macacko
13.11.22,19:57
Má právo žiadať predloženie uzatvorenej/podpísanej Kúpnej zmluvy pri žiadosti predávajúceho o potvrdenie o neexistencii nedoplatkov, ktoré je prílohou zmluvy pri katastrálnom konaní?
+ Existuje právny nárok BD na predloženie vyslovene rozhodnutia z kastastra, neakceptujúc LV pre prípravu zmluvy o správe?
kopretinka
13.11.22,19:12
kataster to pýta,riešila som to nedávno.Keď ku kupnopredajnej zmluve ako predávajúci nedoložíš potvrdenie o nedoplatkoch,tak to nezavkladujú.
macacko
13.11.22,19:14
dakujem, ja neriešim kataster ale či BD má právo požadovať už podpísanu KZ aby vydal to potvrdenie. V KZ sa píše štandardne, že kupujúcemu bolo predlozene to potvrdenie, ale v mojom prípade, žiada BD, aby sa dostavili obe strany uz s podpísanou KZ, aby ho oni láskavo vydali...
Štandardom totiž je, že predávajúci si zaobstará potvrdenie aj za cenu napr. obehnutia z práce, následne sa zmluva podpisuje. Predávajúci u notára a kupujúci kedykoľvek a kdekoľvek bez toho aby musel spoločne s predávajúcim a už s podpísanou zmluvou ist na BD. Štandardne ide na BD až po kúpe aby pristúpil k zmluve o správe. Mnou spomínané BD týmto a inými praktikami evidentne len vyžaduje svojvolne to o čom som písala v otázke. Navyše pred pristúpením k zmluve o správe požaduje výlučne rozhodnutie z katastra, Neakceptuje LV, ani preberací protokol, ktorý je oveľa záväznejší vzhľadom k vyúčtovaniu. No a o tom, že spotrebu tepla neprerátavajú vôbec, o tom už ani nehovorím.
kopretinka
13.11.22,19:25
no to je dobrá blbosť,že aby sa obaja dostavili,neviem,ako by sa tam dostavil môj skoro nechodiaci otec....An zmluvu nechceli.Pozri si stanovy,ale zákon na to určite nie je žiadny.
Zároveň som riešila aj predaj môjho bytu,máme spoločenstvo,a nikto odo mňa ani zmluvu nechcel,nie že aby sa tam trepal aj kupujúci.
buchač
13.11.22,19:29
macacko (Dnes 21:14) ale v mojom prípade, žiada BD, aby sa dostavili obe strany uz s podpísanou KZ, aby ho oni láskavo vydali...
======================
Prečo tak konajú, to je otázka. Nepýtal si sa ?

Ak je to nejaké nové právne ustanovenie, tak nech ti ukážu konkrétny predpis alebo zákon.
Pokiaľ ale viem, tak nič také neexistuje, žeby sa dostavili obe strany. Správcu je trt po tom, komu sa byt predáva (to sa dozvie neskôr aj tak)...a taktiež nemusí vedieť sumu za predaj.
sito
13.11.22,19:55
.
macacko
14.11.22,06:51
.
Nandrolon
14.11.22,07:06
.
buchač
14.11.22,07:10
.
misoft
14.11.22,09:13
buchač (Včera 21:29)
Správne!
A okrem toho! Správca NIE JE majiteľom, on len je poverený správou - jeho nemá čo zaujímať takéto voloviny. V podstate - správca je najatá firma, má vykonávať to, čo určuje zákon a čo POŽADUJE majiteľ bytu - majiteľ bytu je de facto i de jure jeho ZAMESTNÁVATEĽOM - správca je LEN "zamestnanec".
sito
14.11.22,17:36
:D
sito
14.11.22,17:42
:D
dmc
15.11.22,07:59
NIE -nemá. Mám s tým osobnú skúsenosť. Tiež to odo mňa žiadali. Žiadal som prítomnosť konateľa BD s tým nech mi ukážu zákonný dôvod ich postupu. Také neexistuje. Potvrdenie o neexistencii dlhu vydáva DB pre majiteľa bytu. Keď ho budeš žiadať každý deň a zaplatíš príslušný poplatok u nás 15 Euro) tak ti ho musí vystaviť. Je to služba pre teba ako majiteľa bytu - neexistuje podmienenie predložením zmluvy. Nový - ešte len budúci majiteľ sa nemusí nikam dostaviť pretože ako zmluvná strana sa z neho stáva až ZAVKLADOVANÍM - vydaním rozhodnutia na katastre - dovtedy nemá žiadny vzťah kupujúci z BD. Žiadal som predložiť zákon a aj stanovy - konateľ uznal že to robia lebo to majú vo zvyku. Preventívne aby nevznikli problémy ak sa po kúpe nedostaví nový majiteľ na BD hoci sa v kúpnej zmluve zaväzuje pristúpiť ku zmluve s BD - ale to NIE JE problém predávajúceho a nie je možné tým podmieňovať vydanie potvrdenia o neexistencii dlhu. Robia to aj preto aby budúci majiteľ prevzal už dopredu splácanie za energie a služby bez potrebného mimoriadneho odpočtu a vyučtovania.
U mňa nepochodili a pracovníčka mi teatrálne nakoniec potvrdenie vydala
Mária27
15.11.22,17:07
Bytové družstvo nemá čo zaujímať zmluva. Dobre vie, že zákon potvrdenie správcu vyžaduje, teda správca je povinný ti ho vydať. Môžeš mu pohroziť SOI, ktorá mu dá aj opakovane pokutu (zmluva so správcom je spotrebiteľská zmluva).
mari2x
23.11.22,18:22
" bez potrebného mimoriadneho odpočtu a vyučtovania."
Na mimoriadne vyúčtovanie stačí trochu dobrej vôle a netreba ZBYTOĆNÝ mimoriadny odpočet !