iweth_za
01.12.22,07:50
Dobrý deň. Ak kupujúci zaplatil za tovar z eshopu prevodom na účet, ale neprevzal si ho v odbernej lehote 18 dní a zásielka sa mi vrátila naspäť, objednávka je stornovaná, mám právo si odpočítať poštovné náklady zo sumy, ktorú idem vrátiť? Viete mi prosím napísať aj konkrétny zákon a paragraf?
veronikasad
01.12.22,06:53
Kontaktovala si zákazníka prečo nebol tovar prevzatý?
ivka70
01.12.22,08:08
iweth_za
01.12.22,08:18
Tento článok som čítala, aj Obchodný zákonník. Ako postupovať viem, objednávka je fyzicky vrátená, stornovaná. Ide mi len o prepravné náklady, ktoré sa nikde nespomínajú. Ja som si splnila všetky povinnosti ako predávajúci, zo strany kupujúceho došlo k porušeniu jeho povinností, a teda povinost prevziať dodaný tovar. Len ma zaujíma, či náklady za doručenie (mimochodom aj spätné) znášam ja alebo kupujúci.
Chobot
01.12.22,08:28
Znášaš ty. Je to tak v zákone o ochrane spotrebiteľa č. 108/2000 v § 7a ods. 9. Odstúpením sa zmluva od začiatku zrušuje, takže nemáš nárok ani na poštovné. Musíš mu teda vrátiť celú sumu, ktorú si si fakturovala.
ivka70
01.12.22,08:28
je tam napisane: ... kúpnu cenu za tovar kupujúcemu vrátite.
A kedze od zmluvy neodstupil ..... musite mat v podmienkach, co v takom pripade.

Ak od zmluvy odstupil, vraciate vsetko.
iweth_za
01.12.22,08:39
Len to je odstúpenie od zmluvy do 15 pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru , ale zákazník zásielku neprevzal (v lehote 18 dní) a bola vrátená naspäť. Toto neviem nikde nájsť.
iweth_za
01.12.22,09:01
V obchodných podmienkach mám len, že kupujíci má povinnosť tovar prevziať. V tomto prípade to nechám tak a vrátim celú sumu. Hádam sa to už nebude stávať. Chcela by som si to tam dopísať, lebo logicky by mal poštovné zaplatiť zákazník, ale logika sa nie vždy zhoduje so zákonom. :D Ale fakt to neviem nikde nájsť.
kopretinka
01.12.22,09:25
aj si zisťovala,čo sa mu stalo? môže ležať v nemocnici,môže byť aj mŕtvy,a možno len nedostal ten žltý papier z pošty
iweth_za
01.12.22,09:36
Eshop prevádzkujem cez Sashe, kde vidím, či dotyčná správy otvorila, nereaguje. A tiež vidím, že robí aj ďalšie objednávky od iných predajcov. Po odoslaní objednávky dostala číslo zásielky na sledovanie. O zásielke aj lehote vyzdvihnutia vedela.
iweth_za
01.12.22,09:44
Ide mi len o info, kto by mal v tomto prípade znášať náklady za poštovné. Či kupujúci, alebo predajca? V ktorom zákone to nájdem.
kopretinka
01.12.22,16:12
zákon na ochranu spotrebiteľa.........a je úplne jedno,čo máš napísané v obchodných podmienkach.
iweth_za
01.12.22,16:58
Odpoveď trošku mimo. Obchodné podmienky mám písané podľa zákona.
Obchodný zákonník, 513/1991 Zb.
§ 451
Kupujúci je povinný urobiť úkony, ktoré sú potrebné podľa zmluvy a tohto zákona na to, aby predávajúci mohol dodať tovar. Dodaný tovar je kupujúci povinný prevziať, pokiaľ zo zmluvy alebo z tohto zákona nevyplýva, že jeho prevzatie môže odmietnuť.
Prosím konkrétny paragraf zo zákona o ochrane spotrebiteľa, kde sa rieši táto konkrétna situácia, na ktorú sa od začiatku pýtam.
viktorviktor
02.12.22,20:58
zak. 108
zo 16. marca 2000
o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji

§ 13
Ďalšie zmluvné podmienky

(2)
Ak sa predávajúci a spotrebiteľ nedohodnú na náhradnom plnení, predávajúci je povinný nahradiť všetky preukázané náklady, ktoré spotrebiteľ vynaložil na objednanie tovaru alebo služieb.

podľa mňa ak si nemala v podmienkach uvedené - dohodnuté podmienky o vrátení tovaru pri neprevzatí, nemáš nárok na náhradu poštovného