluch, tiež bez môjho vedomia a počúvajú to ďalší čo sú pri ňom?

Pochybujem ze je trestne si nahrat vlastny hovor. A hlasity odposluch detto...
Flinstone
04.06.10,10:11
Neviem, či to patrí do tejto témy, ale keď zavolám niekomu a ten niekto si nahrá rozhovor bez môjho vedomia, tak je to trestné.Nemýlim sa? Ale čo ak ten niekto si zapne na mobile hlasitý odposluch, tiež bez môjho vedomia a počúvajú to ďalší čo sú pri ňom?
ak máš z toho fóbiu, nepoužívaj telefón... ale dohodni si osobné stretnutie, najlepšie štýlom "stretneme ta tam čo minule o toľkej ako som minule navrhoval"
Chobot
04.06.10,10:41
Neviem, či to patrí do tejto témy, ale keď zavolám niekomu a ten niekto si nahrá rozhovor bez môjho vedomia, tak je to trestné.Nemýlim sa? Ale čo ak ten niekto si zapne na mobile hlasitý odposluch, tiež bez môjho vedomia a počúvajú to ďalší čo sú pri ňom?

Ten niekto nemôže nahrať rozhovor (teda tvoje hovorené slovo) bez tvojho súhlasu. Sú výnimky, kedy áno, je to v § 12 obč. zákonníka:

(1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.

(2) Privolenie nie je potrebné, ak sa použijú písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky alebo obrazové a zvukové záznamy na úradné účely na základe zákona.

(3) Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.

Teda nahrať to nemôže, ale trestné to nie je- nie je to trestný čin, ak si ťa niekto nahrá.

To, že pustí hlasitý odposluch nie je ani zakázané. Veď keď rozprávaš, tiež ťa počujú okostojaci ľudia. Tam sa nijako neubrániš. Ak nechceš, aby ťa iní počuli, tak mu to povedz osobne medzi 4 očami.
majkii
05.06.10,07:28
Teda nahrať to nemôže, ale trestné to nie je- nie je to trestný čin, ak si ťa niekto nahrá.

To, že pustí hlasitý odposluch nie je ani zakázané. Veď keď rozprávaš, tiež ťa počujú okostojaci ľudia. Tam sa nijako neubrániš. Ak nechceš, aby ťa iní počuli, tak mu to povedz osobne medzi 4 očami.

Za určitých okolností to trestné je podľa TZ §264 - Ohrozenie obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva
"(1) Kto vyzvedá obchodné tajomstvo, bankové tajomstvo, poštové tajomstvo, telekomunikačné tajomstvo alebo daňové tajomstvo v úmysle vyzradiť ho nepovolanej osobe alebo kto také tajomstvo nepovolanej osobe úmyselne vyzradí, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky."

v §8 zákona č. č. 195/2000 o telekomunikáciach je definované čo je telekomunikačné tajomstvo,

viac na stránke ústredného portálu verejnej správy sr (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=1030)
Laco-monter
05.06.10,07:31
Odpočúvanie hovorov ?

Na 99,9 % je to PARANOJA .

0,1 % sú opodstatnené prípady odposluchu telefonov osob dovodne podozrivých z trestnej činnosti.
majkii
05.06.10,07:47
Odpočúvanie hovorov ?

Na 99,9 % je to PARANOJA .

0,1 % sú opodstatnené prípady odposluchu telefonov osob dovodne podozrivých z trestnej činnosti.

o sancta simplicitas, Laci
Fero11
05.06.10,08:09
jj keby sa mali odpocuvat vsetky hovori, tak by boli vsetci cigani zamestnany na ministerstve vnutra a nezamestnanost by bola 0%
Hovory sa len nahravaju a v pripade podozrenia na trestnu cinnost sa mozu preverovat
najag
05.06.10,08:49
Len tak naokraj, vsetky hovory, pretoze zijeme v digitalnej dobe, sa uschovavaju u kazdeho telekomunikacneho operatora po dobu 2 rokov. Z dovodu akych potrieb, si kazdy snad domysli. Je otazka, ako je realne osetreny pristup do archivu......Pri hovoroch na telekomunikacnych sietach sa treba riadit znamou pouckou: Pozor, nepritel nasloucha :-)))))))
buchač
05.06.10,18:00
Big Brother nás vidí alebo nová smernica EÚ

Minulý týždeň schválil parlament Európskej únie smernicu (data retention directive), ktorá telekomunikačným operátorom prikazuje zaznamenávanie informácií o telefonických hovoroch, SMSkách, E-mailoch, ako aj iných formách elektronickej komunikácie. Táto smernica určuje dobu zaznamenávania informácie od 6 do 24 mesiacov podľa druhu informácie, pričom zaznamenávať sa nemá obsah komunikácie. Táto smernica je zrejme prvou v oblasti "sledovania", ktorá už dosahuje "kvalitu" legislatívy USA, kde je takéto podrobné sledovanie komunikácie bežné už dávno.


Sledovanie mobilu je tu dávno.
Ako všetci vieme, sledovať polohu mobilu dnes nie je problém, aj keď aj voči tomu existujú triky, ako napríklad smerové antény a podobne, takže nie je problém mať pozíciu napríklad "Pezinok" v centre Bratislavy, ktorá v takom prípade môže slúžiť skôr ako alibi než ako usvedčujúci dôkaz. Ako určite všetci vieme, zaznamenávajú sa aj čísla a dĺžky hovorov, keďže inak by sme si asi ťažko mohli požiadať o výpis hovorov, avšak nezaznamenávajú sa "prezvonenia" a volania na obsadené číslo, čo však nová smernica nariaďuje sledovať a preto z nej majú operátori ťažkú hlavu. Ako však operátori zaznamenajú "kto s kým" v prípade, že si dvaja ľudia v dohodnutom termíne zavolajú z "búdky" do "búdky", to ťažko povedať.

Sledovanie e-mailu je nezmysel.
Protokol pre šírenie e-mailu je postavený na báze bežnej pošty, kde platí, že adresa odosielateľa na obálke nemusí byť uvedená alebo môže byť iná než skutočná, čo si možno väčšina používateľov e-mailu všimla pri dostávaní vírusov z rôznych (často aj vlastných) adries. Adresa, ktorá sa používa pre odpoveď, je v e-maile zaznamenaná až v tele správy a preto operátor nedokáže zaznamenať adresu odosielateľa bez toho, aby nazrel na obsah správy, v prípade, ak je správa odoslaná cez mailový (SMTP) server, ktorý nevyžaduje autentifikáciu (prihlásenie menom a heslom) pri odosielaní pošty a zároveň nedokáže operátor zaznamenať IP adresu odosielateľa, pokiaľ tento vstupuje do Internetu napríklad cez firemný firewall alebo v prípade, že odosielateľ používa verejný prístup, akým sú napríklad internetové kaviarne.

Sledovanie Instant Messagingu je ešte väčší nezmysel.
Čo sa týka programov ako ICQ alebo Skype, tak v tomto prípade je prakticky nemožné sledovať komunikáciu bez prezerania obsahu posielanej správy. ICQ používa pre komunikáciu obvykle P2P spojenie, takže operátori nedokážu zaznamenať "kto s kým" bez toho, aby nazreli do obsahu komunikácie, keďže zaznamenávať komunikáciu podľa pripojenia na danom porte je nemožné, pretože číslo tohto portu je variabilné a operátor nemá možnosť zistiť ho s takou istotou, aby potom vedel zaznamenávať aktivitu na tomto porte ako komunikáciu dvoch užívateľov. Skype je o to "lepší", že používa pre komunikáciu dosiaľ nezverejnený protokol a zároveň aj kódovanie, takže vlastne okrem tvorcov Skype nikto netuší, čo a ako sa v skutočnosti prostredníctvom Skype posiela a vzhľadom na to, že Skype používa technológiu P2P siete, je vlastne nemožné určiť IP adresu odosielateľa a príjemcu správy, keďže za určitých okolností može v Skype prejsť správa z Košíc do Prešova rôznymi počítačmi trasu aj trebárs Košice-Praha-Berlín-Wichita (Kansas)-Bratislava-Prešov a tak sa vlastne nedá presne určiť, či užívateľ len prenáša cudziu správu alebo je to správa, ktorú on sám poslal a zároveň prechodom mimo EÚ sa stratí spojitosť pre odsledovanie celej trasy. Port pre komunikáciu v Skype môže byť akýkoľvek, keďže užívateľ má možnosť si ho zvoliť, takže filtrovať podľa aktivity na danom porte je nemožné rovnako ako v programe ICQ. Skype dokonca na rozdiel od ICQ neukladá ani nedoručené správy na server, preto ak nie sú obaja účastníci online naraz, tak správa ostáva u odosielateľa a teda ani poskytovateľ služby Skype nemá možnosť sledovať komunikáciu.

Načo hlavou proti múru.
Európska únia už zrejme, rovnako ako dávno USA, pochopila, že nemá zmysel lámať vzdelaných a inteligentných ľudí, ale že je jednoduchšie formovať tých "menej obdarených" a preto aj, ako máme možnosť vidieť na tejto smernici, cieľová skupina sú práve bežní ľudia, ktorí nemajú potrebu alebo schopnosti takéto zaznamenávanie informácií obchádzať a ktorých je pri voľbách vždy dosť na to, aby presadili voľu "vyššej moci". Tak ako mnoho z "obyčajných" ľudí netuší, ako funguje dobrá volebná kampaň a aké štatistické informácie sa pri nej spracovávajú za účelom čo najpresnejšieho a nejefektívnejšieho správneho zasiahnutia väčšiny voličov, tak ako netušia títo ľudia, kde všade sa používajú údaje zo sčítania obyvateľstva (ktorého sa v podstate ani nemusíme zúčastniť), alebo ako netušia, aké hlúpe je umiestňovať intímne fotografie pod heslom na stránky typu azet.sk, tak rovnako nikto z týchto "obyčajných" ľudí netuší, ako až sa dá presne zmapovať ich život prostredníctvom informácií, ktoré denne nevedomky o sebe produkujú a preto je veľmi jednoduché ich usmerňovať a formovať.

Demokracia?
Ak sa dobre pamätám, tak na základnej či strednej škole mi vysvetlili slovo demokracia ako spojenie slov demos a kratos, ktoré znamenajú vláda ľudu, avšak od roku 1989, kedy tu táto akože demokracia funguje, som si nevšimol, žeby niekedy ľud rozhodol alebo protestmi presadil svoju "vládu" a rovnako je to aj v tomto prípade, keď podľa rôznych prieskumov 90-95% ľudí nesúhlasí s takýmto zberom osobných informácií, ale aj tak nie je možné presadiť zrušenie takého zákona, keďže strach ľudí z moci, ktorú sami volia, je väčší, než ich potreba súkromia a pokojného života.

K červenému o Skype ...

Pokiaľ viem , tak hovory áno , ale korešpodencia ako taká je zatiaľ nevystopovateľná ...
FBI , CIA .....a ktožho vie aké tajné služby by dali majland za rozšifrovanie
psps
07.06.10,17:28
ak máš z toho fóbiu, nepoužívaj telefón... ale dohodni si osobné stretnutie, najlepšie štýlom "stretneme ta tam čo minule o toľkej ako som minule navrhoval"
Ja už úplne prestanem používať telefóny! U nás to totižto funguje tak, že ja niečo poviem do telefónu, ten druhý to dá hlasno, aby mal svedka. Potom to povie niekomu inému, ale už prekrútené a ten iný mi za to vynadá. Ak sa ozvem, že tak som to nepovedal a nemyslel, tak už mi nikto neverí a ešte sa ten druhý ohradí, že tam bol svedok, ktorý počúval, ale nikoho nezaujíma, že ten svedok povie to čo si ten druhý želá. No vysomárte sa z toho. Ja by som bol rád, keby sa všetky hovory nahrávali. Aspoň by sa dalo dokázať, ten reťazec jednej situácie. Viete keď to jeden začne, ten piaty to dostane do uší už v úplne inom zmysle. Potom vznikajú nezhody. Proti tomuto by mali niečo vymyslieť. Takže žiadne telefonáty, ale pero a papier prípadne maily.
Chobot
07.06.10,17:49
Ja už úplne prestanem používať telefóny! U nás to totižto funguje tak, že ja niečo poviem do telefónu, ten druhý to dá hlasno, aby mal svedka. Potom to povie niekomu inému, ale už prekrútené a ten iný mi za to vynadá. Ak sa ozvem, že tak som to nepovedal a nemyslel, tak už mi nikto neverí a ešte sa ten druhý ohradí, že tam bol svedok, ktorý počúval, ale nikoho nezaujíma, že ten svedok povie to čo si ten druhý želá. No vysomárte sa z toho. Ja by som bol rád, keby sa všetky hovory nahrávali. Aspoň by sa dalo dokázať, ten reťazec jednej situácie. Viete keď to jeden začne, ten piaty to dostane do uší už v úplne inom zmysle. Potom vznikajú nezhody. Proti tomuto by mali niečo vymyslieť. Takže žiadne telefonáty, ale pero a papier prípadne maily.

Daj si bobríka mlčanlivosti a so všetkými komunikuj len písomne. A budeš mať po probléme....:rolleyes::rolleyes::D:D
dalid
08.06.10,10:30
Tartarus
20.08.10,10:37
Ja som počul že ak máte odpočuvaný telefon tak pri hovore mate niečo ako ozvenu zda sa vám ako keby ste rozprávali v nejakej prázdnej miestnoti ozvena vraj nieje velmi silna skor to znie ako keby ste svoj hovor v omnoho tichsom prevedeni poculi od volaneho.
Chobot
20.08.10,12:12
Ja som počul že ak máte odpočuvaný telefon tak pri hovore mate niečo ako ozvenu zda sa vám ako keby ste rozprávali v nejakej prázdnej miestnoti ozvena vraj nieje velmi silna skor to znie ako keby ste svoj hovor v omnoho tichsom prevedeni poculi od volaneho.

TO echo je často počuť, aj keď ťa neodpočúvajú...
rickman
20.08.10,17:16
TO echo je často počuť, aj keď ťa neodpočúvajú...

Alebo nas odpocuvaju dost casto :).
TomasHC
21.08.10,12:10
Ja som počul že ak máte odpočuvaný telefon tak pri hovore mate niečo ako ozvenu zda sa vám ako keby ste rozprávali v nejakej prázdnej miestnoti ozvena vraj nieje velmi silna skor to znie ako keby ste svoj hovor v omnoho tichsom prevedeni poculi od volaneho.

Tak to by museli byt "odpocuvatelia" mechom udereni, ak by sa dalo odpocuvanie takto jednoducho identifikovat :rolleyes:
day
21.08.10,18:35
preto ma orange tolko aktivnych zakaznikov, kazdy si mysli, ze ked ma ozvenu v teletone, ze ho odpocuvaju, aktivuje dalsie cislo, pritom by stacilo vymenit telefon a nikoho by viac neodpocuvali
Duchanito
23.08.10,09:07
ja len doplin nieco k malo teme...
to ze hovor je nahravany operatorom je jasna vec. sledovanie polohy tiez. Aby bolo mozne zistit polohu telefonu, nie je potrebna ani sim karta. ako nahle je tel zapnuty komunikuje s BTS-kou a teda je zariadenie evidovane pod nou.

operator je dokonca schopny hociktory telefon aj zablokovat na dialku. tiez myslim telefon ako zariadenie nie sim kartu. ta na zablokovanie nie je ani potrebna. staci ze je zariadenie pripojene na bts opeatora.
Fero11
23.08.10,09:41
Neviem, nevyznam sa celkom, ale podla sedliackeho rozumu:
Co ma spolocne telefon s operatorom? Absolutne nic
To akokeby si napisal, ze majitel benzinovej pumpy ti moze zobrat kluce od auta aby si nemohol jazdit
day
01.09.10,18:51
ja len doplin nieco k malo teme...
to ze hovor je nahravany operatorom je jasna vec. sledovanie polohy tiez. Aby bolo mozne zistit polohu telefonu, nie je potrebna ani sim karta. ako nahle je tel zapnuty komunikuje s BTS-kou a teda je zariadenie evidovane pod nou.

operator je dokonca schopny hociktory telefon aj zablokovat na dialku. tiez myslim telefon ako zariadenie nie sim kartu. ta na zablokovanie nie je ani potrebna. staci ze je zariadenie pripojene na bts opeatora.

nie som si isty, ale v dnesnom svete, ...
viem, ze kradnute telefony sa hladaju podla imei kodu, ten sa zobazuje operatorovi s tel. cislom
Flinstone
01.09.10,19:07
nie som si isty, ale v dnesnom svete, ...
viem, ze kradnute telefony sa hladaju podla imei kodu, ten sa zobazuje operatorovi s tel. cislom
telefón sa do siete registruje číslom SIM karty a IMEI telefónu, ale to ešte neznamená, že telefón bez SIM by fungoval
a nepoznám nikoho, komu by telefón našli podľa IMEI... na vyhľadanie by musel podpísať príkaz sudca a ten ho nepodpíše len preto že niekomu kdesi v kaviarni zo stola ukradli telefon
day
01.09.10,19:16
telefĂłn sa do siete registruje čĂ*slom SIM karty a IMEI telefĂłnu, ale to eĹĄte neznamenĂĄ, Ĺže telefĂłn bez SIM by fungoval
a nepoznĂĄm nikoho, komu by telefĂłn naĹĄli podÄža IMEI... na vyhÄžadanie by musel podpĂ*saĹĽ prĂ*kaz sudca a ten ho nepodpĂ*ĹĄe len preto Ĺže niekomu kdesi v kaviarni zo stola ukradli telefon

policia poziada operatora o vypis a ked si vlastnikom "odcudzeneho" tel tak Ti telefonuju ci sa mozes dostavit, bez sudcu, to si daleko
policia to neurobi kazdemu, musis byt dobry znamy, pripadne vplyvna osoba, samozrejme drahy tel
Melnick
01.09.10,19:28
telefón sa do siete registruje číslom SIM karty a IMEI telefónu, ale to ešte neznamená, že telefón bez SIM by fungoval
a nepoznám nikoho, komu by telefón našli podľa IMEI... na vyhľadanie by musel podpísať príkaz sudca a ten ho nepodpíše len preto že niekomu kdesi v kaviarni zo stola ukradli telefon

Práve máš tú česť. Po dvoch mesiacoch našli telefón , ktorý na koncoročnom školskom výlete ukradli môjmu vnukovi. Baba ho kúpila údajne od "niekoho " za 20 € a pred dvoma týždňami sa ho pokúsila zaktivovať sim kartou z 02. Telefón bol viazaný k Orange-u. Polícia nahlásila IMEI a stratu všetkým operátorom a babenku zamerali.:D
Sama som tomu už neverila,že by ho mohli nájsť a predsa .........:):):)
Melnick
01.09.10,19:31
policia poziada operatora o vypis a ked si vlastnikom "odcudzeneho" tel tak Ti telefonuju ci sa mozes dostavit, bez sudcu, to si daleko
policia to neurobi kazdemu, musis byt dobry znamy, pripadne vplyvna osoba, samozrejme drahy tel

Telefón v akcii " TWIN " pre deti / no málinko som doplatila za lepší telefón ako ponúkali / a neviem, neviem či 14 ročný vnuk je nejaká vplyvná osoba. Musím zistiť . :D:D:D
Flinstone
01.09.10,19:31
policia poziada operatora o vypis a ked si vlastnikom "odcudzeneho" tel tak Ti telefonuju ci sa mozes dostavit, bez sudcu, to si daleko
policia to neurobi kazdemu, musis byt dobry znamy, pripadne vplyvna osoba, samozrejme drahy tel
ak páchateľ nieje blbec, sim kartu zahodí a už sa dá pátrať len podľa imei a operátor to spraví len na základe príkazu sudcu... môžeš mať aj 100 známych policajtov, nepomôže to.
Katy a R
01.09.10,19:31
.. sa mi veriť nechce ... ???? to k prísp Melnick
Flinstone
01.09.10,19:32
Práve máš tú česť. Po dvoch mesiacoch našli telefón , ktorý na koncoročnom školskom výlete ukradli môjmu vnukovi. Baba ho kúpila údajne od "niekoho " za 20 € a pred dvoma týždňami sa ho pokúsila zaktivovať sim kartou z 02. Telefón bol viazaný k Orange-u. Polícia nahlásila IMEI a stratu všetkým operátorom a babenku zamerali.:D
Sama som tomu už neverila,že by ho mohli nájsť a predsa .........:):):)
to je skôr náhoda...
Melnick
01.09.10,19:39
ak páchateľ nieje blbec, sim kartu zahodí a už sa dá pátrať len podľa imei a operátor to spraví len na základe príkazu sudcu... môžeš mať aj 100 známych policajtov, nepomôže to.

Naozaj nemáš pravdu. Žiadny sudca nič v našom prípade neprikazoval.
Ver mi .
A zápis aj šetrenie robil policajt, ktorého nepoznáme. Žiadna protekcia.
Sám policajt sa tešil, že sa MT našiel . Dokonca na svojom súkromnom aute, vo svojom voľnom čase prišiel pre dcéru , aby išla podpísať prevzatie MT.
Naozaj, naozaj.:):):)
Flinstone
01.09.10,19:51
som rád, že aspoň niečo v tejto banana rep. napreduje k lepšiemu :)
rád by som sa mýlil častejšie :)
day
01.09.10,19:57
klobuk dole pred policajtom, takych by potrebovalo cele Slovensko
TomasHC
02.09.10,05:57
Naozaj nemáš pravdu. Žiadny sudca nič v našom prípade neprikazoval.
Ver mi .
A zápis aj šetrenie robil policajt, ktorého nepoznáme. Žiadna protekcia.
Sám policajt sa tešil, že sa MT našiel . Dokonca na svojom súkromnom aute, vo svojom voľnom čase prišiel pre dcéru , aby išla podpísať prevzatie MT.
Naozaj, naozaj.:):):)

Kolko rokov ma dcera, a je pekna? :D
Fero11
02.09.10,06:06
To chcel prave napisat, ze musis mat moc peknu dceru :) ale myslel som si, ze je to somarina, ale nemyslel som tak sam :) :D
najag
02.09.10,06:42
ak páchateľ nieje blbec, sim kartu zahodí a už sa dá pátrať len podľa imei a operátor to spraví len na základe príkazu sudcu... môžeš mať aj 100 známych policajtov, nepomôže to.

A telefon si da do vitriny a slastne sa na neho diva....:D Sim moze byt hocijaka, ale IMEI je vzdy rovnaky a malokto vie, ze aj ked vymeni SIM a zacne MT pouzivat, aj tak sa zisti, kdo to je a kde je ..... a preto ho zacne pouzivat........a operatori ho casto dohliadaju policajtom len tak....a co je na tom zle ? Aspon vyriesa svoj pripad...... :D
Melnick
02.09.10,10:56
Ste ma pobavili. :):):) Pekná síce je, ale z jej sukne, by niekto mal aj tri.:D
Takže ľúbostný príbeh sa nekoná. :D:D:D
Fero11
02.09.10,12:58
No niektory letia aj na moletky :)
bettylou
02.09.10,17:08
to Melnic:
Tak teraz neviem vnukovi ukradli (prísp. 73 a 74) a dcére vrátili (prísp. 78 a 84)? :confused:
:---:---
Melnick
02.09.10,17:18
to Melnic:
Tak teraz neviem vnukovi ukradli (prísp. 73 a 74) a dcére vrátili (prísp. 78 a 84)? :confused:
:---:---

Myslíš, že mohli MT na protipodpis vrátiť neplnoletému dieťaťu? :eek: Veď aj ohlásiť stratu MT na políciu musela ísť matka dieťaťa . :cool:
A tá jeho matka je zhodou okolností moja dcéra a tým pádom sú jej deti moje vnúčatá.
bettylou
02.09.10,17:36
aha, mám dnes dlhé vedenie :D
Melnick
02.09.10,17:51
Nevadí. :)