Katula134
14.11.22,14:24
Dobrý deň,

je platná výpoveď, ak nám ju zamestnanec doručil mejlom? Novelou ZP od 1.11.2022 môže elektronicky doručovať dokumenty len zamestnávateľ alebo aj zamestnanec? Ďakujem veľmi pekne za rady.
ivka70
14.11.22,14:34
A on nechodi do prace?
Zamestnavatel je ochotny tu vypoved akceptovat?
Ak ano, vyzvite ho na to, aby ju prisiel osobne podpisat.
Inak platna ani akceptovana nebude.
avalik
14.11.22,17:21
Neviem odkiaľ to máš, ale v § 38 ZP od 1.11.2022 nevidím doplnenú možnosť elektronického doručovania pre zamestnávateľa alebo pre zamestnanca.
pavol54
14.11.22,18:00
mejl nie autorizovaná elektronická pošta
pavol54
14.11.22,18:01
jedine ak by ju poslal cez e-slovensko
Negoce
14.11.22,20:49
ak majú obe stany dohodnutú mailovú obojstrannú komunikáciu, tak áno i mailom je poslaná výpoveď platná (podľa môjho názoru)
avalik
14.11.22,23:50
Zákonník práce ani zamestnávateľovi ani zamestnancovi neumožňuje doručiť výpoveď emailom.
avalik
14.11.22,23:51
zamestnávateľovi cez eslovensko nič nepošleš
Katula134
15.11.22,06:13
Nechodí do prace. A dokonca poslal výpoveď k 12.11.2022. Je to aj zlé napísané. Cez Slovensko. Sk nič neprišlo.
Katula134
15.11.22,06:17
Ďakujem pekne, som toho istého názoru, len som si nebola istá teraz tou novelou. A konateľ mi to kázal zistiť. Čiže mejlom nemôžeme akceptovať výpoveď. A z článkov co som čítala na internete, tak ani cez Slovensko. Sk. nie je spravne podať výpoveď. Alebo sa mýlim? Ďakujem
pavol54
15.11.22,06:42
eslovensko funguje ako doporučená zásielka, ak by nemala byť akceptovaná, teda analogicky by ju nesmel poslať doporučene poštou. na rozdiel email je ako obyčajná schránka kde skončí čokoľvek napr. letáky a bez prečítania ich hodíš do koša
avalik
15.11.22,06:53
pavol54, cez eslovensko môžeš posielať len do eschránok štátnych inštitúcií
... na email bežnej firmy neodošleš a ani do eschránky bežnej firmy
avalik
15.11.22,06:54
Do eschránky firmy na slovensko ti ani bežný občan ani bežná firma nič poslať nemôže.
avalik
15.11.22,06:56
Katula134, veď čítaj zákonník práce, je online dostupný, § som ti uviedla vyššie
ivka70
15.11.22,07:02
dajte mu absenciu a nasledne opakovanu, potom s nim skoncite PP.
Vsetko pisomne.
Katula134
16.11.22,08:07
Myslela som § 38 a.
Tweety
16.11.22,08:28
tam je možnosť podávať informácie mailom daná len zam-ľovi
avalik
16.11.22,10:25
v §38a sa uvádzajú "informácie" a "písomná odpoveď"
... nie "písomnosti ... týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy ..."

konkrétne slová sú dôležité
veronikasad
16.11.22,22:17
Zrejme zamestnanec nedal výpoveď, ale žiadal o ukončenie pracovného pomeru dohodou. Ak sa s ním nechcete naťahovať, akceptujte ju a ukončíte pracovný pomer k 12.11., resp. posledným dňom kedy bol v práci...
Jozef Toman
23.11.22,10:04
Môže akceptovať výpoveď, ktorá prišla e-mailom od zamestnanca.Vy ako zamestnávateľ predsa rozhodujete, či napadnete platnosť výpovede na súde - pretože zamestnanec nepostupoval podľa zákona alebo to zoberiete na vedomie,. Jediny problem je ci obsah toho co Vam zamestnanec poslal je vypovede. Treba si pozrieť § 78 ods. 3 ZP
Ak skončil zamestnanec pracovný pomer neplatne a zamestnávateľ netrvá na tom, aby zamestnanec u neho naďalej pracoval, platí, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom písomne nedohodne inak, že pracovný pomer sa skončil dohodou, ak
a)bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,
b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite, dňom, keď mal pracovný pomer skončiť,
c) bol pracovný pomer neplatne skončený v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.
Jozef Toman
23.11.22,10:13
Volá sa to tzv. relatívna neplatnosť. Ak to nenapadnete do 2 mesiacov § 77 ZP, tak je výpoveď v podstate platná. Vy ako zamestnávateľ rozhodujete, či neplatnosť úkonu napadnete alebo nie. Zároveň platí § 78 ods. 2 ZP (v podstate ak to napadnete). Ak teda z e-mailu mate za to, ze v obsahu ide o vypoved zamestnanca, je to na Vas, ci ho vyzvete na nápravu, alebo to zoberiete na vedomie. On neplatnost vlastneho ukonu na sude nevie napadnut - pretože on by ju spôsobil (vada formy a doručenia). Jedine v buducnost by mohol skusit urcovaciu zalobu, ze pracovny pomer trva, ale to by nevyhral.
§ 78 ods. 3 ZP Ak skončil zamestnanec pracovný pomer neplatne a zamestnávateľ netrvá na tom, aby zamestnanec u neho naďalej pracoval, platí, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom písomne nedohodne inak, že pracovný pomer sa skončil dohodou, ak
a) bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,
b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite, dňom, keď mal pracovný pomer skončiť,
c) bol pracovný pomer neplatne skončený v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.