Monitka
05.12.22,14:49
Dobrý deň,
poprosím o radu..spoločnosť DHL nám preclila tovar z Anglicka, zatiaľ sme od nich obdržali faktúru a colný výmer, kde je ako deklarant uvedená DHL..zvyčajne preclievame cez colnicu sami, takže si aj colný výmer uhrádzame sami..DPH máme teda v colnom doklade, ktorý účtujeme na základe platobného príkazu/výmeru od Colnice..mňa zaujíma ako si odpočítam daň z dokladov od DHL, keďže vo výmere je ako deklarant DHL? vopred ďakujem, snáď sa z toho nejak vymotám, lebo som už dopletená..
tigy
06.12.22,12:06
My sme nedávno tiež preclievali tovar z Anglicka, cez Slovak Parcel Service (SPS).
Na JCD je ako príjemca naša firma, ako deklarant je SPS.
Colný dlh zaplatil SPS za nás a poslali nám potvrdenie o úhrade. Na faktúre nám ten colný dlh prefakturovali spolu so službami colnej deklarácie.
Podkladom pre odpočet DPH je pre mňa JCD + potvrdenie o úhrade colného dlhu od SPS.

KROS k tomu má aj návod na zaúčtovanie:
https://www.kros.sk/faq/13103/

Preclievali sme ale už aj tak, že hoci nám tovar tiež preclila prepravná firma ako deklarant, colný dlh sme zaplatili colnému úradu priamo my (na základe výmeru od deklaranta) a deklarant nám potom vyfakturoval už len služby colnej deklarácie.