Paula
27.11.04,10:04
Ak odberateľ uhradí faktúru v hotovosti (nejedná sa u dodávateľa o firmu s povinnosťou ERP), ukladá zákon žiadať od neho jeho výdavkový doklad(kópiu) o platbe?
accad
27.11.04,09:41
Tak na odpovede som zvedavá aj ja, nakoľko s prípadom, že mám vystavený príjmový doklad a k nemu nemám od toho kto platí doložený jeho výdajkový doklad, sa stretávam veľmi často a neviem s tým vo firmách dodatočne pohnúť. Nakoľko väčšinou firmy nie sú ochotné dodatočne žiadať platiteľa o jeho výdav.pokl.doklad. Po osobných skúsenostiach sa už do osobnej aktivity žiadať o takýto doklad sama nevkladám.
Paula
27.11.04,10:00
Mám prípad, kedy si s jednou firmou takto platíme - my im DF a oni nám ich dobropisy. Automaticky si vymieňame okrem príjmových aj výdavkové. Počula som aj taký postup, že odberateľ namiesto svojho výdavkového šifruje ten príjmový doklad (kde je voľné miesto :) ). Veru ani mňa nebaví ten výdavkový naháňať dodatočne a preto aj ja čakám, či tento problém niekto z poradcov v zákone našiel.
Oldi
27.11.04,13:23
Odpoveď je veľmi jednoduchá: Nemusíte mať jeho výdavkový.
Vy si predsa ten príjem resp. úhradu faktúry priznáte. Spor by nastal iba v prípade, že by ste tú úhradu neevidovali a odberateľ by tvrdil, že áno. Ale dokazovať to musí odberateľ, takže ja by som sa s tým na vašom mieste netrápil... Alebo vidíte nejaký iný dopad ? Rozmýšľam, ale nič ma nenapadá..
Hmm ??
Nika
27.11.04,14:13
Ja si tiež myslím, že nepotrebujem jeho výdavkový.Keď mi zaplatil tak ma už nezaujíma akými peniazmi platil. Je to jeho problém či zo súkromných alebo firemných.
Nike
27.11.04,15:29
Nestretla som sa s tým, že musí byť pri mojom príjmovom doklade priložený výdavkový od platiteľa. Mám pocit, že to vzniklo spontánne ako obrana podnikateľov, aby sa nestalo, že nesedia dátumy.
Paula
27.11.04,15:57
Ďakujem poradcovia za vyjadrenia :) .
rene
28.11.04,14:21
My si dávame do príjmového dokladu od odberateľa podpísať do kolónky "schválil",prípadne si dáme buchnúť od neho aj pečiatku do riadku prijaté od...
vmi
10.12.04,12:27
Nieje to zákonná povinnosť mat jeho výdavkový doklad.
marcelaStanakova
10.12.04,12:34
Vy jeho VPD nepotrebujete, pretože to on si vydáva peniaze z pokladne /VPD potrebuje zdokladovať on/Vy prijímate peniaze potrebujete zdokladovať PPD.
invest
01.12.11,06:08
Stačí mi ak mám od dodávateľa potvrdený náš VPD, že peniaze prevzal? Na VPD je napísané vyplatené komu? je tam vypísaná firma a potom podpis príjemcu je jeho pečiatka a podpis. Alebo je striktne povedané, že musí byť vyplnený PPD.
Mila123
01.12.11,06:22
musí byť PPD (paragón), nestačí keď by bol opečiatkovaný Váš VPD...a to za podmienky , že dotyčný nie je povinný k evidencii vlastných tržieb používať ERP....

doklad o zaplatení musí splňať podmienky daň. dokladu....
L-M
01.12.11,07:35
musí byť PPD (paragón), nestačí keď by bol opečiatkovaný Váš VPD...a to za podmienky , že dotyčný nie je povinný k evidencii vlastných tržieb používať ERP....

doklad o zaplatení musí splňať podmienky daň. dokladu....

Dobrý deň, ja mám viac dokladov kde k faktúre (záväzku) je len môj VPD ale PPD nie je , bol by s tým problém, je to prosím Vás aj niekde v zákone napísané, že musí byť aj PPD. Vopred ďakujem za odpoveď
KEJKA
01.12.11,07:41
Dobrý deň, ja mám viac dokladov kde k faktúre (záväzku) je len môj VPD ale PPD nie je , bol by s tým problém, je to prosím Vás aj niekde v zákone napísané, že musí byť aj PPD. Vopred ďakujem za odpoveď
nemusí, ale VPD musí byť podpísaný prijímateľom, musia tam byť jeho identifikačné údaje. Nielen za firmu, ale aj za konkrétnu osobu.
Predstav si miestne zisťovanie, u teba zistia, že dotyčná firma prevzala peniaze, pôjdu tam, a v tej firme tento príjem odškriepia.
Prípadne budú od teba vymáhať úhradu a ty nebudeš vedieť dokázať, že si im zaplatil.
Viac prípadov už bolo, že prijímateľ peniaze spreneveril - neodovzdal,
aj prípady kontroly z DU, ktorá takéto náklady aj ked podložené faktúrou, neuznala.

Odporúčam pripraviť a nechať si potvrdiť odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov včítane tých uhradených.
L-M
02.12.11,10:19
nemusí, ale VPD musí byť podpísaný prijímateľom, musia tam byť jeho identifikačné údaje. Nielen za firmu, ale aj za konkrétnu osobu.
Predstav si miestne zisťovanie, u teba zistia, že dotyčná firma prevzala peniaze, pôjdu tam, a v tej firme tento príjem odškriepia.
Prípadne budú od teba vymáhať úhradu a ty nebudeš vedieť dokázať, že si im zaplatil.
Viac prípadov už bolo, že prijímateľ peniaze spreneveril - neodovzdal,
aj prípady kontroly z DU, ktorá takéto náklady aj ked podložené faktúrou, neuznala.


Odporúčam pripraviť a nechať si potvrdiť odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov včítane tých uhradených.

To odsúhlasenie je super nápad, ďakujem pekne