joevi
30.11.22,01:06
ahoj,chcem sa Vás spýtať ,mam takýto prblém



moja zosnulá matka mi požičala pred 9 rokmi nejaké peniaze,a pred smrťou mi povedadala ,že jej to vráťiť nemusím...teraz zomrela a je dedické konanie na ktorom o tom nieje ani zmienka,ale súrodenci vedia o tej pôžičke ....musím si to odrátať z dedičstva??? čo urobiť,aby sa mi to z dedičstva neodrátalo???

vopred Vám dakujem za radu
OneUp
30.11.22,06:13
Pravne nemusis. Ina otazka je narusenie vztahov medzi surodencami. Co na to hovoria surodenci ?
Katy a R
30.11.22,12:40
Ak ti matka naozaj povedala, že nemusíš vrátiť - mohol by to byť dar. ke´dže o tom súrodenci vedia, môžu/nemusia žiadať započítať tento dar - tebe sa to odráta z hodnoty dedičstva.
Čo robiť, aby sa neodrátalo? Presvedčiť súrodencov, aby nechceli;)☺;)
rudolf83
30.11.22,17:42
platí § 484 občianskeho zákonníka: Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania
rudolf83
30.11.22,17:55
Ak matka povedala (ale nie je to písomne), že nemusí vrátiť požičané peniaze, tak by to nemalo mať žiadne právne účinky ohľadom zmluvy o pôžičke.. lebo § 574 OZ Veriteľ sa môže s dlžníkom dohodnúť, že sa vzdáva svojho práva alebo že dlh odpúšťa; táto dohoda sa musí uzavrieť písomne.

Mne to skôr vychádza tak, že súrodenci by zdedili pohľadávku zo zmluvy o pôžičke a túto pohľadávku voči jednému zo súrodencov môžu zdediť .. avšak je otázkou, vzhľadom na uplynutie lehoty 9 rokov od poskytnutia pôžičky... či by sa tento neubránil úspešne vznesením námietky premlčania.
marjankaj
30.11.22,18:02
A čo tak dohoda? §482
Onko
30.11.22,21:10
Ja to vidím ako takmer bezvýchodiskovú situáciu (pre dlžníka).
Ak bude pohľadávka predmetom dedičstva, nebude premlčaná, záväzok bude tým pádom uznaný (námietky premlčania môže vzniesť pred zaradením do dedičstva) a bude musieť dlh zaplatiť.
Ak pohľadávka nebude predmetom dedičstva (uzná sa premlčanie, alebo odpustenie), súrodenci môžu požadovať započítanie, a zdedí o to menej.
Jediná šanca je, že súrodenci to nebudú chcieť splatiť ani započítať.