pp10
01.10.06,18:48
Dobry den.

Mozem vyuzivat auto rodicov na moje podnikanie a davat si do nakladov benzin a amortizaciu? Potrebujem ho niekolkokrat za tyzden sluzobne. Cestnu dan uhradim. Auto je starsie ako 5 rokov.

1. Je nutne uzavriet s rodicmi zmluvu o prenajme auta?
2. Akym sposobom si mozem narokovat naklady na sluzobne cesty?

Dakujem.
Johanka
01.10.06,16:59
Uplatňovanie sadzby základnej náhrady ( amortizácie) je podmienené vlastníctvom osobného motorového vozidla, ktoré sa používa na podnikanie.
Paula
01.10.06,17:02
pp10
02.10.06,11:38
Dakujem. T.z. ze ked ho napr. prenajmem.

- moze to byt symbolicka cena prenajmu vozidla kedze sa jedna o rodicov?
- co si v pripade prenajmu zahrniem do nakladov (najom, benzin alebo aj amortizaciu)?
Zdeni
02.10.06,12:02
Pri prenájme si sadzbu základnej náhrady uplatňovať nemôžes.
pp10
02.10.06,12:07
a co si mozem uplatnovat?

Dakujem.
Chobot
02.10.06,12:09
Dakujem. T.z. ze ked ho napr. prenajmem.

- moze to byt symbolicka cena prenajmu vozidla kedze sa jedna o rodicov?
- co si v pripade prenajmu zahrniem do nakladov (najom, benzin alebo aj amortizaciu)?

Iba benzín a nájom. Amortizáciu si nemôžeš, lebo nie je Tvoje vlastné.
pp10
02.10.06,12:18
cize si budem viest knihu jazd a uplatnit si mozem len benzin podla priemernej spotreby z technickeho preukazu?
karpis
02.10.06,12:21
Presne tak ako píšeš pp10
Jozef I
02.10.06,12:22
Iba benzín a nájom. Amortizáciu si nemôžeš, lebo nie je Tvoje vlastné.

V pripade ze je to v zmluve uvedené mohol by si uplatnovat aj vydaje na opravy.
Jana Acsová
02.10.06,12:23
V pripade ze je to v zmluve uvedené mohol by si uplatnovat aj vydaje na opravy.V tomto prípade len upozorním na daňové hľadisko. Vykonávanie opráv nie je štandardnou povinnosťou nájomcu a preto sa skúma vznik nepeňažného plnenia voči prenajímateľovi.
Jozef I
02.10.06,12:34
V tomto prípade len upozorním na daňové hľadisko. Vykonávanie opráv nie je štandardnou povinnosťou nájomcu a preto sa skúma vznik nepeňažného plnenia voči prenajímateľovi.

Takže ak nabúram na prenajatom aute od rodičov tak nemôžem zahrnúť opravu do nákladov ? Ak je to tak, tak to som fakt nevedel. :o

Myslel som, že ak je zmluvne uvedené, že vzniknuté závady je povinný hradiť nájomca tak je to o.k. Je jasné že by nemal asi robiť generálku auta, ale forma udržiavania prenajatej veci, t.j. štandartné opravy, by nemala byť asi posudzovaná ako nepeňažné plnenie. :confused:
pp10
02.10.06,12:40
a poistka sa nevztahuje na nehodu u prenajateho auta? asi by to mala vyriesit nie?
Jana Acsová
02.10.06,12:43
Takže ak nabúram na prenajatom aute od rodičov tak nemôžem zahrnúť opravu do nákladov ? Ak je to tak, tak to som fakt nevedel. :o

Myslel som, že ak je zmluvne uvedené, že vzniknuté závady je povinný hradiť nájomca tak je to o.k. Je jasné že by nemal asi robiť generálku auta, ale forma udržiavania prenajatej veci, t.j. štandartné opravy, by nemala byť asi posudzovaná ako nepeňažné plnenie. :confused:POZOR. Nezovšeobecňovať. Spojili sme dve veci ... búračka na aute a jej posúdenie z pohľadu nájomnej zmluvy, t.j. či sa to považuje za škodu spôsobenú na prenajatom majetku.
A opravy úplne OK nie sú (teda istotne nie všetky, ani v prípade, že je to v zmluve zakotvené). Máme všeobecné ustanovenia týkajúce sa nájomných zmlúv. OK je to, ak je zmluva v súlade so všeobecnými ustanoveniami súvisiacich právnych predpisov. Ak je nad rámec, posudzuje sa už aj daňové hľadisko u prenajímateľa.

A ešte jedna poznámka k zadávateľovi ... je potrebné zvážiť, aký typ zmluvy sa uzatvorí a ako sa s príjmom z prenájmu vysporiadajú prenajímatelia (rodičia).
Jana Acsová
02.10.06,12:44
a poistka sa nevztahuje na nehodu u prenajateho auta? asi by to mala vyriesit nie?Havarijná? Zákonná? ... to už je na ďalšie doplnenie zadanej otázky, ako aj ostatných podmienok zmluvy.
pp10
02.10.06,12:45
rad si necham poradit ako to urobit legalne a z danoveho hladisko co najlepsie pre rodicov :-) co navrhujete?
Jana Acsová
02.10.06,12:47
rad si necham poradit ako to urobit legalne a z danoveho hladisko co najlepsie pre rodicov :-) co navrhujete?Dajte si prepísať auto na seba ... ak je to možné.
pp10
02.10.06,12:57
to je asi najlepsie, plne s Vami suhlasim, ale ked s tym rodicia nesuhlasia...
Islo by to aj inak. Napr ze by sme podpisali zmluvu o prenjme auta a v zmluve by sme uviedli cenu za prenajom povedzme 100,- Sk za den alebo to musi byt cena obvykla t.z. cca 500 Sk za den???
ivet.b
02.10.06,13:02
Zamestnanca sme dvakrat vyslali na SC, ale kedze nebolo k dispozicii firemne auto, zobral si svoje a my sme mu preplatili PHM+pausalnu nahradu 6,20,- Sk/1 km. Auto je ale pisane na jeho otca. Takze to mam zle??? :confused:
Jana Acsová
02.10.06,13:05
Zamestnanca sme dvakrat vyslali na SC, ale kedze nebolo k dispozicii firemne auto, zobral si svoje a my sme mu preplatili PHM+pausalnu nahradu 6,20,- Sk/1 km. Auto je ale pisane na jeho otca. Takze to mam zle??? :confused:Nemáte. Ale to je už iná téma. Prosím nepokračujte v nej v týchto príspevkoch. Táto problematika už bola na Porade rozoberaná.
Jana Acsová
02.10.06,13:07
Islo by to aj inak. Napr ze by sme podpisali zmluvu o prenjme auta a v zmluve by sme uviedli cenu za prenajom povedzme 100,- Sk za den alebo to musi byt cena obvykla t.z. cca 500 Sk za den???Pozor na neoprávnené podnikanie. Prenájom hnuteľných vecí je živnosťou z pohľadu živnostenského zákona.
pp10
02.10.06,13:14
viete sa mi vyjadrit k predchadzajucemu textu?

to je asi najlepsie, plne s Vami suhlasim, ale ked s tym rodicia nesuhlasia...
Islo by to aj inak. Napr ze by sme podpisali zmluvu o prenjme auta a v zmluve by sme uviedli cenu za prenajom povedzme 100,- Sk za den alebo to musi byt cena obvykla t.z. cca 500 Sk za den???
Jana Acsová
02.10.06,13:23
viete sa mi vyjadrit k predchadzajucemu textu?

to je asi najlepsie, plne s Vami suhlasim, ale ked s tym rodicia nesuhlasia...
Islo by to aj inak. Napr ze by sme podpisali zmluvu o prenjme auta a v zmluve by sme uviedli cenu za prenajom povedzme 100,- Sk za den alebo to musi byt cena obvykla t.z. cca 500 Sk za den???Všetko je potrebné brať v súvislostiach. O tomto probléme by sa dalo rozprávať siahodlho. Cena obvyklá sa môže skúmať, ale nemusí. Záleží od celkového pohľadu a okolností. Ak to bude posúdené ako podnikanie, cena obvyklá sa skúmať môže. Ak to bude posúdené ako príležitostná činnosť, tak nemusí. Ale záleží to od konkrétnych podmienok ...
Zvážte aj iný typ zmluvy. Napr. výpožičku podľa § 659 Občianskeho zákonníka.
Tento problém podľa môjho názoru nie je možné paušalizovať a zhrnúť. Všetko závisí od okolností, dĺžky doby prenájmu (či užívania veci), výšky príjmu atď.
Podnikáte? Najjednoduchšie sú štandardné podnikateľské vzťahy. Ostatné je a môže byť vždy dosť nejednoznačné a problematické.
Chobot
02.10.06,13:27
viete sa mi vyjadrit k predchadzajucemu textu?

to je asi najlepsie, plne s Vami suhlasim, ale ked s tym rodicia nesuhlasia...
Islo by to aj inak. Napr ze by sme podpisali zmluvu o prenjme auta a v zmluve by sme uviedli cenu za prenajom povedzme 100,- Sk za den alebo to musi byt cena obvykla t.z. cca 500 Sk za den???

Navyše, pre rodičov by príjem z prenájmu predstavoval iný príjem, ktorý by trebalo riadne zdaniť - čiže by mali starosť navyše - podávať komplikovanejšie daňové priznanie. Ja by som tiež nebol za takéto riešenie.
pp10
02.10.06,13:49
Mate obaja pravdu. Ale nie vzdy to ide vyriesit najjednoduchsie. Preto ma zaujimaju aj ine moznosti, ktore su v mojom pripade najpravdepodobnejsie.

Podnikam samozrejme. Auto potrebujem na obcasne vyjazdy za klientami povedzme dvakrat do tyzdna a rad by som si to uplatnil ako naklad, ked to v podstate je naklad - ved benzin mi nikto len tak nezaplati.

Zmluva o vypozicke? No podla textu z obcianskeho zakonnika to je optimalne riesenie na moju situaciu t.z. ze si este budem robit knihu jazd a je to vyriesene, co myslite?