Matuzka
20.11.22,16:51
Dobrý deň, prišiel som pre radu, ak môžte mi poskytnúť relevantné informácie. Som vlastníkom dvoch nehnuteľnosti. Na prvej nehnuteľnosti riadne platím od roku 2020 koncesie, je to byt kde bývam. Na druhej nehnuteľnosti býva starý otec, SIPO je na jeho meno, elektrina je písaná na neho (byt bol získaný darovacou zmluvou v roku 2019), vlastníkom na katastri som ja. Dúfam že mi nepríde v budúcnosti upomienka že neplatim koncesie za druhý byt, ako to je?
wilby
20.11.22,15:59
Platiteľ úhrady je fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome.
https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/kto-ma-platit
Katy a R
20.11.22,16:02
však platí zástrčkový zákon. dôležitý je odberateľ elektriky;) :)
Predpokladám, že starý otec je dôchodca - a ak s ním nebýva nikto v "produktívnom" veku - tak on konces. poplatok neplatí . Aj to má zrejme vybavené - či?
Od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ, ktorý je poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu, poberateľom dôchodkov starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti, nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti a vznik tejto skutočnosti oznámi vyberateľovi úhrady.
Nárok na oslobodenie vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom platiteľ oznámil vznik skutočnosti. Do tejto doby platiteľ platí úhradu 4,64 € za každý aj začatý kalendárny mesiac