deli.
26.11.22,14:56
Spravujem účet pre decká na stužkovú. Zaujíma ma, ako môžem LEGÁLNE zaplatiť z účtu veci ako napr.: zálohu na gastro bez dokladu o zaplatení, dídžeja a podobne, ak napr. dídžej nemá na to ani živnosť ani firmu. Ak mu mám poslať na účet peniaze, môžem mu to poslať len na základe nejakého písomného potvdrenia s jeho podpisom? Či ja nemôžem mať z tohto problém? Keby ma napr. niekto udal alebo podal trestne oznamenie, môžem sa brániť nejakým jeho písomným prehlásením? Ide mi len o to, aby to bolo legálne z mojej strany a nebol neskôr problém. ako sa to dá legálne, bez faktúry a bez bločka? je to vôbec možné? Ďakujem!
veronikasad
26.11.22,14:01
Gastro nie je podnikateľský subjekt? Peniaze študentov sú na tvojom súkromnom účte?
majkii
26.11.22,16:25
Netreba z toho robiť vedu, ja som spravoval deťom účet na synovu stužkovú peniaze som mal na svojom účte. Stužková je mimoškolská aktivita a škola dala od akejkoľvek organizácie stužkovej ruky preč. Jediné čo umožnila, bolo, že na rodičovskom zdužení sme sa mohli o príprave stužkovej informovať. Tam sme sa dohodli, že všetky veci si budú zabezpečovať študáci. Zvolili si "výbor" a predsedu. Niektoré veci nemohli vybaviť, napr. zmluva na prenájom sály bola na moje meno, detto catering. Zálohy som uhrádzal cez účet a doklad som elektronicky posielal "výboru" a samozrejme na rodičovskom som informoval rodičov. Časť hotovosti som dával pred stužkovou poverenému predsedovi, ten mi dal zoznam vecí, ktoré zabezpečil. Dj, fotograf a upratovačka neboli podnikatelia, tak mi dali rukou napísané potvrdenie, že prevzali konkrétnu sumu. Na konci zostalo okolo 350 €, tie som dal v hotovosti deckám a tie to minuli na pomaturitných "oslavách" samozrejme s požehnaním rodičov.
deli.
26.11.22,17:48
Gastro je samozrejme podnikatel. Od toho chcem vyzadovat FA, aj ked on automaticky navrhuje vsetko bez. Ide mi skor o tych ostatnych, dídžej nepodnikatel atd. Ano, ucet je moj sukromny.
deli.
26.11.22,17:55
To "rukou podpisane potvrdenie" , to je legalne? Sorry za hlupe otazky, len ma zaujima, aby s tym v buducnosti nebol problem.
majkii
26.11.22,18:48
Čo myslíš pod tým slovom Legálne? To potvrdenie je normálny právny úkon fyzickej osoby - nepodnikateľa, že od teba prevzal určitú sumu ako zálohu za nejakú činnosť.
deli.
26.11.22,19:25
Čiže napr. dídžeja môže robiť hocikto nepodnikatel a ja mu len podám peniaze, on podpise papier ze prevzal a je to OK? Právne čisté z mojej strany?
ivka70
26.11.22,19:29
Nemôže, ide totiž o podnikanie, ale nie je tvojou úlohou riešiť oprávnenosť toho, čo robí . Ty neriešiš účtovníctvo, aby si potreboval daňové doklady.
kukučka
26.11.22,20:13
Daj to robiť niekomu inému, lebo sa zblázniš. To si myslíš, že aj stužkovú kontroluje DÚ?
romana147
26.11.22,20:50
Súhlas = kto sa bojí, nech sa netrepe do lesa
majkii
26.11.22,21:19
Deli, príliš to netreba riešiť, tak ako píše ivka70 nerob z toho účtovníctvo, veď je to len stužková. Ak niekto z rodičov bude chcieť vedieť na čo išli peniaze, tak mu ukážeš potvrdenia a hotovo.
Čo sa týka tých DJ , to je umelecká činnosť, ak to chceš riešiť lege artis tak treba s DJ uzatvoriť zmluva podľa §51 občianskeho zákonníka, a či DJ vznikne daňová povinnosť, to nie je tvoja starosť. Otázka je, kto bude zmluvnou stranou za študentov resp. rodičov. Ako vravím netreba to príliš riešiť, tých výdavkov tam nie je veľa
deli.
27.11.22,06:01
Nebojím sa. Len ma zsujíma legálnosť. V triede máme totiž jedného mimoriadne aktívneho todiča, ktorý už raz podal trestné oznámenie na iného rodiča za spreneveru vyzbieraných peňazí. Tak ma zaujíma, ako to urobiť, aby bolo všetko OK, z mojej strany. Ale aj tak dík za odpovede, velmi ste mi všetci pomohli.
veronikasad
27.11.22,06:06
O použití financií rozhodujes sama, alebo máte nejaký " výbor", ako písal aj majkii?
deli.
27.11.22,06:54
Sama. Nejaki rodicia vybavia, mne daju vediet a ja zaplatim zo sukromneho uctu, ktory sme na tento ucel zalozili. Pristup k uctu mame pre istotu traja, vratane triednej ucitelky. Zatial som neplatila nic, len teraz idem platit prvu zalohu a prekvapilo ma, ze mi gastro nemienil dat ani FA, len previest na ich sukromny ucet. Od neho som si ale FA vypytala a posle mi ju. Len tie ostatne vydavky asi budem riesit tym pisomnym potvrdenim. Vlastne ma prekvapilo, ako sa to v realite vsetko robi.
deli.
27.11.22,06:56
Ďakujem majki, velmi si mi pomohol.
veronikasad
27.11.22,07:02
Zvoľte si "výbor" aspoň trojčlenný, ktorý potom rozhodne aj o vyúčtovaní stužkovej, žiadaj podklady k úhrade mailom, ktoré si odkladaj. Nerieš či má niekto na činnosť ktorú vykonáva živnosť, z gastro žiadaj faktúru
kopretinka
27.11.22,07:27
tak nech to vybavuje ten aktívny rodič.