Banix
05.12.22,08:33
Za rok 2022 som mal TPP a živnosť. Pri nástupe do práce som podpísal papier o uplatnení nezdaniteľnej časti na zamestnanca, kde som ho vyplnil tak že si uplatňujem nezdaniteľnú čast ročne. Zároveň v septembri som si založil znova živnosť (v minulosti som už podnikal 3 roky) a môj celkový príjem bol do 6000€. Ako toto všetko zohľadniť v daňovom priznaní? Kde alebo ako presne uviesť že som si uplatnil nezdaniteľnú časť na zamestnanca ročne v daňovom priznaní?
ivka70
05.12.22,07:37
skusal si pozriet tlacivo DP typu B a poucenie k nemu?
tam mas presne napisane kam das prijmy aj odvody za zamestnania aj zo zivnosti.

Interaktivne tlacivo ti NCZD aj dan vypocita same, je jedno, kolko si si upltnil mesacne.


Mimochodom, v zamestnani sa bud da uplatnovat NCZD mesacne alebo sa neuplanuje.
Rocne uplatnovanie je to, co podpises v ziadosti o RZD. Teba sa to ale netyka, ty musis podat DP (lebo mas aj ine prijmy ale len zo zavislej cinnosti) a teda si ho uplatnis v DP ( zaskrtavacia kolonka v DP)
cize ty si si ho asi neuplatnil?
Banix
05.12.22,08:18
Ja som podpisal tlacivo o NCZD, ale nedal som ze si uplatnujem. Bolo mi povedane, ze takto sa uplatnuje ročne. Čo znamená RZD? Viem že musím podať daňové priznanie, preto sa pýtam čo presne ako a kde vyplniť :)
ivka70
05.12.22,08:21
nic si si neuplatnil, to, co ti bolo povedane znamena, ze si mozes uplatnit v RZD alebo v DP

RDZ = rocne zuctovanie dane (robi zamestnavatel, ak poziadas a ak mas len prijmy zo zavislej cinnosti)
Banix
05.12.22,08:26
V DP je ale uvedené "uplatňujem nezdaniteľnú časť základu dane
na manželku (manžela)" no ale keď nemám manželku, čo potom?
ivka70
05.12.22,08:32
Nezdanitelna cast zamestnanca neexistuje.
Je len nezdanitelna cast na danovnika, uplanuje sa jedna, na vsetky zdanitelne prijmy.
Navod najdes k pouceni k DP.
veronikasad
05.12.22,10:45
V daňovom priznaní zaskrtnes uplatnenie ročnej nczd a daň zrazenu u zamestnávateľa uvedies v príslušnom riadku (odpočítas od celkovej daň.povinnosti). Keďže v dp sa uvádza súčet príjmov zo zamestnania aj podnikania, môže sa stať, že budeš mať nárok len na časť ročnej nczd...
DP za rok 2022 som ešte nevidela, tak čísla riadkov neuvádzam.