sattelitka
14.11.22,10:31
Dotáciu som na základe zmluvy o poskyt. fin .prostriedkov zaúčtovala do knihy pohľadávok, a keď nabehli peň.prostriedky tak sa pohľadávka znížila. Zároveň na základe postupov účtovania v OZ (§21 ods.1) sa píše že sa táto dotácia musí zaevidovať aj ako vznik záväzku do knihy záväzkov a použitie týchto prostriedkov účtovať ako výdavok a zároveň zánik záväzku. Takže som na základe dodávat.faktúr použitie dotácie zaúčtovala v peň.denníku ako úhradu faktúr . Nesedí mi tam, že prečo mám dať tú sumu dotácie aj do záväzkov, keď to vlastne v záväzkoch už mám..tie došlé faktúry. Ak by som ešte raz zaevidovala sumu dotácie do záväzkov, tak ako ten záväzok vyrovnám? na základe čoho?
avalik
14.11.22,09:45
1. prijatím dotácie na BÚ vznikol záväzok voči FPÚ - vyúčtovať oprávnené výdavky,
2. niečo ste nakúpili na faktúru, úhradu faktúry účtujete ako úhradu záväzku voči dodávateľovi
a ak táto faktúra ide do vyúčtovania FPÚ, tak o túto sumu znížite aj záväzok voči FPU
sattelitka
14.11.22,09:50
chápem že v knihe záväzkov túto sumu znížim, ale stačí to len v knihe záväzkov , či do peňažného denníka ako ID?