petovsan
01.10.06,18:41
Prosím o radu, ako vysporiadať prijatú zálohu na vyúčtovacej faktúre konkrétne v programe Omega, ak mi na vyúčt. faktúre zostáva už iba konečná suma k úhrade, t.j. záloha je z faktúry už odpočítaná. Faktúry si vystavuje spoločnosť sama, vediem im účto externe. Už som skúšala kadečo a dospela som k záveru, že sa to dá jedine cez ID; nie je možnosť vysporiadať tento odpočet zálohy priamo pri účtovaní faktúry v EUD (soft mi vždy hlási, že nesedí suma v rozúčtovaní)?
Lucy
01.10.06,17:10
zálohy v Omege sa dajú vysporiadať veľmi elegantne. Do rozpisu, kde zadávaš sumu fa, je kolonka preddavok, tam zadáš sumu. pri účtovaní ak máš nastavené nejaké vzory predkontácii, tak by ti malo vziať typ sumy P. Alebo si sama pridáš riadok, do ktorého napíšeš účtovanie ako to bežne robíš - vysporiadanie zálohy,len nezabudni typ sumy P. nie som teraz pri OMege, tak ti to neviem popísať presnejšie. ale inak Omega má aj v pomoci rozobraté príklady účtovania a zadávania údajov. Skús pozrieť aj tam ;)
petovsan
01.10.06,18:46
Veľmi pekne ďakujem za pomoc, "Preddavky" som si v tom rozúčtovaní veru nikdy nevšimla. Skúsila som postup, ako píšeš, len do ZD nemôžem udávať celú fakturovanú sumu, ale iba ten základ DPH, z ktorého odvádzam daň pri vystavovaní doúčtovacej faktúry; ten ZD, z ktorého už DPH bola odvedená pri zálohe píšem do "voľného základu", bude to tak správne? A ešte ma zarazilo, že po zaúčtovaní faktúry sa mi v kolónke "k úhrade zostáva" zobrazila celková suma faktúry, teda nie už iba čiastka po odpočítaní zálohy. Čo s tým, prosím???
Lucy
01.10.06,18:59
Veľmi pekne ďakujem za pomoc, "Preddavky" som si v tom rozúčtovaní veru nikdy nevšimla. Skúsila som postup, ako píšeš, len do ZD nemôžem udávať celú fakturovanú sumu, ale iba ten základ DPH, z ktorého odvádzam daň pri vystavovaní doúčtovacej faktúry; ten ZD, z ktorého už DPH bola odvedená pri zálohe píšem do "voľného základu", bude to tak správne? A ešte ma zarazilo, že po zaúčtovaní faktúry sa mi v kolónke "k úhrade zostáva" zobrazila celková suma faktúry, teda nie už iba čiastka po odpočítaní zálohy. Čo s tým, prosím???


Jasné, takže z prijatých záloh už bolo odvedené DPH, však? pozri priamo v programe je tam O Programe Tipy a triky a nájdi si účtovanie záloh, tam je rozobraté ako v Omege zadať zálohy po 01.08.2003 - je viac spôsobov..aj v závislosti od celkového spôsobu fakturácie ;)

Ten preddavok sa dá použiť napr vtedy, ak fa je na plnú sumu a záloha je vrámci mesiaca,
nemám tu Omegu :( aby som ťa navigovala
petovsan
01.10.06,19:46
No, tak som to v tej múdrej knihe naštudovala, len sa mi to zdá dosť zložité a časovo náročné, keďže uvádzajú postup, že tie preddavkové aj preddavkové daň. doklad v programe priamo vystavuješ a z tých vystavených faktúr to už potom účtuje automaticky. Tomuto by som sa chcela vyhnúť, keďže by ma opätovné nahadzovanie ZF, ZF-DD a OF značne zdržalo. Existuje aj jednoduchšia metóda, prosím?
Lucy
01.10.06,19:50
a ako odvedieš dph zo záloh? teda ako to dostaneš do Omegy? Ako si to robila doteraz?

Myslím, že zálohové fa nedaňové nemusíš mať opätovne nahodené v Omege. nie je to potrebné.
petovsan
01.10.06,20:05
a ako odvedieš dph zo záloh? teda ako to dostaneš do Omegy? Ako si to robila doteraz?

Myslím, že zálohové fa nedaňové nemusíš mať opätovne nahodené v Omege. nie je to potrebné.

No veď práve, že doteraz som tie preúčtovania záloh riešila cez interné doklady (cca 2 zálohy/kvartál), teraz je to už ale dosť náročné, pretože zálohových faktúr je pomerne veľa, začínam v tom mať chaos, ktorá záloha je k čomu. No a do Omegy som to účtovala na základe zál. faktúry - daň. dokladu, ktorý vystavila spoločnosť, bez toho, aby som ju opäť položkovito nahadzovala, iba som v EUD zaúčtovala fa (ZD+DPH), a ak bola vyúčtovacia, tak iba z tej dofakturácie opäť ZD+DPH (takže DPH bolo o.k.) a cez ID som preúčtovala zálohu do výnosov, ktorá bola k tej príslušnej vyúčt. faktúre. Mohlo to byť aj takto?
LubenaK
02.10.06,09:19
Ak nechceš evidovať zálohové faktúry, ale iba daňové doklady po zaplatení preddavku, môžeš do sumy pri rozpise napísať sumu preddavku a pri rozúčtovaní ten preddavok napárovať na pokladničný alebo bankový doklad, ktorým ten preddavok bol uhradený, nemusí tam byť tá predfaktúra. Potom pri konečných vyúčtovacích faktúrach stačí zadať iba sumu rozdielu - nedoplatku. Ak by bola konečná faktúra nulová, tak ju nechaj zaúčtovať s pôvodnými sumami a urob pri každom zápise kópiu s mínusovými položkami - toto doporučujem vtedy, ak musíte mať i tie nulové v súpise faktúr.