Ľuda
02.10.06,00:31
Prosím Vás o informácie-podložené paragrafmi, či v období 1/2002, 2/2002 3/2002 sa z dohôd o vykonaní práce malo platiť úrazové poistenie. Mzdy spracovávam a spracovávala som na softvéry - legálnom, mám zaplatené aktualizácie, v spomínanom období som zamestnávala dohodárov, odviedla som dane, výkaz úrazového poistenia za I.Q.2002 bol nulový. ( Vtedy to spravovala ešte Slovenská poisťovňa). Takýto podklad mi vypracoval softvér a takúto vedomosť som mala aj ja, teda že z DVP sa úrazové poistenie neplatí. ( len z DPČ a hlavného pracovného pomeru ). Som SZČO a mám kontrolu zo Soc.poisťovne, ktorá mi vyrúbila doplatok za I.Q.2002 vo výške 120,- Sk a samozrejme " zvýšené poistné " vo výške 5.400,- Sk za nedodržanie zákonov. Pojem zvýšené poistné je ich výraz, keď som sa opýtala či to je penále, alebo pokuta, tak pracovníčka SP odpovedala, že nie, je to zvýšené poistné. Snažila som sa vysvetliť jej daňový dopad, nemalo to význam ( slovíčka - "penále a zvýšené poistné ", už vidím daniarov ako "zvýšené poistné" uznajú ako daňový výdavok)
Prosím zareagujte.
V prípade, že SP má právdu a ja som túto povinnosť nezaregistrovala, mám smolu a v tom prípade bez reptania zaplatím aj penále.
liba2
02.10.06,03:03
Prosím Vás o informácie-podložené paragrafmi, či v období 1/2002, 2/2002 3/2002 sa z dohôd o vykonaní práce malo platiť úrazové poistenie. Mzdy spracovávam a spracovávala som na softvéry - legálnom, mám zaplatené aktualizácie, v spomínanom období som zamestnávala dohodárov, odviedla som dane, výkaz úrazového poistenia za I.Q.2002 bol nulový. ( Vtedy to spravovala ešte Slovenská poisťovňa). Takýto podklad mi vypracoval softvér a takúto vedomosť som mala aj ja, teda že z DVP sa úrazové poistenie neplatí. ( len z DPČ a hlavného pracovného pomeru ). Som SZČO a mám kontrolu zo Soc.poisťovne, ktorá mi vyrúbila doplatok za I.Q.2002 vo výške 120,- Sk a samozrejme " zvýšené poistné " vo výške 5.400,- Sk za nedodržanie zákonov. Pojem zvýšené poistné je ich výraz, keď som sa opýtala či to je penále, alebo pokuta, tak pracovníčka SP odpovedala, že nie, je to zvýšené poistné. Snažila som sa vysvetliť jej daňový dopad, nemalo to význam ( slovíčka - "penále a zvýšené poistné ", už vidím daniarov ako "zvýšené poistné" uznajú ako daňový výdavok)
Prosím zareagujte.
V prípade, že SP má právdu a ja som túto povinnosť nezaregistrovala, mám smolu a v tom prípade bez reptania zaplatím aj penále.Išlo o vyhlášku MF SR č. 280/1993 Z. z., ktorou sa ustanovujú bližšie podmienky a sadzby poistného zákonného poistenia organizácie pre prípad zodpovednosti za škodu pri pracovnom úraze alebo chorobe z povolania v znení neskorších predpisov (vyhl. č. 61/1994 Z.z.) a v znení zákona NR SR č. 206/1996 Z.z. Bohužiaľ tieto predpisy nemám odložené, takže sa nemám do čoho pozrieť.
Pamätám si to tak ako aj ty, že z DVP sa neodvádzalo, ale mohlo sa to zmeniť v čase prechodu kompetencie na Soc. poisťovňu.
Myslím si však, že v každom prípade - nech už to bude "zvýšené poistné" alebo penále, v roku 2006 pôjde o nedaňový náklad z dôvodu, že sa vzťahuje na rok 2002.
evina
02.10.06,05:36
Podľa mojej mienky sa v zmysle citovaných Vyhlášok Libou 2 platilo poistné i z dohôd /vtedy boli ešte aj dohody o vedľajšej činnosti/, nakoľko sa počítalo z úhrnnu hrubých miezd zamestnávateľa /a dohody tam patria/. Ak sa nezaplatilo všas zyšovalo sa o 2%, teda ide o zvýšené poistné... Citované §§ platili do 31.3.2002 a od 1.4.2002 sa toto poistnéuž realizovalo prostredníctvom SP podľa Libou 2 citovaných zákonov:
Vyhláška 280/1993 v znení Vyhlášky 61/1994:

Poistné
§ 13
1/ Poistený si poistné vypočíta sám, pričom použije sadzby uvedené v prílohe tejto vyhlášky. Minimálne poistné za poistné obdobie (§ 3) je 70 Sk. Ak poistený vykonáva rôzne druhy činnosti, použije sa sadzba poistného vzťahujúca sa na činnosť s najvyššou sadzbou poistného.
2/ Základom na výpočet poistného je výška všetkých hrubých miezd a odmien zúčtovaných poisteným za poistné obdobia (§ 3).
§ 14
1/ Poistné je splatné do pätnásteho dňa po uplynutí poistného obdobia (§ 3) na účet poisťovne.
2/ Za deň platby sa považuje pri
a) bezhotovostných prevodoch z účtu v banke deň, keď bolo uskutočnené odpísanie z účtu poisteného,
b) platbách v hotovosti deň, keď banka, pošta alebo iná oprávnená osoba hotovosť prijala alebo prevzala.
3/ Ak poistné nebolo zaplatené včas a v správnej výške, zvyšuje sa o 2 % za každý aj začatý mesiac omeškania, najmenej o 100 Sk; zaokrúhľuje sa na celé Sk nadol.
liba2
02.10.06,05:47
Evinka, vďaka za citáciu zo zákona (trochu sme si oprášili vedomosti:D ).
O.K. teda nielen z dohôd o pracovnej činnosti, ale aj dohôd o vykonaní práce bolo treba odviesť poistné a ide o "zvýšené poistné". Soc. poisťovňa postupovala správne.